Tõraverest Nikosiani

3 minutit

Ka tänavu ühendati festival ECMTA aastakonverentsiga, mis toimus Küprose Euroopa ülikoolis Nikosias 12. – 14. aprillini. Rahvusvahelisel üritusel osalesid EMTA õppejõud Matti Reimann, Marje Lohuaru, Nata-Ly Sakkos ja Piret Väinmaa ning trio koosseisus Kaia Voitka (viiul), Grete Jädal (klaver) ja Johannes Välja (tšello, TMKK). Festivalil esinesid ka Läti, Leedu, Poola ja Küprose tudengiansamblid. Anti hulgaliselt kammermuusika meistrikursusi, mida viisid läbi tunnustatud kammermuusika pedagoogid Euroopast ning Venemaalt, sh Aleksandr Bondurianski (Moskva Tšaikovski-nimeline konservatoorium), Jānis Maļeckis (Jāzeps Vītolsi nimeline Läti MA), Maia Nosowska (F. Chopini nimeline muusikaülikool, Varssavi), Michael Tsalka (Stockholmi kuninglik muusikakõrgkool), Krzysztof Sperski (Gdanski MA), Nata-Ly Sakkos (EMTA) ning Faidros Kavallaris (Küprose Euroopa ülikool). Eesti tudengid osalesid neljas meistriklassis ja andsid kontserdi, kus esitati Räätsa, Mendelssohni ja Küprose helilooja Kavallarise teoseid. Festivali peaheliloojalt, arhitekti- ja muusikuharidusega Faidros Kavallariselt kuulsime lisaks originaalset ettekannet loomeprotsessist.

Infofoorumil andsid osavõtjad põhjaliku ülevaate kammeransambli üritustest oma riigis: konkursid, festivalid, meistrikursused. Strateegiliselt oluline oli kammermuusika tuleviku teemaline ümarlaud („The Future of Chamber Music”), kus kõrgkoolide ja muusikatööstuse esindajad käsitlesid kammermuusikat nii hariduse kui ka karjääri vaatepunktist. Vestluses osalesid Sean Gregory (Guildhalli muusika ja draama kool, London), Monika Henschel (Saksa keelpillikvartettide ühing, München), Dominic Sewell (Pro Corda, London) ja Catherine LeBris (CLB Management, Pariis). Marje Lohuaru juhtimisel käsitleti mitmeid võtmeküsimusi nagu kuidas suurendada kammermuusika kuulajaskonda või milline on muusiku ettevalmistus edukaks rahvusvaheliseks karjääriks. Küsiti, millest jääb vajaka ja kuidas vastavad globaalsele tööturule meie praegused õppekavad. Jõuti järeldusele, et „muutusi muutuste pärast” ei vaja keegi – uuendustel peab olema sisuline põhjendus.

See, et publikul oleks jätkuvalt huvi ja vajadus professionaalse interpretatsiooni järele, on üliolulise tähendusega. Põhiküsimus on ikka ja jälle: kuidas tuua haridusse sisse uut ning ühtlasi toetada ja arendada juba toimivat õpetust? Ansamblimängu nõudliku repertuaari ja põhioskuste omandamine on pikaajaline protsess ja hariduse vältimatu osa. Seetõttu õpitakse tulevikuski orienteeruma ja mõistma meie kaasaja muusika väärtusi tänu repertuaarile, mille interpreteerimine nõuab laia silmaringi.

Rahvusvaheliste kohtumiste väärtuseks ongi vahetud impulsid, informatsioon ja uued kogemused. Konverentsi peakõneleja oli Euroopa muusikakõrgkoolide assotsiatsiooni (European Association of Conservatoires – AEC) tegevdirektor Jeremy Cox, kelle ettekanne kandis pealkirja „Kammermuusikaõpetus kui tudengikeskse õpetuse võimalus” („How Chamber Music instruction can serve as a paradigm for student centered learning”) ja kes käsitles tudengite ja õppejõu tööprotsessi balanssi kammermuusika õpetuses.

Konverentsil valiti järgmiseks perioodiks tagasi ECMTA senine esimees Evan Rothstein (Guildhalli muusika ja draama kool, London) ning juhatuse liikmeteks Keijo Aho (Soome), Marje Lohuaru (Eesti), Yannis Miralis (Küpros), Filippo Faes (Itaalia), Carsten Dürer (Ensemble Magazin, Saksamaa), Aleksandr Bondurjanski (Venemaa) ja Anna Prabucka-Firley (Poola).

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp