Vana-Võromaa Kultuurikojas kolm uut näitust

4 minutit

Vana-Võromaa Kultuurikojas kuni 06.05. Philiph Arvo Luige ja Toomas Kalve näitused.

4. mail kell 17 toimub Vana-Võromaa Kultuurikoja muuseumisaalis (Katariina allee 11) Jaan Pärna ehtenäituse “PEOMEELEOLU” avamispidu.
Jaan Pärn on sündinud 1953. aastal Sindis. Pärast keskkooli alustas ta õpinguid ERKIs, mille lõpetas 1976. aastal arhitektina ja 1982. aastal ehtekunstnikuna. Alates 1989. aastast on ta vabakutseline ehtekunstnik, praegu töötab oma galeriis Tallinnas Meistrite Hoovis.
Kunstnikukarjääri algusaastatel valminud filigraantehnikas geomeetrilised ruumilised hõbeehted äratasid maailmas suurt tähelepanu. Hiljem on tunnustust pälvinud kuldehted, kus lisaks metallile on kasutatud rohkesti vääris- ja poolvääriskive, samuti pärleid, koralle, puitu, merevaiku jne.
20 aasta jooksul on Jaan Pärn valmistanud kõik proua Helle Meri kantavad ehted. Samuti on tema looming kaunistanud proua Ingrid Rüütlit ja proua Evelin Ilvest. Kunstniku töid on kingitud Eesti kõrgetele külalistele (Hillary Clinton jt). Tema käe all valminud üle 6700 ehtest on väike valik muuseumides Tallinnas ja Moskvas, suurem osa aga erakollektsioonides üle maailma.
Pärn räägib oma näitusest: ““Peomeeleolu” võtab ühe sõnaga kokku sellel näitusel eksponeeritud ehete ja komplektide sihtotstarbe. Osa neist on valminud juba 30 aastat tagasi nii-öelda suure kunsti tegemise aegu, kui näitusekülastaja kirjutas raamatusse kommentaari: “Kuidas nende ehetega trammi peale minna?” Teised aga on üsna uued ja unustatud pole ka moekat taaskasutusteemat. Ometi on minu eesmärk olnud alati valmis teha kantav ehe, mis ka kandjat kaunistab ja esteetilist naudingut (vähemalt mõnele) pakub. Siis ei pea keegi näpuga näitama ja küsima: “Kui inetu peab olema see naine, kelle jaoks SEE on ehe?””
Näitus jääb avatuks 2. septembrini 2018.

11. mail kell 18 toimub Vana-Võromaa Kultuurikoja galerii väikeses saalis Henrik Martini (HUN) isikunätiuse “VIDYA” avamispidu.
Henrik Martin elab Budapestis ja on lõpetanud Ungari Kaunite Kunstide Akadeemias maalikunsti eriala. Kunstniku suur kirg on skulptuur. Eelmisel aastal võeti ta vastu Ungari Skulptuuri Ühingusse, teda on tunnustanud Ungari Kunstnike Liit. Martin on osalenud näitustel Ungaris, Prantsusmaal, Indias, Eestis. Tema teoseid on erakogudes ja Ungari muuseumis.
Henrik Martin on huvitatud asjadest, mis kannavad igaviku ideed, on inspireeritud idamaade filosoofiast, hermetismist ja kosmoseuuringutest. Oma töödes käsitleb ta ego puudumist ja seab selle olemasolu kahtluse alla. Põhiküsimused, millega kunstnik tegeleb, on universaalsed ega sõltu riikidest, kultuuridest ega ajastutest. Ta keskendub inimese eksistentsi uurimisele.
Vidya-seeriat tutvustab kunstnik nii: “Sanskritis tähendab Vidyā õigeid teadmisi, selgust, sügavamõttelisust. Vidya viitab introvertsele enesehinnangule. Kui teadvus uurib iseennast ja üritab vastata küsimusele, kes ma olen, jõuab ta paika, kus ratsionaalsus on kasutu. Kust iganes teadvus otsib, leiab ta ainult ideid, mitte seda allikat, kust need ideed pärinevad. Zen-budistliku filosoofia ja joogasüsteemi järgimine võib aidata sellele küsimusele vastust leida, peatades teadvuse voolu ja lülitades seeläbi välja vaimse funktsiooni. Need meetodid on sarnased kunstiviisidega ning seetõttu olen lisanud oma kunstiteostesse ka meditatsiooni.
Lisaks ülalnimetatule kasvavad mu kunstiteosed välja harjutusest, mida kutsun “peeglisse vaatamiseks”. Keskendusin oma silmadele poolpimedas ruumis ja mõne aja pärast tundusid silmad teravamad, nägu hägusem ja tegelane muutus ebastabiilseks – mu näo peegelduse asemele ilmusid järjest uued ja uued võõrad näod.
Kujutiste vaatamine muutub kindlaks tugipunktiks. Seepärast tekitas see vaatepilt kui jälgitav ego piir minus huvi – et millisest hetkest alates kaob tegelane silmadest.
Nendes reljeefides ja maalides otsin tasakaalustavat seisundit ainulaadsete ja eristatavate tunnusjoonte vahel. Seega saab vaataja ise tunnustatud tegelase lõplikult vormistada. Need kunstiteosed on avatud tõlgendusele, igaüks võib luua oma ideid seostades vabalt erinevaid tõlgendusi.”

11. mail kell 18 toimub Vana-Võromaa Kultuurikoja galerii suures saalis Jimbino Vegani (UK) isikunäituse “ALASTI MAALID EESTIS JA LIIBANONIS” avamispidu.
Jimbino Vegan on kunstnik, kes pesitseb küll Suurbritannias Bristolis, kuid on alates 2007. aastast külastanud Eestit iga aasta, nii töö kui ka lõbu pärast.
Ta on väga rõõmus, et saab Vana-Võromaa Kultuurikojas üles panna taiesed, mis on valminud Eestis enam kui kümne aasta jooksul – sealhulgas portreed, linna- ja maamaastikud ning skulptuurid. Teosed annavad ülevaate viimase kümnendi jooksul Eestis toimunud muutustest. Näitusel on väljas ka mõned hilisemad Liibanonis maalitud teosed, mis valmisid kunstniku ühe kuu pikkusel reisil Süüria põgenikelaagrisse. Sinna viis teda soov aidata lapsi kunstiprojektide kaudu, aga ka huvi näha oma silmaga, mis olukorras on selle piirkonna inimesed.
Näitusel näeb kahte sarja: “Liibanon, märts 2018” (akvarellid) ja “Muutuv Eesti” (akvarellid ja keraamilised skulptuurid).
Näituse avapeol astub üles THE MUSTARD BRASS BAND – New Orleansi puhkpillibänd, kellega koos Jimbino Vegan Bristolis musitseerib.
Henrik Martini ja Jimbino Vegani näitus jäävad avatuks 17. juunini.
Info: https://vorumuuseum.ee/

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp