Tellise leiutamine

3 minutit

New Yorgis tegutseva moodsa kunsti muuseumi MoMa filiaal PS1 on taas välja valinud installatsiooniprojekti, mis täidab 2014. aasta suvel selle õue. Sealsamas New Yorgis tegutsev stuudio The Living võitis iga-aastase, nüüd juba 15. korda korraldatud ja noortele arhitektidele mõeldud programmivõistluse (Young Architects Program ehk YAP) orgaanilise torniga, mis ehitatakse põllumajandusjääkidest.1 Kolmest teineteisesse sulanduvast silindrilisest tornist koosnev ruum ehitatakse ökoehituse firma Ecovative biotellistest, mille tooraineks on maisivarred ja seened.2 Stuudio juht David Benjamin kirjeldab projekti, mille pealkirjaks (tõlkimatu) „Hy-Fi”, kui täielikult taaskasutatavat.
Kirjult värviliste tornide ülemine osa on viimistletud nn peegeltellistega, mille on teinud 3M firma just selle projekti jaoks välja töötatud peegelkilest. Mõeldud on tornide loomulikule ventilatsioonile, nii et ehitis käituks jahutustornidena, kus valitseb külastajale mõnus mikrokliima – on ju PS1 õuele plaanitud suviste ürituste ajal New Yorgis teadagi üsna palav ilm. Juuni lõpus või juuli alguses avatavat installatsiooni hakkavad täitma suvised muusikaüritused.
MoMa kuraator Pedro Gadanho arvab, et biotehnoloogia viimane sõna on projektis kasutusele võetud leidlikult, kuivõrd autorid on nii-öelda taasleiutanud tellise, mis on iseenesest ju arhailine ehituselement. Igal aastal toodetakse maailmas ligi 1,3 triljonit tellist, mille valmistamise kõrvalproduktiks on 800 miljonit tonni süsihappegaasi. Seega võib arvata, et nutikam tellisetehnoloogia aitab üleilmselt kaasa kasvuhoonegaaside vähendamisele.
Biotelliseid on viimastel aastatel välja mõeldud teisigi. Meenub ajakirja Metropolis 2010. aastal uue põlvkonna disainiauhinnaga pärjatud projekt, mille loojaks arhitektist teadur ja tollane Abu Dhabi professor Ginger Krieg Dosier, kes kasutas tellise toormaterjalina baktereid, liiva, kaltsiumi ja uriini. Nüüdseks on Dosier loonud oma ettevõtte BioMason Inc,3 mille laiemaks eesmärgiks on just telliseuuendus, et vähendada CO2 teket. Eks telliseid ole püütud lähiajal teha muustki, näiteks kivisöetuhast, taaskasutatud plastikpudelitest, vanadest autokummidest. Harilikult laotakse neist siis heal juhul ikkagi aiapiirdeid, mitte ei kasutata neid hoonete vundamentide jaoks. Ühesõnaga, päriselt koormusi taluvaid uudseid telliseid polegi eriti võtta.
Kui PS1 installatsiooni juurde tagasi tulla, siis nii ehk naa kohtuvad „Hy-Fi” puhul klassika ja tulevik: disainivõimalused avarduvad, sest peale tellise taasleiutamise on siin ühtaegu tegu ka eksperimentaalse arvutusdisaini ja inseneriprojektiga. Tornide arhitektuur justkui eiraks gravitatsiooni: struktuur on tänava tasapinnal hõredam, tellisladu tiheneb ülespoole. Töö võitis seetõttu, et žürii oli võlutud uurimistöö mahust ja kestlikkus-innovaatikast, mis kavandist vastu vaatas. Võidutöö valmis üsna suure meeskonna koostöös: konsultantide seas on nt Arupi konstruktorid, Atelier Teni keskkonnainsenerid, Bruce Mau disainibüroo jpt. Installatsiooni montaaži ja demontaaži juures on abiks Columbia ülikooli doktorandid.
Võistluse viie finalisti hulka jõudsid veel Collective-LOK (Jon Lott, William O’Brien jr ja Michael Kubo), LAMAS (Wei-Han Vivian Lee ja James Macgillivray), Pita + Bloom (Florencia Pita ja Jackilin Hah Bloom) ning Fake Industries Archi­tectural Agonism (Cristina Goberna ja Urtzi Grau). Žüriisse kuulusid MoMa enda inimesed Glenn D. Lowry, Kathy Halbreich, Peter Reed, Barry Bergdoll, Pedro Gadanho, Klaus Biesenbach, Peter Eleey ja Pippo Ciorra, samuti koostööpartneri, Rooma XXI sajandi kunsti rahvusmuuseumi MAXXI esindaja Jeannette Plaut ja Marcelo Sarovic (YAP Constructo). Eelmiste aastate võitjate hulka on kuulunud mitmed tuntud arhitektid-bürood, teiste seas SHoP, Tom Wiscombe, CODA, Interboro Partners ja Ball-Nogues.
Rooma analoogilise programmi (YAP MAXXI) võitja kuulutatakse viie finalisti seast välja veebruari lõpus. New Yorgi ja Rooma kõrval on YAP laiendanud oma tegevuse ka Santiagosse ja İstanbuli.
New Yorgi PS1 õueinstallatsiooni võistlustööde näitust näeb MoMas 2014. aasta suvel.

1 www.thelivingnewyork.com.
2 www.ecovativedesign.com.
3 www.biomason.com.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp