Vanavene ikoonid ajaloomuuseumis

2 minutit

Näitus annab ülevaate ikooni loomise protsessist, tutvustab TÜ Kunstimuuseumi kogudest pärit vanausuliste ikoone ning Peipsi-äärses Raja külas meistri Gavriil Frolovi juhendamisel tegutsenud töökojale kuuluvaid ikoonide eeskujujooniseid.

Näitusekülastajad pühendatakse Bütsantsist pärit ikoonitraditsiooni iidsetesse saladustesse. Näha saab ikooni valmistamise erinevaid etappe ja selleks kasutatud materjale.

Kanooniliste eeskujude sajanditepikkust püsivust peegeldavad TÜ Kunstimuuseumi vanausuliste ikoonid, mis pärinevad küll 18.–20. sajandist, kuid järgivad Bütsantsi ja vanavene eeskujusid.

Esmakordselt tutvustatakse laiemale avalikkusele 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses Raja külas munk Gavriil Jefremovitš Frolovi juhendamisel tegutsenud vanausuliste ikoonimaali töökoja ikoonide joonistuseeskujusid, mida on ligi poole sajandi vältel kasutatud vanausuliste ikoonide valmistamiseks. Neil eeskujulehtedel oli väga tähtis roll puhta vanavene ikoonikaanoni edasiandmisel. Eesti kontekstis on kindlasti tegemist hinnalise kunstipärandiga.

Vanematest ikoonidest on näitusele välja pandud Eesti Ajaloomuuseumi kogusse kuuluv 16. sajandi algusest pärinev teos Pühast Nikolaist ja tema elust, mis esindab klassikalise vene ikoonimaali õitseaega. Tegu on vanima Eesti muuseumides säilitatava ikooniga.

Näitusel on lastenurk, kus väiksed külastajad saavad ise värvida ikoonipilti.

Näituse koostas Külli Valk, kujundas Anne Arus.

Näitus on Maarjamäe lossis avatud 11. detsembrist 2008–12. aprillini 2009 K-P 10-17

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp