Tartu Ülikooli muuseumis ja Tartu Jaani kirikus on avatud näitus „Vaim“

3 minutit
Rahugeneraator „Pax in sancto present“.

Alates 19. märtsist on Tartu Ülikooli muuseumis ja Tartu Jaani kirikus avatud näitus „Vaim“, mis on teine osa näitusetriloogias “Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim” ja mis mõtiskleb vaimu võimalike tähenduste üle. Näituse keskne teos on rahugeneraator.

Näituse moto on „Pax in sancto present“ („Rahu pühas olevikus“). Seda sõnumit edastab samanimeline teos telegraafikoodina ehk morsetähestikus. Teose idee autorid on Marje Taska ja Reinhold Rutks.

„See objekt on valminud viimase aja sündmuste taustal, kui võimuiha on viinud tragöödiani. Meie soov oli luua rahugeneraator, kus vaataja liigutuse jõud tekitaks rahusõnumi ringlemise. Püha olevik ootab ja soovib rahu, ainult rahus saab vaim vabalt teostuda ja areneda. Poliitiliselt keerulistel aegadel on aga eriti tähtis oma vaimset keset hoida,“ rääkis kuraator Marje Taska.

Näitusel Tartu Ülikooli muuseumis ja Jaani kirikus on eksponeeritud 18 kunstniku teosed. Näha saab maali, graafikat, joonistust, installatsiooni, videot, fotot.

Näituse kuraatorid on Reet Varblane ja Marje Taska.

„Vaimu ja vaimsuse juurde on inimene jõudnud tänu uudishimule ja empaatiavõimele mõista, mõtestada ja tunnetada ennast ja ümbritsevat maailma. Nii saab rääkida paikkonda või ajajärku iseloomustavast vaimulaadist. Inimese uudis- ja teadmishimu ei ole piirdunud aga vaid käega katsutava ja silmaga nähtavaga ning seetõttu võib vaimsusega minna veelgi kaugemale ja vaadelda seda kõrgemana inimesest – nimetagem seda siis igavikuks, jumalikuks armastuseks või kosmiliseks inspiratsiooniks,“ rääkis kuraator Reet Varblane.

See on teine osa näitusetriloogiast „Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim“. Triloogia teekond Võrumaalt Tallinna viib läbi Tartu. Ülikoolilinnas ei pääse mööda akadeemilisest vaimust. Tartu on alati olnud ka oma vaimulaadiga kultuurikeskus. Tartu vaim kas siis fenomeni, paiga või isikuna on midagi, mida on ikka püütud sõnastada, kuid mis on jäänud sõnastamatuks.

Nii nagu Võrus, nii ka Tartus juhatab näituse sisse kunstnik, kes on nii teema kui ka paiga mõttes siinse vaimu kandja. Tartus on selleks Ülo Sooster (1924–1970). Tema loomingu alus kujunes Pallase koolis ning arenes küberneetika, sürrealismi, vene põrandaaluse kunsti ja isiklike kogemuste sümbioosina oma vaimulaadiks ja kujundikeeleks.

„Vaimu“ kunstnikud on Mare Vint, Linda Nurk (Rootsi), Uno Svensson (Rootsi), Andres Tali, Mare Mikoff, Eva Labotkin, Roomet Jakapi ja Tanel Rander, Varvara ja Mar, Kiwa, Paul Rodgers, Matthias Sildnik, Aime Kuulbusch, Toomas Kuusing, Marja-Liisa Plats, Riho Kall ja Ülo Sooster.

Näitus on Tartu Ülikooli muuseumis ja Tartu Jaani kirikus avatud 19. märtsist 8. maini.

Kuraatorid: Reet Varblane, Marje Taska

Näituse kujundaja: Villu Plink

Koordinaator: Ingrid Sahk

 

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp