Toivo Luhats 13. XI 1938 – 19. XII 2023

2 minutit

Meie seast on lahkunud Toivo Luhats: pikaajaline pärimusmuusika õpetaja, esimese laste folklooriansambli Piibar asutaja ja juht, päkarauakandle, oma kodukandi pärimuse ja traditsioonilise pillimuusika populariseerija.

Mitmendat põlve folkloori­pärandi kandja ja edasiandja Toivo Luhats sündis 13. XI 1938 Tartus. Pärast Tartu Muusikakooli kontrabassi eriala lõpetamist 1958. aastal astus ta Tallinna Riiklikku Konservatooriumi, mille lõpetas 1968. aastal puhkpilliorkestri dirigendina.

1950. aastate lõpus ja 1960. aastate alguses töötas ta keelpilli-, rahvapilli- ja sümfooniaorkestri dirigeerimise õpetajana. 1970. aastatel oli ta Eesti Raadio ja Televisiooni sümfooniaorkestri kontrabassirühma mängija (dirigent Neeme Järvi käe all). Samal perioodil alustas ta suure kutsumusega – noorte koolitamisega – ning asus ellu viima unistust, milleks oli noorte etnograafilise folkansambli loomine. 1977. aastal asuski ta tööle Tallinna huvikeskusesse Kullo (tollal Tallinna Pioneeride Palee), kus see unistus realiseerus – loodi esimene laste folklooriansambel Piibar.

Ansambli Piibar kunstilise juhina tegutses Toivo kõrge eani, 79. eluaastani. Tema aastakümnete pikkune tegevus rahvamuusikaõpetajana on ärgitanud hulgaliselt noori tegelema pillimänguga ning huvituma pärimuskultuurist.

Toivo oli ka tõeline leiutaja. Pärimusmuusik ja Toivo õpilane Enrik Visla: „Toivo enese kuulsaimateks leiutisteks on ehk jalaga jauram ning ratastega kontrabass, kuhu saab esinema minnes teised pillid sisse mahutada. Igasugu pille parandanud on ta muidugi kümnete kaupa.“

Toivo oli etnograafiliste pillide (karjapasun, sokusarv, parmupill, torupill, moldpill, Hiiu kannel jm) mängija ja elushoidja ka okupatsiooni ajal, kui rahvamuusika valdkonnal olid hoopis teised eesmärgid. Samal ajal hoidis ta pillimeistri ja vanade traditsiooniliste pillide populariseerijana valdkonda arengus, pakkudes rahvapillidele põnevaid edasiarendusi.

Toivo Luhats on raamatu „Päkarauaga kandle mänguõpetus“ autor ning oli üks vähestest selle vana traditsioonilise mängustiili viljelejatest ja hoidjatest.

Järjepideva ja laialdase tegevuse eest kultuuriedendajana on Toivo Luhatsile omistatud Tallinna linna teenetemärk, Valgetähe V klassi teenete­märk ning arvukalt au- ja tänukirju.

Pärimusmuusika praegune seisund oleks ilma Toivo Luhatsi sihi­pärase elutööta märkimisväärselt vaesem. Avaldame sügavat kaastunnet omastele ja sõpradele.

Eesti Folkloorinõukogu

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp