Valga muuseumis kohtuvad kaks kingitust 100-aastasele Eestile

3 minutit

 „Vabadus 21. sajandil“
4. septembril avati kahekümne ühe tippkunstniku ja Eesti Litograafiakeskuse koostöös valminud näitus „Vabadus 21. sajandil“.
Igalt kunstnikult on kogumikus üks 70X100 cm litograafiline leht. Need valmisid aasta jooksul Eesti Litograafiakeskuse graafikakojas kunstkäsitööna kivitrüki tehnikas. Paljud teosed   on tänu televisooonile ka kunstikaugematele inimestele tuttavad.
Mulle meeldis Hardi Volmeri töö. Ega seletada ei oska, miks just see. Kunstiga on just nii, et igaüks võib seda mõista omamoodi.
Näituse võti näib olevat Jaak Visnapi töös „Südamega inimene“ –  jääda iseendaks, mitte alla anda, elada südamega. See on nii selle kui ka teiste piltide ühendav sisu (motiiv).
Koos tekitavad teosed väga jõulise mulje, täiendades üksteist. Projekti eestvedaja, litograafiakeskuse juhataja Jaak Visnap soovitas näituse külastamiseks võtta aega ja vaadata iga pildi kohta 5-minutilist videot. Need annavad kunstiteosest ja litograafiast põhjalikuma ülevaate.
Selliseid kunstikogumikke valmistati 100 tk, millest ainult 25 jääb Eestisse. Näitus tutvustab Eesti kunsti, Eesti kunstnikke ja meie vabadusesõnumit maailmale. Just sellist Eestit tutvustatakse maailma erinevates galeriides. Lähiajale on planeeritud näitused Singapuris, Jaapanis, Mehhikos ja Berliinis.
Näitused Eesti kunstigaleriides toimuvad lähiajal Paides, Jüris, Pärnus, Tartus ja Võrus.

„100 teraviljapeenart“
Selle näituse kõrval on 100 teraviljapeenra tegevusest Urvaste Külade Seltsi eestvedamisel mullu sügisel valminud seitsmel stendil  näitus  „100 teraviljapeenart“ nagu väike Peeter. Lastepäraselt kujundatud näitus sobib kasutada õppevahendina koolides ja lasteaedades. Neid näitusekomplekte on Eestis ringlemas seitse.
Valga muuseumi jõudis näitus seetõttu, et väikesed muuseumisõbrad rajasid muuseumisõprade seltsi liikme Ivar Mõttuse juhendamisel kaheksa sordiga teraviljapeenrad. Nii oli ka lastel suurem huvi näitust vaadata.
Kahte näitust ja sellele eelnevat tööd ühendab see, et neile ei ole EV100 kingiustena taotletud riigilt toetust. Just see on tõeline kingitus Eestile.
Kunstikogumikku  „Vabadus 21. sajandil“ võivad osta oma välismaistesse kontoritesse või partneritele kingiks rahvusvahelise haardega Eesti ettevõtted, välismaal toimuvate näituste külalised, väliseesti kogukonnad, estofiilidest välismaalased, jne.
Teraviljapeenranäitus (338.10 eurot) peaks olema taskukohane eelkõige omavalitsuste volikogude liikmetele. Nii teeksid nad õppevahendit  haridusasutustele tellides kingi ka  riigile.
Näitused on Valga muuseumis avatud  29. septembrini ning jätkavad oma teed eraldi. Üks Eestit maailma tutvustama ja teine koolidesse lastele teravilju õpetama.
Tore, et nad kohtusid ja täiendavad teineteist.
Mõlemad näitused kannavad sõnumit, et haruldased meistrioskused on veel elus ja neid antakse võimalusel edasi. Seega tasub mõlema näitusega lähemalt tutvust teha. Korraldajad on nõus lahkesti tulema ja näitama oma näituseid üle Eesti kõigile huvilistele.

Heino Laiapea,
Algatuse „100 teraviljapeenart“ eestvedaja

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp