Vene telesarjad sõnaga Sirbis (IV)

3 minutit
Kuula

 

2001. aasta esimesel poolel näitas tollal veel tegutsenud omamaine telekanal TV1 saatesarja “Olnud päevil”, mida juhtis mees nimega Leonid Parfjonov. “Pilt pildis” meetodil teostatud doksari käsitles Nõukogude Liidu ajalugu viimaste aastakümnete lõikes, kus tähelepanu keskmes olid toonased olulisemad sündmused, inimesed, ilmingud ja trendid. Kõike seda aitasid saatejuhil kommenteerida “asjatundjad” ehk siis stsenarist ja näitleja Renata Litvinova, majandusteadlane Jegor Gaidar, politoloog Sergei Karaganov, kirjanik Anatoli Strelnõi ja näitleja Tatjana Drubitš.

Endine telekanali NTV staarajakirjanik Leonid Parfjonov on öelnud, et juba siis, kui ta Leningradi ülikoolis ajakirjandust ja sotsioloogiat tudeeris, oli professor Juri Lotman “üks tema peamine autoriteet ja õpetaja”. Parfjonovile avaldas kustumatut muljet Lotmani lähenemine ajaloole, kus “oluline on  kõik – isevalitsejad, mood, sõjad, ballid, harjumused, hinnad, rahulepingud. Kõik koos. Ta oli ainus inimene nõukogude teaduses, kes ei väitnud, et ajalugu, see on sõjad ja klassivõitlus”.

Aastaid hiljem, tehes NTVs ajaloolist dokumentaalsarja “Namedni”, rääkis Parfjonov ülevaatlikult ja võrdlemisi avameelselt sellest, mis juhtus aastail 1961 – 1991: nii Afganistani sõjast kui Stirlitzi anekdootidest, nii BAMist kui taksohinna tõusust, nii Moskva olümpiamängudest kui kapronsukkpükste defitsiidist. “Kõigest, ilma milleta meid on võimatu ette kujutada, veel raskem – mõista,” nagu saatejuht toonitas iga saate alguses. Parfjonov ei olegi varjanud, et ta sai inspiratsiooni Lotmani omaaegsest kultuurivestluste sarjast.

Loomulikult mahtus rohkem kui 32 saatetundi paljugi. Ei saanud kunagises sisukas nädalalõpusaates üle ega ümber näiteks sellistest teemadest: 1961. aasta rahareform ja atentaadikatse Brežnevile, Kuuba kriis ning Hiina ja NSVL piirikonflikt, perestroika-aegne alkoholiseadus ja oligarhid, miniseelikud, pampersid ja lambada. Muidugi ei jäetud tähelepanuta ka väikeses Eestis tehtavat. Eestile pühendatud lõik juhatati sisse lausega, et täna tutvustame maad, kus elavad “gorjatšije estonskije parni”, kus tehakse imehäid sprotte ning turustatakse unustamatut likööri Vana Tallinn. Hea sõnaga on saateis meenutatud ka Kalevi kommivabriku tooteid ja Anne Veskit.

Kuus aastat tagasi katkes ülihuvitav saatesari meie TV1s. Sari ise valmis tegelikult kahes etapis. Esiteks jõudsid teleekraanile seisaku- ja perestroika-aastad, veidi hiljem teine periood 1992 – 2003.

Telekanali NTV viie populaarsema saate hulka kuulunud “Olnud päevil” jätkuks ilmselt praegugi, kui Leonid Parfjonov oleks kuulanud riigitüüri juures seisvate poliitikute ja oligarhide sõna ega oleks kritiseerinud meediavabaduse puudumist ning ajakirjanike suukorvistamist.

Saatuslikuks sai kahe ärakeelatud intervjuulõigu eetrisseminek. Ühes neis oli saatejuhi vestluskaaslaseks endine Kremli korrespondent Jelena Tregubova, kes kritiseeris Putini režiimi, teises Vene agentide mõrvatud Tšetšeenia ekspresidendi Zelimhan Jandarbijevi lesk. Pärast seda andis NTV riigitruu juhtkond populaarsele telemehele hundipassi ja menusari “Olnud päevil” lõpetas oma eksisteerimise. Ootamatut vallandamist kritiseeriti teravalt rahvusvahelises meedias. Näitas see ju kujukalt tsensuuri survet Vene pressile.

“Olnud päevil” ei ole 1960. aastal Vologda oblastis sündinud Leonid Parfjonovi kaugeltki ainus tähelepanuväärne teleprojekt. Meenutamist vääriksid  veel “Solženitsõni elu”, “Nabokovi ajastu”, “Puškin ja tema aeg” ja “Vene impeerium”. Detsembrist 2004 peatoimetab ta ajakirja Russki Newsweek.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp