Tore, kui saab selliseid noori imetleda!

2 minutit

Kui nüüd galakontserdilt kedagi kõikidest tublidest veidi esile tõsta, siis kõige nooremate rühmast pani end kauni kõla ja kujundusega kuulama Chen Ziyi (Sofia Ljahhovitskaja nim Peterburi muusikakoolist). Samast rühmast mõjus Michał Maksymilian Oleszak Poolast (eraõppest) veenvalt oma enesekindlusega. Tore, kui saab selliseid noori imetleda! Keskmisest, 13–15aastaste seast esitas Chopini b-moll Scherzo suure haarde ja särava üleolekuga Anastassia Sokolova (N. Rimski-Korsakovi nim Peterburi konservatooriumi juures asuvast muusikakeskkoolist). Vanema rühma, 16–18aastaste esinemiskavas olid osad Chopini klaverikontsertidest koos Narva linnaorkestriga Anatoli Štšura dirigeerimisel. I preemia laureaat Szymon Barnaba Nehring Poolast (Fryderyk Chopini nim II astme muusikakoolist) jättis professionaalses mõttes oma selge muusikalise kujunduse ja loomuliku pianismiga parima mulje. Eesti noortest ainsana lõppvooru jõudnud Leo Dubovski (Tallinna muusikakeskkoolist) üllatas väga meeldivalt f-moll kontserdi II osa varjundirikka teostusega, kuid kõigiti korrektne III osa võinuks rohkem särada. Selle konkursi grand prix’ võitnu Rustam Zeinalov Aserbaidžaanist (Bül-Büli nim muusikakoolist) pani oma kindlameelse ja pisut ratsionaalse käsitlusega kontserdile punkti e-moll kontserdi I osaga.

Narva orkester mängis korrektselt, püüdlikult ja heas ansamblis, pisut koormatud ja vähem diferentseeritud kõlaga. Eriti agaralt ilmutas end timpanimängija. Dirigent oli väga paindlik ja suurepäraselt solistide kapriise jälgiv.

Kuulates noorte esinemist ja tajudes seda suurt tööd, mis nende kavade kallal on tehtud, tekib tahtmatult küsimus, kas muusikalist isiksust saab üldse kasvatada ja õpetada. Mingi annus sisemist loominguenergiat ja hingejõudu peab ju õpilasel enesel olema. Õpetaja osaks jääb olla positiivseks innustajaks, mida kõikide pianistlike tarkuste süstimise kõrval võiks olulisemaks pidada!

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp