Täna avatav näitus ESTO 2009-l jutustab Eesti saamis- ja ajalugu

2 minutit

Vaike Reemanni poolt kureeritud näitus on spetsiaalselt kokku pandud ESTO 2009 esitlemiseks. Näitusel on eksponeeritud nii fotosid kui esemeid, mis jutustavad Eesti saamis- ja ajalugu. Erilise tähelepanu all on rahvakunstis  leiduvad rohked mustrid, eestipärasemalt – kirjad. Näitus jääb Saksamaal avatuks 27. juunini.

Iidne läänemeresoome päritoluga sõna kiri võib tänapäeva eestlase jaoks tähendada nii sõbrale saadetud sõnumit kui ka kirjatähtedest moodustatud sõnu, lauseid ja tekste. Vanad eestlased nimetasid aga kirjaks eelkõige mustreid ja  ornamenti. Eesti rahvakunsti uhkuseks on loendamatud variandid geomeetrilistest kinda-, tanu-, särgi-, vöö- ja tekikirjadest, mille vaoshoitud värvikasutus lubab mõjule pääseda just motiivide kordusest tuleneval rütmil.

Väljapanekus võibki näha muuhulgas näiteks helmestikandiga Saaremaa lahttasku koopiat, mis Lääne-Eestis ja Saaremaal olid eriti rikkalikult kaunistatud, seoti sealkandis paremale küljele seeliku peale, aga ka fotot Carmen Kassist, keda vähesed välismaal seostavad Eestiga,  ja palju muud.

Ülemaailmsete Eesti Päevade ehk ESTO lipp anti ERMile üle 1999. aastal lipu ülem Robert Kreem, Tõnu Karu, Richard Norvell ja Evald Mõisa poolt. Lipp on olnud kõikidel ESTO päevadel alates 1972. aastast ning on ka sel aastal ehtimas ESTO päevi Münsteris ning on ka sel aastal ehtimas ESTO päevi Münsteris, mis toimuvad 26. – 30.06.2009.

Lisainformatsioon:
Näituse kohta: Vaike Reemann, ERMi teadur-kuraator, 7350 412, vaike.reemann@erm.ee; http://www.erm.ee

ESTO 2009 kohta: Maie Kisis-Vainumäe, ESTO 2009 orgkomitee juhatuse liige, maie.kisis@t-online.de; http://www.esto2009.de 

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp