Tallinna 6. rakenduskunsti triennaal 2012 „KOGUMISE KUNST”

4 minutit

23. november, kell 10.00
SEMINAR
Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)
 
Kava:
 
10.00–10.10 Avasõnad
10.10–10.40 Love Jönsson (Rootsi), „Märkmeid kogumise kunsti kohta”
10.40–11.10 Monika Auch (Holland), „Kunsti morfoloogia”
11.10–11.40 Morten Espersen (Taani), „Ma olen anum. Ei pooltäis ega pooltühi. Sündinud tühjana, jään täituma”
 
11.40–12.10 kohvipaus
12.10–12.40 Sayaka Abe (Jaapan/ Holland), „Nostalgia?”
12.40–13.10 Kari Steihaug (Norra), „Arhiiv: lõpetamata tööd”
13.10–13.40 Karin Johansson (Rootsi), „Liblikakogu”
 
Moderaator: Kai Lobjakas
 
Seminar toimub inglise keeles.
 
Seminar on kõigile tasuta.
 
Palume registreerida oma osavõtt aadressil kristi@trtr.ee hiljemalt 19. novembriks.
 
Love Jönsson on õppinud kunstiajalugu, kirjandust, filosoofiat ja ideede ajalugu. Ta on tarbekunsti- ja disainikriitik ning kirjutab regulaarselt nii Rootsi kui ka välismaistele päevalehtedele ja ajakirjadele, sh Rootsi ajakirjale Form, Norra ajakirjale Kunsthåndverk, Saksa ajakirjale KeramikMagazinEurope ja Ühendkuningriigi ajakirjadele Ceramic Review ning Crafts Magazine. Ta on kirjutanud esseid raamatutesse ja kataloogidesse ning toimetanud antoloogiat „Craft in Dialogue: Six Views on a Practice in Change”, mille andis 2005. aastal välja Rootsi valitsuse projekt, mida ta ka juhtis aastatel 2003–2005. Love Jönsson on õpetanud Göteborgi Ülikooli disaini- ja tarbekunsti instituudis ja peab loenguid rahvusvaheliselt. Ta on Rootsi kunstiajakirja Paletten vastutav väljaandja ja alates 2012. aastast Röhsska disainimuuseumi kuraator.
 
Monika Auch on Saksamaalt pärit kunstnik, kes enne Gerrit Rietveldi Akadeemiasse kunsti ja tekstiili õppima asumist õppis ja praktiseeris Amsterdamis arstiteadust. Alates 2001. aastast töötab ta visuaalkunstnikuna. Auchi loomemeetod põhineb käteosavusel ja hästi hoolikal ning tundlikul materjalikasutusel mis ulatub kõrgtehnoloogilisest kiududest kirurgiliste torude ja arhailiste hobusejõhideni. Mänguliselt eksperimentaalses lähenemises kombineerib ta nüüdisaegseid CAD/CAMi vahendeid ja aeglasi traditsioonilisi tehnikaid nagu kudumine ja siiditrükk. Auchi töid on eksponeeritud paljudel rahvusvahelistel näitustel ja ta on saanud mitmeid stipendiume. Alates üleminekust meditsiinilt kunstile on Auch osalenud Hollandi kunstnike ja disainerite organisatsioonides, täites juhatuseliikme ja nõuandja rolli. Ta on Taanis kord kvartalis ilmuva kunstimaterjalide ja -tehnikate ajakirja kM käsitööd, disaini ja tekstiili käsitlevate väljaannete toimetaja. 2009. aastal oli ta raamatu „Hollandi kontseptuaalne käsitöö” („Mapping Dutch conceptual crafts”) toimetaja. Auch on külalislektor Sandbergi instituudis ning juhib õpikodasid Hollandis ja välismaal.
 
Morten Espersen on Taani keraamik. Ta on õppinud Duperré kõrgemas tarbekunstikoolis Pariisis ja Taani disainikoolis Kopenhaagenis. Ta on õpetanud Koldingi disainikoolis ja töötanud professorina Göteborgi Ülikooli disaini- ja tarbekunsti instituudis. Tema töid on eksponeeritud nii isiku- kui ka rühmanäitustel alates 1990. aastate keskpaigast. Põhihuvi savi, arhetüüpsete vormide ja glasuuride vastu on tal jäänud samaks oma kunstnikukarjääri algusest peale.
 
Sayaka Abe on jaapani päritolu, Amsterdamis Rietveldi akadeemias ja Sandbergi instituudis õppinud kunstnik, kes on tutvustanud end loojana läbi kaasaskandmise kogemuse. Tema harjumus kanda kaasas asju – taskurätti, raamatut või midagi muud – muutus kasvades eneseväljenduse osaks ja kaitseks, kohati ka suhtlusvahendiks. See viis ta ka näiteks ehete kui kaasaskantavate kaunite objektide valmistamiseni.
Kari Steihaug on norra kunstnik, kes on õppinud Oslo ja Bergeni kunstiakadeemias, aga ka Manchester Metropolitan University’s. Tema töiseks väljundiks on enamasti installatsioonid, milles ta kasutab kangafragmente või leidobjekte, tegeledes neis aja, mööduvuse, mälu ja ajaloo teemadega. Kari Steihaug on ka raamatu „Arhiiv: lõpetamata asjad” (Magikon, 2011) autor, kus ta arutleb aja kogemuse ja isiklike lugude üle, mida võib leida kootud rõivastest.
 
Karin Johansson on rootsi ehtekunstnik, kes on lõpetanud Göteborgi ülikooli ja on aastast 2007 samas ehtekunsti eriala külalisprofessor. 1997. aastast on ta üks kaasaegsele ehtekunstile pühendunud galerii Hnoss vedajatest. End kunstnikuna iseloomustab ta kui igapäevaelu asjade ja kujundite kogujat. See kasvav kogum nähtavat ja nähtamatut moodustab olulise osa tema ateljeest. Tema tööks on aarete otsimine nende asjade ja ideede keskelt, millest lõpuks saavad ehted, mida ihaldatakse, kantakse, küsitavaks peetakse või armastatakse.
 
Triennaali peanäitus toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Lai 17.
Kuraator: Love Jönsson (Rootsi)
Näituse kujundus: 3+1 Arhitektid
Graafiline kujundus: Tuuli Aule, Jaan Evart
 
Triennaali toetavad:
Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Göteborgs Slöjdförening, Rootsi Saatkond, Taani Saatkond, Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, Asuurkeraamika, Saaremaa Vodka, IASPIS, Puumerkki AS, Proplastik OÜ.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp