Helmut Rosenvald 22. II 1929 – 29. VII 2020

2 minutit
Kuula

Meie hulgast on 92. eluaastal lahkunud helilooja ja viiuldaja Helmut Rosenvald. Muusikaõpinguid alustas ta 13aastasena Tallinna konservatooriumis, lõpetades 1947 Rudolf Palmi viiuliklassi. Sellest piisas, et kompositsioonitudengina saada ja jääda 29 aastaks (1961–1989) ERSO viiulirühma mängijaks. Loomingut õppis ta Tallinna muusikakoolis temast aasta noorema Veljo Tormise juures, TRK lõpetas heliloojana 1963 Villem Kapi klassis. ERSOs töötades sai ta hindamatu kogemuse orkestri- ja instrumentaal-, eelkõige keelpillimuusika loomiseks, see kiindumus tegi temast eesti muusika suurima sümfonisti. Tema 19 omanäolist orkestrioopust kannavad sümfoonia nime, ent vaid üheksa neist on numbriga – austusest Beethoveni vastu polnud tema arvates ülejäänutele sobilik numbrit panna ja need on lisanimetustega, kuni selle rea viimaseni – „Sümfoonia aastast 1987“. Heino Elleri ees­kujul viimistles ta oma teoseid kuni elu lõpuni. ERSO kolleegid: „Rosenvald on jäänud meelde tasase loomuga sümpaatse inimesena, kelle mõtted olid ikka muusika loomise juures. Proovideski oli tal märkmik kaasas ning kui loominguline palang peale tuli, siis võis ta vabalt pilli sülle panna ja oma muusikalisi märkmeid teha. Proovide vaheajad veetis ta kirgliku, meistrikandidaadist maletajana aga filharmoonia malenurgas.“

Helmut Rosenvaldi loomingut on ette kandnud kõik meie tuntumad muusikud eesotsas Neeme Järviga. Sümfooniate kõrval on tähtis osa instrumentaalvormidel, ta oli kõrget klassi meister oma kogemusega orkestritundmise ja seadete vallas, aatekaaslaseks ja innustajaks tšellist Allar Kaasik. Ja alati võidi imetleda tema tagasihoidlikkust ja erakordset heasoovlikkust.

Tema loominguline ind püsis erksana ka kõrges eas. Kaasik meenutab, et viimane suurvorm „Flöödi­kontsert“ (2016) moodustab huvitava kokkuvõtva loomingulise kaare 1976. aastal kirjutatud viiulikontserdiga nr 1 ja selle kõrval on orkestrisüit „Sügismaastikud“ (2012– 2018), mis mõlemad ootavad veel esiette­kannet. Meistri viimaseks tööks (2020) jäi tema 1970. a loodud tšello­kontserdi restaureerimine, sündis uus II osa. Neli päeva enne tema lahkumist esitasid festivalil „Musica hymnis“ Pärnu Immaanueli baptisti­kirikus ja Pootsi-Kõpu Püha Kolmainu kirikus Allar Kaasik, festivali keelpillikvartett ja segakoori Latvija kammerkoosseis Helmuti ühe kõige südamelähedasema teose, koraali­improvisatsiooni, Hassleri koraali „Oh Jeesus, Sinu valu“ teemale. Helilooja soov oli, et tema muusika jääks pühendusena ja kõlaks kõige­kõrgema auks. Miks ka mitte – Rosenvaldi muusika pole põhjuseta dramaatilise alatooniga ja tõsimeelne, see on pikk filosoofiline lugu meie algustest ja lõppudest …

Priit Kuusk

Allar Kaasik

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp