Viiuldaja ja laulja Maarja Nuut sõidab Ameerikasse ringreisile

4 minutit

Septembri keskpaigas suundub oma esimesele Põhja-Ameerika ringreisile eesti viiuldaja, laulja ja pärimusmuusika uuendaja Maarja Nuut. Poole kuu jooksul, 15. septembrist 2. oktoobrini annab ta 11 kontserti ja juhendab õpitubasid nii kuuel mainekal maailmamuusika festivalil kui ka mitmes tuntud kontserdipaigas (sh Kennedy Centre’s Washingtonis). Debüütturnee hõlmab nii Chicagot kui New Yorki, viib Washingtoni, Cedar Rapidsisse, Minneapolisesse, Albuqerquesse, Bloomingtoni ning päädib Torontos.
Selle aasta aprillis TMW Wire Prize artistipreemia pälvinud Maarja Nuut on viimastel aastatel jõudsalt tõusnud rahvusvahelise muusikatööstuse huviorbiiti. Mullu valiti ta esimese Eesti artistina maailmamuusika olulise sündmuse WOMEXi (The World Music Expo) põhiprogrammi, kust saigi tuule tiibadesse eesootav Ameerika tuur. Vaid kaks päeva pärast esinemist jõudis Temani kutse kontsertideks Chicago maailmamuusika festivali peakorraldajalt Carlos Tortolerolt, peatselt lisandusid ülejäänud kontserdid. „Kuna tegemist on kõrge profiiliga festivalidega, on mulle suur au, et seal mängida saan,“ arvab tagasihoidlik eesti muusika tõusev täht. „Ringreisi ulatus ja maht on võrreldav viimasel ajal ookeanitagust väisanud eesti bändidest vahest Metsatöllu ja Ewert and The Two Dragonsiga,“ leiab Helen Sildna, TMW peakorraldaja.
Praegu on rahvusvahelise tähelepanu keskmesse liikuv viiuldaja-laulja pühendunud oma uue albumi salvestamisele ja tänu mitmele showcase´ile tekkinud rahvusvahelise tiimi ülesehitamisele. Nuudi debüütalbum „Soolo“ (2013) leidis tunnustust mitmel pool maailmas, see valiti mõjuka briti folgi ja pärimusmuusika ajakirja fRoots lemmikute hulka ning jõudis ka väljaande kogumikplaadile. Uut albumit on oodata tuleva aasta algupoolel Suurbritannia plaadifirma FatCat Recordsi alla kuuluva labeli „130701“ alt. Maineka plaadifirma artistidest on Eestis ehk kõige tuntumad Max Richter ja kevadel „Jazzkaart“ külastanud Hauschka.
Maarja Nuut astub oma esimesele ringreisile teisel mandril vastu positiivse ootusärevusega. Siiani on tema kontserdireisid hõlmanud Euroopat: esinemised on teda viinud Ungarisse, Poola ja Šveitsi, Soome ja Rootsi, Itaaliasse, Inglismaale ning Prantsusmaale. Sel suvel jõudis tema looming miljonite raadiokuulajateni Euroopa Ringhäälingute Liidu EBU (European Broadcasting Union) folkfestivali ülekandes. Ainsana Eesti artistidest on ta esinenud olulisel maailmamuusika festivalil WOMAD (World of Music, Arts and Dance). Pärimusmuusika piire nihutav artist naudib oma muusika proovilepanekut erinevates kultuurikontekstides.
Noort sugestiivse muusika loojat on nimetatud ka pärimusmuusika innovaatoriks, kes kombineerib oma loomingus vana ja uut, klassikalist ja traditsioonilist. Olles õppinud klassikalist viiulit Eesti muusika- ja teatriakadeemias ning pärimusmuusikat Viljandi kultuuriakadeemias ja Stockholmi kuningliku muusikakõrgkooli (Kungliga Musikhögskolan i Stockholm) magistrantuuris, võib teda pidada klassikalise muusika taustaga pärimusmuusikuks. Või sootuks vastupidi – eesti traditsioonilisest muusikast inspiratsiooni ammutavaks heliloojaks. Tema helikeelt on kõrvutatud Philip Glassi ja La Monte Youngi loominguga ning samas leitud, et Nuudi helindid võiksid meeldida kaasaegse indie-muusika kuulajaile – Bon Iveri, tUnE-yArDs’i, Sigur Rosi ja Andrew Birdi fännidele.
Kasutades luuperi minimalistlikke rütme, loob Maarja Nuut omanäolise helimaailma, kus traditsioonilised tantsulood, laulud ja jutud põimuvad live-elektroonikaga. Tema kontserdid annavad publikule pingestatud atmosfääriga lummava kogemuse. „Esinedes soovin ma luua heliruume, kus kuulajad on käesolevasse hetke fokusseeritud. Mulle meeldib mängida emotsionaalse pingega,“ avab helikunstnik oma loomingulisi valikuid. „Eelistan mängida dissonantsidega, väikeste detailidega rütmis, tämbris, intonatsioonis ja artikulatsioonis. Luuperi kordustes omandavad detailid järjest uue tähenduse ja perspektiivi. Rütmifraaside mustritest saab aina ammutada uut informatsiooni. Seega nõuab minu muusika kuulajatelt tähelepanu ja mõttelist kohalolekut, teadlikku kuulamist. Ma soovin, et mu kontsertidel jääks alati õhku saladused, põimuksid ühte kujutlused ja reaalsus. Usun, et fantaseerimine on tänapäeva inimese jaoks äärmiselt vajalik, just emotsionaalse tervishoiu nimel. On oluline avardada oma kujutlusvõimet, mängida tõe ja une hägusatel piiridel ning unistada.“
Ringreis saab teoks Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toel.
Lisamaterjal Maarja Nuudi loomingust:
http://www.maarjanuut.com/
https://www.youtube.com/user/MaarjaNuutEst
https://www.facebook.com/MaarjaNuutEst

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp