Tartu Kõrgema Kunstikooli diplomand Johan Huimerind esitleb Karlova Obscura’t

3 minutit
 Johan Huimerind oma obskuursuses
Johan Huimerind oma obskuursuses

“Mõnes mõttes on Karlovas vaikne ja rahulik,
aga pidevalt varitseb oht.
Iialgi ei või teada, kust aknast näiteks
põlev madrats välja visatakse.”
– Tõnis Mägi –

Reedel 3. juunil kell 19 avab Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna diplomand Johan Huimerind Tartu Linnaraamatukogus oma fotonäituse Karlova Obscura. Näitus tutvustab Karlova linnaosa omanäolist atmosfääri ning selle visuaalset identiteeti. Fotodel kohtuvad interjöör ja eksterjöör, isiklik ja avalik ruum, uued ja vanad tehnikad.

Karlova Obscura on ühelt poolt tagasivaade Karlovas elatud ajale ning seal kogetule. Teisalt on see aga Karlovas esineva olustiku teise nurga alt näitamine.
Käesoleva aasta kevadel ehitas Johan Huimerind 15 Karlovas olevat ruumi ümber pimekambriteks. Pimekamber ehk Camera Obscura on pime ruum, mille seinas oleva väikese ava kaudu saab näha vastasseinal ümberpööratud kujutist ava ees olevatest valgustatud esemetest või maastikust. Selle printsiibi tulemusena kohtub ruumi interjöör ruumi välisvaatega. Selline duaalsus on nähtav ka fotodelt. Ühtlasi on Camera Obscura fotoaparaadi eelkäija.

Peeter Laurits näitusest:
„Asi, mis mulle meeldib, on kihilisus. Olgu see luules, draamas, kinos, kunstis, kus iganes. Huimerind muudab toa fotoaparaadiks, camera obscura’ks, ning projitseerib pildist väljapoole jääva pildi sisse jalad ülespidi. Ta lõhub meie ruumilised eelarvamused ära.
Teiseks, kõik see, mis on väljas, ei pruugi olla täpselt samast ajastust, kui see, mis on toas. Suurepäraseks näiteks on Huimerinna pilt Raul Oreškini vannitoast kogu oma ilusate ikoonide haaremiga, kuhu peale on projitseeritud puud, mille puhul me ei tea, kummad on vanemad, kas ikoonid või puud. Selle näituse puhul on hea, et nii ruumilised kui ajalised dimensioonid on toredasti segi aetud.
Piltide kompositsioonid on absoluutselt igal pool mänglevad ning need ei ole tõsiseltvõetavad. See on vaataja üle irvitamine, see on provokatsioon. Ja see on absoluutselt äge sekkumine meie pildi vaatamise poliitikasse.
Sellele lisaks on tehtud näitusele plakatitesari. Siin alles läheb huvitavaks: 35 plakatit on pildistatud 35 erinevas kohas, kuhu see sama plakat hiljem kleebitakse. Iga plakat on unikaalne ja see lööb. Seda ka kujunduse poolest – need ei ole standardsed, vaid iga juhtumi puhul täiesti unikaalselt lahendatud ning peab märkima, et tüpograafia on väga hea. Sellega ajab autor segamini tiraaži kui niisuguse mõiste.
Kokkuvõtvalt on näitusel pea peale keeratud unikaalsus, pea peale on keeratud tiraaž ja ajale ning ruumile on sõlm peale keeratud.“

Näitus on avatud Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu keldris (Kompanii 3, Tartu) 13. juunini. Sissepääs keldrisse on otse Kompanii tänavalt. Lahtiolekuajad: E-R 12-19 / L 12-14
Facebook: www.facebook.com/events/599691650194070/

Johan Huimerind (s. 1991) on Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala üliõpilane, kes kaitseb 14. juunil lõputööd „Karlova Obscura“. Rohkem infot Johani tegevustest saab aadressilt huimerind.tumblr.com .

7.-14. juuni toimuvatele Tartu Kõrgema Kunstikooli lõputööde kaitsmistele on oodatud kõik huvilised. Täpne ajakava: www.artcol.ee/et/loputood-2016

 
a

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp