Uudishimupäeval saab ligi veerandsajas Eesti muuseumis tutvuda hoidlates olevate rariteetidega

2 minutit
Kuula

16. ja 17. novembril avab ligi veerandsada muuseumit üle Eesti uudishimupäeva puhul uksed muuseumi hoidlatesse ja tutvustavad limiteeritud aja jooksul oma kogudes leiduvad põnevaid museaale.

Kuidas jõuavad esemed muuseumisse? Kes teeb otsuse, milline ese võetakse museaalina arvele, mis teeb eseme piisavalt väärtuslikuks? Milliseid otsuseid ja valikuid selleks tehakse ja mida kujutab endast igapäevane töö nende objektide säilitamiseks ja uurimiseks? Ligi 25 muuseumit üle Eesti avavad uudishimupäeval oma kogude uksed, pakuvad erituure hoidlatesse ning tutvustavad haruldasi ja põnevaid objekte, mida igapäevaselt väljapanekutest ei leia.

Näiteks Meremuuseumis võib sel päeval näha Põhja-Euroopa vanimat kompassi ja 1950. aastatest pärinevat tuukrisaabast. Tallinna linnamuuseumis saab tutvuda Eesti kõige esinduslikuma tinakoguga, Eesti Loodusmuuseumis saab vaadata agaami. Tartus, TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses saab sorteerida trükitähti. Eesti Maanteemuuseumis ja Eesti Põllumajandusmuuseumis saab aga teada, mis saab esemetest, mis “Peedist pesumasin” näitusele ei mahtunud.

“Kultuuripärandi kogumine ja säilitamine on muuseumi põhiülesandeid. 94% Eesti inimestest peab kultuuripärandi säilitamist järeltulevatele põlvedele oluliseks, kuid harvem räägitakse avalikult nendest tegevustest ja töödest, mis on seotud kogude säilitamise ja uurimisega. Samuti ei ole laialdaselt teada, millised on muuseumide vajadused ja väljakutsed, et tagada hoidlates talletatud pärandi säilimine,” selgitab Eesti Muuseumiühingu juhatuse esimees Kerttu Männiste, kelle sõnul on muuhulgas eesmärgiks tutvustada muuseumi põhitöö neid aspekte, mis jäävad tavaolukorras muuseumikülastusel varjatuks ning muuseumile majanduslikku tulu ei too.

Paljusid muuseume kimbutab ruumipuudus ning ca ⅔ muuseumide kogudest on praegu tingimustes, kus ei ole tagatud nende pikaajaline säilimine. Hoiutingimuste parandamine ehk pärandihoidla ehitus on teadmata ajaks pausil ning seetõttu on kultuuripärandi kogumine ja säilitamine tõsises ohus.

Uudishimupäeva raames korraldatavad tuurid on eelregistreerimisega ning sissepääs tavapärase piletihinnaga. Lisaks tuuridele pakuvad aktsioonis tutvustavad aktsioonis osalevad muuseumid uudishimupäevale eelneval nädalal oma sotsiaalmeedias kogudes olevad põnevamaid esemeid. Nimekiri osalevatest muuseumidest ja pakutavatest programmidest leiad Eesti Muuseumiühingu kodulehelt.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp