Tuline viiulivõlur Ungarist

2 minutit

Kõikjal, kus see noor viiulivirtuoos on kontserte andnud, saadavad teda vaimustunud publiku ja kriitikute kiiduhüüatused. Ta segustab improviseerides mitmeid žanre, on kodus nii jazzi kui mustlasmuusikat mängides. Tema energia on nakatav.

Lajkó võttis viiuli kätte juba 12-selt, muusikakoolis. Kuueaastase kursuse lõpetas kolme aastaga ja hakkas kohe teismelisena kontserte andma. Et muusikaakadeemia jäigi läbimata, peab Laijkó ennast suurmas osas iseõppijaks. Teda iseloomustab tuline esituslaad ja mitteakadeemilisus.

Mitmekülgse muusikuna on Lajkó mänginud nii jazzi, folki kui ka nüüdishelikunsti teoseid. Viimaseid ka koos maailmatuntud viiuldaja Alexander Balanescu grupiga Londonis. Kuid kõige sagedamini esineb ta üksi.

Kontserte andes on viiulimees reisinud läbi suurema osa Euroopast, paljudel festivalidel on ungarlase detailirohke ja huvitav viiulimäng leidnud sooja vastuvõtu. Muu hulgas on ta esinenud Jaapanis koos Min Tanaka trupi butoh-tantsijatega, prantsuse rock-ansambliga Noir Desir ja veel mitmesugustes mõneti ebatavalises olukordades. Näiteks DJ-dega.

Alexander Balanescu sõnul on maailmas vaid käputäis viiuldajaid, kes on suutelised improviseerima tõeliselt isikupärasel ja looval moel. Felix olevat üks niisugustest.

Siiani eelistab Félix Lajkó vaatamata rahvusvahelisele tuntusele elada väikelinnas Suboticas, kus tal on metsas väike majake. Loodusvaikuses kogub inpsiratsiooni ja harjutab. Ühe oma arvukatest heliplaatidest salvestas ta suisa metsas.

Muuseas astub Félix Lajkó peaosatäitjana üles praegu Sõpruses linastuvas filmis “Delta”.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp