Tarbekunst ja disain vallutab Tallinna, algab rahvusvaheline kunstifestival

2 minutit

Homme, 21. aprillil avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 7. Tallinna rakenduskunsti triennaali peanäitus “Ajavahe. Time Difference”. Mitmekülgse lisaprogrammiga rahvusvaheline kunstifestival peegeldab tänavu ajaga seotud dilemmasid ja ärgitab heitma kõrvalpilku meie igapäevasele tormlemisele.

Triennaali peanäitusel on väljas 49 tööd kunstnikelt 19 riigist, rahvusvaheline žürii tegi valiku 256 konkursile saadetud teose seast. “Näha saab keraamikat, ehte-, klaasi-, tekstiili- ja sepakunsti, traditsiooniliste väikevormide kõrval on esindatud ka videomeedium ja valmivad suuremahulisemad installatsioonid,” sõnas peakorraldaja Merle Kasonen, kelle sõnul tõlgendavad kunstnikud meie praegust aega kogu tema kirevuses.

“Pealiskaudsus ja pidev kiirustamine ühelt poolt, tehnoloogia areng, efektiivsus ja mugavus teiselt poolt – kõik see mõjutab ka teemasid, mis kunstnikke käivitavad,” lausus Kasonen. “Mustvalgete hinnangute asemel võiks näituse külastamine tuletada meelde ajataju subjektiivsust ja seda, et aja kulgemise tempo ja tähenduse panevad paika meie enda valikud ja väärtussüsteem.”

Triennaali peanäituse “Ajavahe. Time Difference” kujundas arthitekt Karli Luik, kelle valitud lahendus pakub näituse teemale ruumilise lisakihistuse. “Ajavahe on kogemuslik, isiklik ja personaalne. Kujundus võimendab üleminekuid ühest saalist – või ühest ajast – teise, toob nähtavale ja aeglustab ruumidevahelist dünaamikat, püüab külastaja lõksu vaheruumi, aeglustab ja annab ta siis uuesti vabaks.”

Näitus Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai 17, Tallinn) avatakse publikule 22. aprillil ning see jääb avatuks 23. juulini. Laupäeval, 22. aprillil kell 11 ja kolmapäeval, 26. aprillil kell 16 saab näitust vaadata ka koos giidiga, kelleks on tekstiilikunstnik ja leiutaja Kadi Pajupuu. Lisaks on huvilised oodatud kohtuma näitusel esindatud kunstnikega, kohtumine toimub laupäeval, 22. aprillil kell 12–15 Tornide väljakul asuvas Loewenschede tornis (tuntud ka kui asuurkeraamika torn, aadress Kooli 7).

Peanäituse kõrval on triennaalil ka mahukas lisaprogramm. Ainuüksi sel nädalal avatakse 10 isiku- ja grupinäitust, lisaks põnevad heli- ja osalusinstallatsioonid, Tallinna kohvikuid hõlmav klaasikunsti projekt, seminar kunsti kommunikatsioonist jm. Täna või homme avavad oma näituse näiteks Marit Ilison, Jaan Pärn, Julia Maria Künnap, Rainer Kaasik-Aaslav, Risto Tali ja Rait Siska, grupinäituse teevad asuurkeraamikud, moekunstike ühendus ja EKA klaasikunsti üliõpilased. Programmiga saab tutvuda www.trtr.ee.

7. Tallinna rakenduskunsti triennaal loodab aidata kaasa probleemi- ja ideepõhise rakenduskunsti ning disaini arengule ja soovib seda tutvustada võimalikult laiale publikule.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp