Välis-Eesti Ühing kutsub EMTA kontserdisaali ehitamist toetama

3 minutit

Välis-Eesti Ühing on algatanud Väliseesti päevade mõtte eesmärgiga tutvustada Tallinnas kodueestlastele väliseestlaste saavutusi kirjanduse, teaduse, kunsti ja muusika vallas. Lõppeva muusika-aasta 28. novembril tähistati Väliseesti päeva Eesti muusika- ja teatriakadeemia kammersaalis. See kõrgkool (endine Tallinna konservatoorium) on 95 õppeaasta jooksul kasvatanud üles hulganisti eesti heliloojaid, koorijuhte, interpreete, lauljaid ja muusikateadlasi. Osa neist on edukalt esinenud Välis-Eesti suurüritustel, noorematel on see võimalus veel ees.
Tänavuse väliseesti päeva teema oli „Helilooja ja dirigent Leo Virkhaus väliseestlaste kultuuriloos“. Osalejad kuulasid huviga muusikaloolase Anu Kõlari ülevaadet koorijuhi ja helilooja Leo (Leonhard) Virkhausi (1910–1984) elust ja tegevusest. Helikunstnik Leo Virkhaus kuulub tuntud eesti muusikute Wirkhauside dünastiasse. Pärast eduka tegevuse algust kodumaal tuli tal, nagu nii paljudel eestlastel, koos abikaasa ja lastega jalge alla võtta ohtlik põgenemistee 1944. aasta sügisel. Juba pagulaslaagris Saksamaal ja hiljem Ameerika Ühendriikides tõusis ta üheks eesti muusikaelu keskseks kujuks nii organisti ja koorijuhi kui ka heliloojana. Leo Virkhausi elu ja looming jääb eredaks näiteka, kuidas loominguline isiksus suudab ka dramaatilistes oludes ühendada ja toetada kodumaa kaotanud kaasmaalasi oma muusikaalase tegevusega, sisendades lootust ja elujõudu.
EMTA dotsendil Anu Kõlaril oli võimalus külastada USA Texase osariigis helilooja tütre Tiiu Laane peret, kes on säilitanud isa rikkaliku arhiivi, millest osa on juba varem jõudnud Eesti teatri- ja  muusikamuuseumisse. Nüüd tõi Anu Kõlar kodumaale veel hulgaliselt arhivaale, mille korrastamist ta jätkab. Ettekannet ilmestas huvitav illustratsioonimaterjal. Väga nauditav oli Laura Virkkuneni esitatud Leo Virkhausi „Hällilaul“. Järgnev EMTA üliõpilaste kontsert õppeasutuse kammersaalis näitas, milline  uus põlvkond andekaid lauljaid ja interpreete on Eestis ellu astumas. Muljetavaldav oli Agni-Sandia Halliku meisterlik kitarrimäng (René Eespere „Evocatio“),  jõuline oli Tiiu Sisaski ja Maila  Laidna klaveriduo (Rahmaninov „Kuus pala“ op. 11). Mart Saare laulud kõlasid Elo Maarja Miileni (alt) ja Piia Paemurru (klaver) esituses.
Seoses sellega, et juba aastaid ei ole riik leidnud võimalust ehitada Eesti muusika- ja teatriakadeemiale algselt ette nähtud suurt kontserdisaali, on meie andekate noorte muusikute esinemisvõimalused Tallinnas üpris piiratud. Seepärast tulid Välis-Eesti Ühing ja  EMTA Üliõpilasesindus mõttele alustada üleilmset korjandust EMTA suure saali ehituse rahastamise toetuseks. Nüüd ongi  avatud sel eesmärgil eriotstarbeline  Välis-Eesti Ühingu arveldusarve
Swedbank nr. EE70 2200 2210 6321 2915 , S.W.I.F.T.kood HABA2X Reg.kood 10060701
Palume toetada EMTA kontsertsaali ehitust annetusega ülalmainitud arvele.
Muusika ühendab!
Leili Utno, Välis-Eesti Ühingu juhataja
Greete-Lisette Maasik, EMTA Üliõpilasesinduse aseesimees

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp