Täna avatakse EKKMis Taavi Suisalu isikunäitus “Tähelepanufiguurid”

3 minutit
Foto: Taavi Suisalu

Täna kell 18.00 avaneb EKKMis Taavi Suisalu isikunäitus „Tähelepanufiguurid, mis keskendub masinate kujutlusvõimele, tähelepanumajandusele ja inimese enesekuvandi muutumisele kaasaegses infoühiskonnas.

Kunstnik võtab näitusel vaatluse alla, milliste vahenditega meie tähelepanu hõivatakse, kuidas mõjutatakse kujutlusvõimet ning luuakse visioone tegelikkusest. Küsides, kuhu jõuame inimkonnana, kui algoritmid meie eest kujutluspilte loovad ja otsuseid langetavad, paneb Suisalu mõtlema inimese rollile tuleviku maailmas.
​​
Suisalule oli projekti ajendiks 2019. aastal teadlaste esitletud ja avaldatud esimene foto mustast august. Avalikustamise hetkel vaimustusid teadlased tulemusest, aga laiema avalikkuse pani kujutis õlgu kehitama. Musta augu jäädvustamine oli tohutu tehnoloogiline pingutus, sest pildi saamiseks konstrueeriti maakera suuruse avaga teleskoop ning töötati läbi kuupmeetrites andmekandjaid. Must auk tõmbab aga valguse endasse ja seetõttu pole seda võimalik pildistada. Teisisõnu, oldi lummatud millestki, mida pildil tegelikult näha polnud. Sellest vastuolust johtuvalt läheneb Suisalu näitusel mitmesugustele kujutistele, mida on võimatu terviklikult hoomata, näiteks inimese minapilt, kujutlus tulevikust või loodusest.

​​Suisalu huvitab, kuidas muutub tehisintellekti ajastul inimese eneseteadlikkus ja kuidas luuakse enesekuvandit. Kaasajal on võtmetähtsusega tehnoloogia ja majanduse koostoime, nn tähelepanumajanduse ühiskond, milles muundatakse inimeste tähelepanu soovitud hüvedeks. Infotehnoloogilised seadmed on samuti nagu mustad augud, sest nende eesmärk on tõmmata endale meie tähelepanu. Algoritmide kaasabil kujundatud visuaalne reaalsus on muutunud kohati eristamatuks tegelikkusest. Oleme justkui narkissoslikus olukorras: võlutud innovatsioonist, milles näeme inimese võimekust mõjutada looduslikke protsesse.

Näitus „Tähelepanufiguurid” spekuleerib küsimuse üle, kuidas inimese enesekuvand võib muutuda, kui mõistame, et intelligentsed masinad võivad jõuda üliinimlikule tasandile. Teisisõnu: kas hetkel, mil tehisintellekt saab targemaks kui inimene ja seeläbi iseseisvaks, muutub inimene alandlikumaks ning empaatilisemaks ümbritseva ökosüsteemi suhtes.

Taavi Suisalu on varem lindistanud vulkaane ja mahakantud satelliite, komponeerinud heliteoseid muruniidukitele, sidunud bioloogilisi ja digitaalseid ökosüsteeme. Suisalu on õppinud Tartu Ülikoolis sotsioloogiat ja informaatikat, Kõrgemas kunstikoolis Pallas meedia- ja reklaamikunsti ning Eesti Kunstiakadeemias vabu kunste. 2021-2022 aastaks pälvis Suisalu Kultuurkapitali „Ela ja sära” stipendiumi. Tänavu võitis ta Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse ISCP residentuurikonkursi ja suundub sügisel New Yorki.

Näitust saatvate tekstide autorid on Arko OleskJaak TombergJan Kaus ja Indrek Ibrus.
„Tähelepanufiguurid” on avatud 27. augustist kuni 16. oktoobrini 2022.

Publikuprogramm:
Kogu näituse vältel toimuvad giidituurid eesti, vene, inglise ja ukraina keeles.
4.09 kell 14.00 Taavi Suisalu kunstnikutuur näitusel.
22.09 kell 18.00 Inimese ja tehisintellekti suhte teemaline vestlusring.

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Akzo Nobel AS, Alas-Kuul AS, Prysmian Group Baltics AS.

 

Foto: Taavi Suisalu

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp