Tom Cruise päästab jälle meie maailma

4 minutit

Tom Cruise ja Michelle Monaghan

“Võimatus missioonis III”, mille lavastas

Jeffrey J. Abrams. KAADER FILMIST

 

Mängufilm “Võimatu missioon III” (“Mission Imbossible III“, USA, Paramount Pictures ja Cruise-Wagner Productions, 2006). Režissöör Jeffrey J. Abrams. Osades Tom Cruise, Ving Rhames, Keri Russell jt.

Linastub Tallinna kobarkinos, Tartu Ekraanis ja Narva Forum Cinemas Astris.

 

Seekordne missioon, mis ei näinudki välja nii võimatu, algas Ameerika ajaarvamise järgi 02.03.04.05.06. Öösel loomulikult keegi missioonitama ei hakanud, vaid oodati hommikuni ja siis asus Ethan Hunt (Tom Cruise) kinolinal tegutsema Londoni kinodes. Esilinastus Roomas oli selleks ajaks juba olnud.

Filmis on superspioon Ethan Hunt maha pannud oma hea ameti IMFis (Impossible Mission’s Forces). Kuid ühel ilusal päeval puutub ta kokku Owen Daviani, halastamatu ja ilma igasuguse missioonita rahvusvahelise relvaärika-sulleriga, kes kasutab inimeste piinamisel jõhkraid võtteid. Halvamaks Daviani ärisid ja päästmaks oma tüdrukut, klopsib Hunt kokku oma tiimi, kelleks saavad ta vana sõber, mustanahaline arvutigeenius Luther (Ving Rhames), transpordiekspert Declan, operatiivüksuse naine Zhen ja üks äsja värvatud naisagent, kes peab kahjuks surema. Pahad valdavad biomürke (aine nimega Rabbit’s Foot), tegutsevad kapselpommidega, IMFi agente otsivad juhitavad raketid, kasutusel on postipaki margi alune mikrofototehnoloogia. Taas võib kinnitada, et ligi kolmveerand Cruise-Wagner Productionsi töödest on kõrgtehnoloogiline ulme.

Tom Cruise on kaasaja vastuolulisemaid ameerika filminäitlejaid. Temast on saanud saientoloogiafanatt, nii et on otse imestada, et see film ei sisalda mingitki vihjet ulmekirjaniku Ron L. Hubbardi õpetusele. Kui teised inimesed usuvad, et on arenenud ahvist, või leiavad, et vanajumal on nad loonud, siis Tom Cruise usub, et tema “kehateetanite” tükid tõi 75 miljonit aastat tagasi siiailma kuri jumalanna Xenu, peitis kustunud vulkaanidesse, kus need vesinikupommidega õhku lasti. Tahaks väga loota, et allakirjutanu “teetaneid” siis veel ei olnud, kui Xenu hulkus nagu kuri kõueilm mööda vulkaanipõhju ja peitis siia-sinna oma ebamääraseid “mikrofotosid” tulevastest inimestest.

Muidugi on selle “Võimatu missiooni” idee igati kaasaegne. Neid, kes relvi illegaalselt müüvad ja ostavad, on alati jalaga segada olnud ning süngete nägudega mehikesed käisid Paldiski tuumaobjekti ümber ka siis, kui meie Paldiski reaktor suleti. Nõnda siis ütleb M:I 3 ka midagi Eesti konteksti kohta.

Näeme filmis tõepoolest niihästi Berliini kui Vatikani. Kuid need ei ole tegelikud Berliin ja Vatikan vanade kohvikute, Berliner Tageblatti, maitsvate moosipallide, paavsti valvavate kaardiväelaste jms, need ei ole sellised, nagu me neid formaalselt teame. Ameerika filmides on Euroopa linnad ikka dekoratsioonid, kus ajaloolisele ja kultuurilisele kontekstile vihjab vaid mõni silmatorkav detail. Need on vaid raamistuseks superkangelasele Ethan Huntile. (Cruise palus luba filmimiseks ka Reichstag’i hoones, kuid Berliini võimud ütlesid talle ära.)

Selle linateose valgusel võiks ka küsida: miks me üldse vaatame Ameerika filme? Ameerika – see on vabadus ja jõud. Näitleja isikut ei tohiks ajada segamini rollidega, mida ta mängib, kuid mäletame Tom Cruise’i Oprah Winfrey show’s. Stuudio oli seal suur klaaskuup saledas pilvelõhkujas, kust paistsid Chicago kutsuvad tuled. Ja siis Tom Cruise Oprah’ diivani peale hüppamas, jõuline ürginimene, kes teatab, et ta on leidnud oma tõelise armastuse, kellega oleks peatselt oodata nii kihlust, abielu kui last; et psühhiaatria on pask ja ainult saientoloogia suudab seletada kõike. Seejärel hüppab ta mitu korda üles-alla, ta selja taga vilksatavad taas õhtused tuled, tuhandete tonnide viisi raudbetooni, asbesti ja klaasi segu, kõrguste kõrgused, mida on hea vaadata ülalt Apache’i ründehelikopteri pealt ja mis teebki Ameerikast Ameerika. Just seal, Cruise’i selja taga, on Chicago, North Carpenter Street, ohtlik ja samas kutsuv maailm, kus liftipoiss võib saada miljonäriks ja vastupidi. Me saame sellest maailmast lisaks antud filmile veel väga palju kuulda. Tuul sellest on juba jõudnud meieni.

Maailma päästmise missioon jätkub Shanghai episoodidega. Ei saa seda õnnetut Vana Maailma ka ükskord ära päästetud, Cruise’i on ikka ja jälle vaja! Igatahes on uue M:I näol sündinud uus rahamasin. Fännid saavad taas pikemalt mõtiskleda, mis peitus “nendes rohelistes purkides”. Jänesekäpp kui mürk oli filmis väga selge asi. Et kõik oleks ikka puust ja punane, leidus sellel isegi biomürgi sümbol, kraani käepidemeke rõnga peal.

“Võimatu missioon III” on üldse niisugune asi, kus sulle kõik tehnikaimed kenasti ära seletatakse: et vaadake aga, need on siin nüüd pommid, oi-oi, paha asi, pommid jah. Aga mis sa, hing, teed?

 

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp