Ungari ja Eesti ehtekunst “Elav ehe / Living Jewel”

2 minutit

Näitus “Elav Ehe / Living Jewel” on Eesti Instituudi ja Budapestis asuva galerii Magma koostöös sündinud Ungari ja Eesti ehtekunsti valiknäitus mida esmakordselt eksponeeriti eelmisel aastal Ungaris. Väljapanek baseerub kahe kunstniku  orgaanilisi vorme järgivatel ehetel mida ilmestab Ungari kunstniku Szilvia Nyitrai lühifilm „Ehtekarbike” ja mis on loodud spetsiaalselt eksponeeritavate ehete tarbeks. Selles lühikeses animatsioonis ärkavad näitusel välja pandud tööd justkui ellu ja saavutavad uue arvestatava mõõtme. Installatsioon, mis on samuti Nyitrai poolt kujundatud, järgib lühifilmi teemat.

Fanni Kiraly lõpetas 1995.a. Ungari Kunsti- ja Disainiülikooli, kus ta õppis Peter Vladimíri ja András Bánfalvi juures. Magistrikraadi sai ta 1997.a. samas Zoltán Fülöpi õpilasena. Mõned käesoleval näitusel eksponeeritud ehted on loodud klaashelmestest, mis lasevad hõbedast põhjal paista õrnal tekstuuril. Lilli kujutav seeria on valmistatud pärgamendist ja hõbedast ning on inspireeritud Aasia kunstist.

Márta Edőcs on sündinud Sopronis, kus ta elab ja töötab tänaseni. Kunstnik alustas oma klaasitöödega kaheksakümnendate alguses, László Hefteri õpilasena. Tema looming on inspireeritud looduse kulgemisest, püüeldes luua kummalisi pindu. Käesoleval näitusel eksponeeritud kollektsioon on valmistatud kuumutatud klaashelmestest kombineerituna hõbedaga ja kuhu aegajalt on peidetud väikesi lilli.

Anneli Tammik lõpetas 1998. aastal Eesti Kunstiakadeemia metallikunsti erialal ning on näitustel osalenud aastast 1994. Praegu elab ja töötab ta Tallinnas. Tema kahe ehtekollektsiooni loomisel on olnud kaks peamist inspiratsiooniallikat: spiraal kui kompleksne ja kaugeleulatuv sümboolne kujund ning lumehelves (millega Põhjamaid nii sageli kirjeldatakse). Lumehelbe-kollektsioon on kujundatud ning teostatud koos Ketli Tiitsari ja Maria Valdmaga, kes on samuti Eesti ehtekunstnikud. Spiraalse mustriga kunstiteosed on valmistatud kullatud ja hõbetatud pronksist ning värvitud roostevabast terasest. Lumehelvest kujutavad ehted, mis sümboliseerivad hetke põgusust ja looduse müsteeriumi, on valmistatud hõbedast.

 Kristi Paap elab Tallinnas ja lõpetas 1996.a. Eesti Kunstiakadeemia metallikunsti eriala. Paap kasutab oma loomingus nii traditsionaalseid kui ka uusimaid tehnikaid. Lähedane suhe loodusega ilmneb eriti tugevalt kirsikividest valmistatud ehete juures ja on inspireeritud mälestusest tema lapsepõlve kirsiaiast mis nüüdseks on viljatu. Muutes sünteetilise materjali orgaaniliseks vormiks, on tema epoksiidvaigust valmistatud prossid tõeliselt võluvad.

Näitust toetab Ungari Instituut.

Näitusi Hop galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Näitus jääb avatuks 17. augustini.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp