Tallinna Õpetajate Maja tähistab oma 55. sünnipäeva Avatud uste päevaga 3. septembril kl 10–18, Raekoja plats 14.

2 minutit

Tähtpäeval on kõigil võimalus kogu päeva jooksul tutvuda majas toimuvaga – huviõppekursuste, meeskonnakoolituste ja maja koolitusruumidega. Hansasaalis on võimalik tutvuda maja ajalugu ja tegevust tutvustava väljapanekuga. Ülevaate maja ajaloost annab ajaloolane Sulev Mäeväli, kes on uurinud kinnistu, milles TÕM juba 55 aastat asub, kujunemise ajalugu. Toimuvad ringkäigud maja ajaloolistes ruumides. Kell 10 heiskame Õpetajate Maja renoveeritud frontoonile maja lipu.

Tänasel päeval tegeleb Õpetajate Maja aktiivselt hariduspõllul koordineerides Tallinna koolide ainesektsioonide ja ainevõistluste tegevust, korraldades täiskasvanutele huviõppekursuseid ja harivaid meeskonnakoolitusi. Lisaks pakub Õpetajate Maja võimalust rentida ajaloolise taustaga ruume nii koolituste läbiviimiseks kui ka vastuvõttude ja muude pidulike sündmuste korraldamiseks.

Esimese sissekande tänase Õpetajate Maja hoone, Raekoja plats 14, kohta leiab vanimates säilinud ürikutes juba XIV sajandi algusest. Rajamise järel sattus hoone linna jõukamate kodanike valdusesse, sest vaid väärikas kodanik suutis endale linna esindusplatsi äärde kinnistu muretseda. Läbi sajandite on Õpetajate Maja kinnistu laienenud Apteegi (Apteegi 6) ja Vene (Vene 5) tänavale ning selle omanikeks on olnud linna jõukamad kodanikud – nii kaupmehed, Rae liikmed kui ka edukamate käsitööliste (kullassepad) esindajad. XVIII sajandil lõppes kinnistu rändamine ühelt omanikult teisele kui 1766. aastal loovutas kohtufoogt kinnistu “kõrgele kroonile” ning see anti tsaaririigi Balti mere laevastiku kasutusse ja eluruumid ehitati ümber esindusruumideks. 11. novembril 1918 alustas hoones Raekoja plats 14 tööd Eesti Vabariigi Ajutine Valitus – siin asusid lühikest aega nii valitsus kui ka ministeeriumid. Seejärel sai maja haldajaks kuni 1940. aastani Eesti Vabariigi Ohvitseride Keskkogu, hiljem kasutas ruume uuesti (nüüd juba nõukogude) Balti mere laevastik.
Alates 1957. aasta 2. septembrist tegutseb hoones kultuuri- ja hariduskeskus, mis on kandnud erinevaid nimesid – algselt Tallinna Õpetajate Maja, siis Tallinna Haridus- ja Teadusala Töötajate Maja ning alates 1. jaanuarist 1990 taas Tallinna Õpetajate Maja.

Päeva kava: http://www.opetajatemaja.ee/​index.php?mod=docs&doc=947&h=12​65

Info üldtel 615 5161 või tel 615 5168, 554 8860

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp