Tallinna missa „Elutants” stardib Euroopas

3 minutit

Teose tellis Tallinna Filharmoonia ja selle ettekanne toimus programmi „Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011” suvel Jaani kirikus. Muusika autor on Roxanna Panufnik Inglismaalt, kes sai kuulsaks Londonile loodud kauneima kaasaegse teose – Westminsteri missaga. Nüüd on ta kirjutanud Tallinna missa, milles on kaasaegse kõlamaastikuga ühendatud nii Eesti rahvaviisid kui ka Tallinna kirikute kellamängud. Panufnik on kasutanud Doris Kareva ja Jürgen Rooste tekste, teose on esitanud ja salvestanud sopran Patricia Rozario, lugeja Jaak Johanson, Tallinna Kammerorkester, kammerkoor Collegium Musicale (dir Endrik Üksvärav), Eesti muusika- ja teatriakadeemia koor, ETV tütarlastekoor (dir Aarne Saluveer), kandlemängija Laura Lindpere, löökpillimängija Madis Metsamart dirigent Mihhail Gertsi juhatusel.

Uut plaati esitleti Londonis 23. jaanuaril, korraldajaks plaadifirma Warner Classics ja Eesti saatkond. Kõnega esinesid nii plaadifirma juht Stefan Bown kui ka Eesti saadik Londonis Aino Lepik von Wiren. Katkendeid missast esitasid Elu osatäitja tänapäeva uue muusika juhtivaid sopraneid Patricia Rozario ning poeedid-autorid Doris Kareva ja Jürgen Rooste. Kohal olid nii missa dirigent Mihhail Gerts, koorijuht Endrik Üksvärav kui ka idee autorid Tallinna Filharmoonia produtsent Heili Vaus-Tamm ja koorijuht Aarne Saluveer. Huvi plaadi vastu oli äärmiselt suur ja üritus vägagi rahvarohke. Seda kinnitavad ka rohked kajastused.

Sunday Expressi ooperikriitik Clare Colvini artikkel ( https://dub119.mail.live.com/default.aspx?id=64855#!/mail/ViewOfficePreview.aspx?messageid=437ba650-8664-11e3-b264-002264c20888&folderid=00000000-0000-0000-0000-000000000001&attindex=0&cp=-1&attdepth=0&n=1992597516) artiklis ütleb helilooja Panufnik, et missa loomiseks sai ta inspiratsiooni Tallinna kirikute kellamängudest.

Esmaspäeval peaks olema Londoni kesklinnas neljapäeval toimunud plaadiesitlus kajastus ka Londoni kriitik Robert Hugill on kirjutanud ülevaate esitlusest (http://www.planethugill.com/2014/01/dance-of-life-cd-launch.html) ja ka plaadiarvustuse (http://www.planethugill.com/). Viimases kiidab ta esituskoosseisu ja märgib ainsa kriitilise noodina, et teoses võiks rohkem kõlada omapärast eesti keelt, millele teos algselt ka loodud on, kuid salvestuseks on tekstid tõlgitud inglise keelde, kanoonilised tekstid on ladina keeles. Juhtiv heliplaadiajakiri Gramophone avaldas Caroline Gill humoorika reportaaži salvestusest (http://www.gramophone.co.uk/features/focus/roxanna-panufnik-dance-of-life) ja plaadiarvustus ilmub veebruarinumbris (saadaval 30. jaanuarist).

Plaat peaks Eestisse peaks jõudma kohe, kui osapooled distributsiooni osas kokku lepivad. Kavandamisel on ka Tallinna missa järgmised ettekanded. Veebruaris 2015 loodetakse Tallinna missa „Elutants“ Londoni esiettekandega tähistada Eesti vabariigi iseseisvuspäeva. Londoni pool kogub vahendeid, et kutsuda ettekandele võimalikult palju Eesti oma jõude – kindlasti Tallinna Kammerorkestri ja ETV tütarlastekoori, kandlemängija Laura Lindpere, loodetavasti ka näitleja Jaak Johansoni. Kooskõlastamisel on ka New Yorgi esiettekanded Brooklynis ja Manhattanil. Sinna on esialgu kutsutud vaid meie kandlemängija. Sealne ettekanne tuleb koos koreograafiaga, sest teos on vägagi teatraalne. Inspireerituna Tallinna sümboliks saanud keskaegsest pannoost „Surmatants“ on teksti autorid Doris Kareva ja Jürgen Rooste pööranud süžee ümber nii, et Elu tantsitab kõiki linnakodanikke (kerjus, linnapea, ärimees, prostituut) ja kõik on võrdsed tema ees.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp