Teadusagentuuri üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemiad läksid Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli

2 minutit

12. detsembril autasustati 2023. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Konkursi preemiafond oli 181 374 eurot.  Kaks peapreemiat läksid Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli. Peapreemia vääriliseks hinnati Tõnis Laasfeldi teadustöö „Pildianalüüsi ja tervikliku modelleerimise ühendamine retseptor-ligand kompleksi kineetika kirjeldamiseks“ ning Merilin Aruvee töö „Tekstikeskne aine- ja keeleõpetus: teoreetiline raamistik ja praktilised soovitused“.

„Autasustatud teadustööd olid silmapaistval tasemel oma uudsuse, loomingulisuse ja süsteemse käsitluse poolest. Hea teadustöö nõuab uurimisteemasse süvenemist, kogutud teabe põhjalikku analüüsimist ning oskust eristada usaldusväärset infot ebausaldusväärsest. Eriline väärtus on eestikeelsetel uurimustel nende panuse eest omakeelsete erialaterminite loomisel ja kinnistamisel,“ ütles Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal.

Riikliku preemia pälvis 57 tööd kolmes õppeastmes (rakendus- ja bakalaureuseõpe; magistriõpe; doktoriõpe) ning kuues teadusvaldkonnas (loodusteadused; tehnika ja tehnoloogia; arsti- ja terviseteadused; põllumajandusteadused ja veterinaaria; sotsiaalteadused; humanitaarteadused ja kunstid). Komisjonipoolse äramärkimise riikliku tänukirjaga sai 19 autorit. Samuti tunnustati esimese preemia saanud autorite tööde juhendajaid.

„Rõõmu valmistab, et viimaste aastatega on eripreemiate hulk kasvanud. See annab võimaluse rohkem tunnustada eripalgelisi tugevaid üliõpilaste teadustöid,“ ütles hindamiskomisjoni esimees Uku Lember. Ta lisas, et peab eriti oluliseks Merilin Aruvee tööd, ses ta näitab selles edukalt, kuidas teadus panustab oluliste ühiskondlike eesmärkide saavutamisse ehk emakeeleõpetuse edendamisse Eestis.

Eripreemiaga tunnustati 36 autori töid. Eripreemiad andsid välja haridusteaduste valdkonnas Haridus- ja Teadusministeerium; Eesti Teaduste Akadeemia president; SK Eesti Teaduste Akadeemia Riigiõiguse; Välisministeerium; Riigikogu Kantselei; Muinsuskaitseamet; SA Kapten Uno Lauri Merekultuuri; Pere Sihtkapital; Siseministeerium; Rahandusministeerium; Justiitsministeerium ning Kliimaministeerium.

Teadusagentuurile esitati tänavu 456 konkursitööd, neist enim magistriõppe kategoorias, kus esitati kokku 223 tööd. Valdkondade lõikes esitati enim töid sotsiaalteaduste valdkonnas, kus esitati kokku 172 tööd, järgnesid loodusteadused, kus esitati 99 tööd ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, kus esitati 82 tööd.

Tänavusele konkursile esitati teadustöid seitsmest Eesti ülikoolist, üheksast Eesti kõrgkoolist ning mille seas oli ka töid kolmeteistkümnest välisülikoolist, mille hulgas olid Harvardi Ülikool, Aix-Marseille Ülikool, Stanfordi Ülikool ja Aalto Ülikool. Sel aastal jagati konkursile esitatud teadustöödest Tartu Ülikooli 62 riikliku preemiat, Tallinna Tehnikaülikooli 16 riikliku preemiat ning Tallinna Ülikooli 11 riikliku preemiat.

Kõikide laureaatide nimekirja leiab ETAGi veebist: www.etag.ee/eesti-teadusagentuuri-uliopilaste-teadustoode-konkursi-peapreemiad-laksid-tartu-ulikooli-ja-tallinna-ulikooli.

Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp