Tänavamekk – Vaheldusrikas Herne tänav

4 minutit

Kuu aja eest jõudsin jalutuskäiguga Vana-Lõuna tänavale.* Nüüd lähen sealt edasi Herne tänava suunas. Otse ei saa, sest ees laiub Veerenni busside lõpp-peatus ja parkla. Turvalisem tundub ületada Tatari tänav ja minna Herne tänavale Vana-Lõuna tänava läänekülje kõnniteed mööda. Statistikaameti juures suunab ülekäik sinna ka need, kes on tulnud jalgsi Tatari tänava pikenduselt. Vasakule põõsaste vahele hargnev rada ärgitab teekonda õgvendama. Selgub, et valitud suund viib läbi autopesula. Koperdanud üle arvukate äärekivide, leian end järjekordsest parklast. Olen jõudnud Herne tänava põhjaküljele, kus kõnniteed pole. Teisele poole tänavat jääb loov- ja disainiettevõtteid koondav Baltika kvartal, kuhu siit kuidagi ei pääse. Vähe sellest, ka Veerenni ja Herne tänava ristil pole ülekäiguradu üheski suunas ning fooriristmikul on jäetud tänava ületamiseks ruumi vaid autodele.

Teisel pool Veerenni tänavat ilmestab Herne tänavat hoopis teistsugune olustik. Herne tänav (sks Erbsenstrasse) on Tallinna mõistes uus. Tänav rajati 1876. aastal umbtänavana ja see pikendati Veerenni tänavani alles 1902. aastal. Nimi Erne (Herne) võeti kasutusele aastal 1908. Kolmekümne aasta pärast liideti sellega Tiigi tänav ja nii on tänava kogupikkus nüüd umbes 900 meetrit. Tiigi tänav sai oma nime kunagise Tiigi­veski paistiigi järgi, mis täideti 1913. aastal Estonia teatri alusmüüride ehitamisel välja kaevatud pinnasega. Tiigi kohale rajati puukool ja hiljem Tiigiveski park. Herne tänava lähikonda jäävad veel Siselinna kalmistu ja Poolamägi, kus oli varem roomakatoliku kalmistu.

Piirkonnas on palju mitmes aja­kihistuses miljööväärtuslikku hoonestust ning rahulikke ja koduseid tänavaid. Vastavalt Eugen Habermanni ja Herbert Johansoni 1920. aastate aedlinlikule planeeringule saab Herne tänavalt Veerenni ja Magasini tänava vahelt alguse näiteks Oa tänavale suunduv lühike Õpetajate tänav. Viimane sai nime sellest, et korteriomanike ühing Oma Maja püstitas 1924. aastal sinna haridusministeeriumi arhitekti Tõnis Mihkelsoni projekti järgi elumajade ansambli kooliõpetajatele. Samuti leiab siit selle sajandi alguses ajaloolisse miljöösse agulikaanonis lahendatud modernse elamu (Herne 9, arh Gert Sarv). Herne tänava ääres asuvad mitmed ärid, näiteks maitsvate mahetoitude poolest tuntud kohvik Kuusk Hernesto, hea valikuga Herne pagariäri kohvikuga ja mõned keldripoed. Loomulikult peaks sellist õdusat õhkkonda täiendama mõnus tänavaruum, kus igaüks saaks ennast ohutult ja turvaliselt tunda.

Praegu pole see kaugeltki nii: vähese autoliiklusega kõrvaltänaval laiutab sõidutee, kõnniteed on kitsad ja ebatasased. Ruumikitsikuse tõttu on kohvikute välilauad ja lilleamplid seina äärde pressitud. Kodutänav on aga jalg- ja tõukeratastega laste igapäevane mängumaa. On ilmne, et siin tuleks autoliiklust rahustada ja tänavaruumi kasutusvõimalusi rikastada. Jääb loota, et peatselt jõuavad teisel pool Magasini tänavat eelmisel aastal tehtud ümberkorraldused ka siia ning ümbruskonna elanikud saavad osaleda ruumilahenduse kujundamisel.

Ületanud Magasini tänava, leian eest hoopis teistsuguse tänavaruumi. Siin paikneb keskhaigla töötajate elamugrupp õuealaga (arh Herbert Johanson, 1924–1926), mis esindas valmimisajal uusimat elukvaliteeti, odavat rahvakorterit. Kõnniteede korrastamise ja rattateede lisamise tõttu on tänavalõik saanud tänapäevase ilme ja kohandatud kõigi kasutajate vajadustega. Senisest silmanähtavalt väärikama lahenduse on saanud Kesklinna kalmistu sissepääs ja parkla, kuna peale asfaltkatte on kasutatud ka erinevaid kivikatendeid. See näitab, et positiivsed muutused väliruumis on võimalikud.

Kahjuks ei pääse siit parklate ja piirete tõttu otse vasakut kätt jäävasse meditsiinilinnakusse. Tiigiveski pargi naabruses on Ida-Tallinna Keskhaigla patoloogiakeskus ja matusebüroo loode pool Herne tänavat vastakuti tenniseklubi ja spordirajatistega teisel küljel. Tänav muutub ühesuunaliseks, kuid meil seni liiga vähe kasutatud lisatahvliga on lubatud vastassuunas jalgrattaga sõita. Pargiga kohakuti jõudes võtab tänav Kalevi spordihalli ja Kalevi kergejõustikuhalli vahelt taas suuna ida poole Staadioni tänavale. Otse ette jääb Tiigiveski pargi peaallee, mille kaudu siirdun järgmisel korral Ida-Tallinna keskhaigla terviselinnakusse.

* Andres Levald, Tänavamekk. Tatari tänava ärastatud jalakäiguruum. – Sirp 30. VIII. 2019.

Kõnniteed Herne tänava põhjaküljel Baltika kvartali vastas ei ole ning fooriristmiku planeerijad pole arvestanud sellega, kuidas jalakäijad, ratturid jt saaksid ohutult tänava ületada.
Ruumikitsikuse tõttu on kohvikute välilauad ja lilleamplid seina äärde pressitud.
Tatari tänava lõik on Magasini tänavast alates kohandatud kõigi kasutajate vajadustega. Kahjuks ei pääse parklate ja piirete tõttu sealt otse vasakut kätt jäävasse meditsiinilinnakusse.
Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp