Vägivald ja propaganda

2 minutit

Kuld pannakse puhastustulle, inimesega süüakse üheskoos pütt soola ära, kui teda tunda tahetakse, ja rahvastele on suured hädapäevad katsumiseks. Nii arvatakse. Suured viletsused toovad ikka ühiskonna ahnemad himud päevavalgele. Suured vapustused pööravad avalikult silmade ette, mis harilikul ajal häbelikult peitu poeb. – Aga asjata oleks imestamine, asjata mõnamine ja hukkamõistmine, jutlustamine. Sõnad liigutavad ainult totraid ja tarku, suurem hulk aga pole see ega teine. Mõjub ainult tegelik võitlemine, mõjub jõud. See maksab üksikute kui ka kogu rahvaste kohta. Seadust täidetakse ainult seni, kui seaduste täitmist nõudev võim on küllalt tugev ja valvas. Rahvusvahelisi lepinguid peetakse ainult kasulikkuse pärast ja lepinguosalise sõjariistade kaotusel, vastasel korral muutub iga leping kurikuulsaks “paberilipakaks”. Aga ärgu mõeldagu, et keegi naabri vammusest kinni haarates otsekohe ütleb: ma tahan seda omale. Kõigepealt püütakse kogu ilmale selgeks teha, et vammusekandja ise on süüdi. Ja seda seletatakse lausa päeva ajal, silmi pilgutamata, vähemagi häbita, sest on ju teada: inimesed on usklikud, kergeusklikud, ebausklikud.

 

Anton Hansen Tammsaare,

“Katsumisepäevad”, 1916

 

Täna kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones Elin Kardi, Marco Laimre, Marko Mäetamme ja Andres Tali näitus “Vägivald ja propaganda”. Kunstnikud on ise oma lähtepositsiooni järgmiselt sõnastanud: “On kaht liiki inimesi: ühed peavad inimesest tähtsamaks ideed, teised inimest ideest tähtsamaks. Vägivald on kergem tekkima siis, kui ligimesest saab tähtsamaks idee. Püüdega idee institutsionaliseerida, teha sellest ühiskonna vundament või katus, hakkab vägivald võtma eriti drastilisi mõõtmeid ja meetmeid.” 

 

26. IV kell 16 avatakse näituse raames emergency biennale, rahvusvaheline rändnäitus Tšetšeenia toetuseks.

Väljapanek on avatud kuni 7. V.

Vt www.emergency-biennale.org.

 

27. IV kell 10.30 algab Kunstihoones Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse IV ettekannete päev “Kunstniku moraalsed valikud liberaalse demokraatia ja islami kokkupõrgetes”. Kõnelevad Margit Sutrop, Johannes Saar, Marek Järvik, Ene-Liis Semper & Eero Epner ning “Vägivalla ja propaganda” kunstnikud.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp