Üks roll

4 minutit

See on paratamatu, et valla- ja linnavolikogude valimiste lähenedes – just nii soovitab tänases lehes nimetada 15. oktoobril toimuvaid valimisi keele­teadlane Peep Nemvalts – lähevad ka meie ööd aina pimedamaks. Ja nii märkab poliitikahuviline kodanik enda ümber ja eriti meedias ka üha enam kükitajaid. „Ööd on siin mustad,“ kordas tõepoolest legendaarses lavastuses „Armastus kolme apelsini vastu“ (lav Elmo Nüganen, Ugala, 1991) Truffaldino, kükitades lootusrikkalt iga teele sattunu juures, et mõttekaaslane üles leida. Asjata, nagu me tagantjärele tarkadena teame, ja õnneks, sest paha ju peab võidetud saama.

See, et Truffaldino soojendas oma rinnal madu (oh, sind, printsi-ullikest, kes sa naiivselt seda nuustikuks pidasid), sobib kenasti ka siinsesse konteksti, kui vaadata, millise usinusega püüavad oma emaerakonnas pettunud poliitikud valimisliite luua või siis vähemalt ähvardavad seda teha, kui neile valimisnimekirjas oma arvates piisavalt väärikat kohta ei pakuta. Neist kõmulisim ja ilmselt ka oodatuim on muidugi Edgar Savisaare valimisliit, mille loomist meie poliitmaastiku veteran ja tema võitluskaaslane Olga Ivanova eelmisel nädalal kinnitasid – oskamata või tahtmata siiski veel välja käia esinumbreid, programmipunkte või loodetavat häältesaaki (Postimees, 3. VIII). Et Ivanova juba mõni aeg varem parteikaaslaste kõrvu „ööd on siin mustad“ sosistas ja öö hakul isegi jaatava vastuse sai, mis, tõsi küll, vähemalt Yana Toomi puhul hommikuks tagasi võeti, näitab ilmselt, et järjekindlus veab eesmärgile.

Kõige enam kükitajaid tundub aga olevat linnas, kus nendega tänu Nüganeni lavastusele ka kõige enam harjunud ollakse – Viljandis ja seda just IRLi ridades. Nii teatas Helir-Valdor Seeder pärast erakonna esimeheks valituks osutumist, et peab varem antud lubadust ja kandideerib Viljandi volikokku hoopiski seni veel nimeta valimisliidus. „Mulle on oluline, kellega koos ma valimistele lähen, ja tean, et minu erakonna liikmed tulevad ühiselt valimisliitu,“ ütles Seeder (Sakala, 16. V). Ja tegi seejärel äraspidist yanatoomi ning otsustas ikkagi, et ka Viljandis minnakse välja IRLi nimekirjaga. Praegune Viljandi linnapea Ando Kiviberg on aga otsustanud ikkagi varem antud lubadusele truuks jääda ja seada oma kandidatuuri üles valimisliidu nimekirjas. Tema hinnangul on seis üsna tume: „On avalik saladus, et praeguses Eesti Vabariigis on kohalikud omavalitsused riigi vasallid. Jah, võimuorganid valitakse kohaliku rahva poolt, kuid eelarvevahendite võimalused ja seeläbi võime oma valda või linna arendada määrab keskvalitsus oma bürokraatlike piirangutega“ (Postimees, 12. VII).

Tõsi, enne seda otsust tegi Kiviberg ka kerge küki oma erakonna juhtide ees, aga tema tegelikult ju täiesti mõistlikele soovidele (poliitilise nõuniku koht, kui ta ei osutu valituks, vahendid kampaania läbiviimiseks jms) ei tuldud vastu ja nii leidis folgiisa taas üles armastuse valimisliitude vastu, sest „kohalikke asju peavad otsustama kohalikud inimesed ja kodanikualgatus on omavalitsustes erakonnapoliitikast olulisem“ (samas).

Valimisliit on seltsing, „mille eesmärgiks on oma liikmete ja toetajaskonna poliitiliste huvide väljendamine kohaliku omavalitsuse tasandil,“ on kirjas vabariigi valimiskomisjoni veebilehel. Nii et see, kas seltsingu liikmed ka ise kohalikud on, pole nii oluline kui nende tahe kohalikul tasandil poliitikat teha. Aga võiks olla. „Kas valimisliitude lokaalpoliitiline efekt võib olla erakondade regionaalsest esindatusest tõhusam?“ küsib hiljutises loos Peeter Olesk ja vastab: „Muidugi võib, kuid see küsimusepüstitus on poolik. Ja nimelt seepärast, et on veel üks esindustasand, nimelt kolmas sektor. [—] Meie erakonnad mõtlevad märksa jäigemalt kui paikselt mõtlema kohustatud püsielanikud“ (Õhtuleht, 6. VIII).

Tõepoolest, ammu oleks aeg, et valimisliidu moodustaksid paigaga vahetu kogemuse kaudu kursis olijad, kes ei pea ööpimeduses mõttekaaslaste otsinguil kükitamas käima, selmet jätkata vanal rajal, kus valimisliiduks maskeerivad end erakonnad, kel pole pealinnast väljapoole tähelepanu jagunud, või siis oma erakonnas siseopositsiooni sattunud.

Valimisliite saab registreerida ja kandidaate esitada alates järgmise nädala kolmapäevast ja kuni 5. septembrini.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp