PEALELEND: KAI ORO, sõnause korraldustoimkonna liige, Eesti Keele Instituut

2 minutit

 

Mida uues keskkonnas õigupoolest teha saab? Kui see on koht, kus inimesed uute sõnade üle vaid arutavad, ilma et keeleteadlased sõna ÕSi-kõlbulikuks on tunnistanud, on see tore küll, aga abi on sest vähe. Puutun ka ise iga päev kokku ingliskeelsete terminitega, mille tõlkevasted tikuvad sageli olema kas sõnasõnalised  või eesti keelele võõra ülesehitusega. Vaja oleks aga kirjakeelde kõlbulikke uusi sõnu.     

Foorumisse ootame ennekõike ettepanekuid uute, seni eesti keeles väljendamata või kohmakalt väljendatud mõistete tähistamiseks, ning sõnu, mis on juba kasutust leidnud, aga ei kajastu meie senistes sõnaraamatutes ega andmebaasides. Foorumi keskkonnas on kõigil  võimalus sõnu kommenteerida, samuti leiab sealt sõnause tulemused. Kommenteerijate hulgas on kindlasti ka keelekorraldajad, ent otsuse, kas pakutav sõna ÕSi sobib või mitte, saab teha ikka siis, kui sõna on juba mingil määral kasutajate poolt heakskiitu leidnud. Uute sõnade foorum ei asenda muidugi tavapärast terminiloomet, erialade sõnavara arendavad eeskätt vastavad terminikomisjonid.  Rõõmustab, et sõnause võidusõnadest on läinud kasutusse rida sõnu nagu taristu, kestlik, kärgpere, penipaun ja mitmed teised. See on tõestuseks, et uusi sõnu on mõtet luua ja meie foorumisse saata.   

Kuidas uut keskkonda kasutada saab?   

Uute sõnade keskkond on esialgu kättesaadav Eesti Keele Instituudi kodulehe avalehel www. eki.ee. Uue sõna lisamiseks tuleb kasutajal registreeruda, sõnade kommenteerimine on aga avatud kõigile. Keelehuvilistele jääb võimalus saata uus sõna ka keelenõuande meilivormi vahendusel, juhul kui ei soovita oma sõna teistega jagada.   

Küsinud Aili Künstler

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp