Suurfestivalid Euroopas

5 minutit

Boulez kinnitas, et see on talle esimene Janáčeki ja üldse viimane ooper juhatada. Ka Klangforum Wien tegi kontserdisarja “Ein Fest für Leoš Janáček”, New Yorgi FO kolme kontserdiga (dirigent Lorin Maazel, solist Julia Fischer). Viini Sümfoonikute ees oli nooruke tippdirigent Gustavo Dudamel, Viini Raadio orkestrilt Messiaeni “Turangalîla-sümfoonia” (Bertrand de Billy, üks soliste Roger Muraro). Põnev oli Markus Hinterhäuseri klaveriõhtu Ustvolskaja kuue sonaadiga, Il Fondamento Põhja-Saksa barokkmuusikaga, Jan Garbarek Group, staartenor Rolando Villazón Barenboimi klaverisaatel, täna mängib Jordi Savall trioansamblis. 18.-19. VI lõpetab festivali Mahleri VIII sümfoonia Fabio Luisi dirigeerimisel.

Bergeni festival (kuni 5. VI) tõi Griegi mälestusaastal välja mitu tema vähe esitatud teost. “Griegi galal” esinenute hulgas olid ka sopran Kerstin Avemo, tšellist Truls Mørk ja pianist Leif Ove Andsnes, soolokava sai sopran Solveig Kringlebotn, kes laulis kavas “Griegi jälgedes” kõrvuti ka Eesti Filharmoonia Kammerkooriga Paul Hillieri juhatusel. Hillier tõi EFKga Bergeni toomkirikusse 28. V veel “Baltic Voices”, eesti muusikast Kreek, Pärt ja Tormise “Jaanilaulud”, Hilliard Ensemble ja Trio Mediaeval laulsid Tormise “Helletusi”.

Strasbourg’i muusikafestival (5. – 22. VI) korraldatakse 69. korda, teemal “Beethoven”, esmakordne on aga lauljate konkurss Barbara Hendricksiga žürii eesotsas. Suursündmuseks oli Beethoveni kõigi sümfooniate ettekanne Deutsche Kammerphilharmonie’lt Paavo Järvi juhatusel, avaõhtul I ja IX sümfoonia, viimases solistiks ka Annely Peebo. Sarja lõpukavas 9. juunil VIII ja VII sümfoonia ning I klaverikontserdi solistiks Piotr Anderszewski. Sooloõhtutega esinevad ka Hendricks ja Jevgeni Kissin (täna), Carl Orffi 25. mälestusaastal lõpetab festivali tema “Carmina burana”.

 

 

“Nordische Musik” Saarimaal

Põhja- ja Baltimaadele pühendatud pidustused Griegi 100. ja Sibeliuse 50. mälestusaasta puhul avas Oslo FO Jukka-Pekka Saraste käe all. Lavale on toodud Aulis Sallineni “Kullervo”, taani balletikava Peter Schaufussi trupilt, kolm soome bassi Matti Salminen, Johann Tilli ja Sami Luttinen, esinenud Rootsi Raadio koor, Kremerata Baltica ja Gidon Kremer, Raschèr Saxophone Quartet, Neeme Järvi ja Residentie Orkest, Esa-Pekka Salonen orkestriga Philharmonia, Leif Segerstam ka oma uue Sümfooniaga nr 165. Homme mängib Maris Jansonsi käe all Baieri Raadio SO. Veel juulis kestvale festivalile tulevad 1. ja 2. VII EFK (kaks kava: Pärt ja Tüür, koos TKOga, dirigent Tõnu Kaljuste; siis Pärt ja Kreek Paul Hillieri juhatusel) ning St. Christopheri kammerorkester Vilniusest Donatas Katkuse dirigeerimisel.

 

 

Pianistide konkurss Helsingis

Iga viie aasta järel toimuvale Maj Lindi nimelisele pianistide konkursile lubati võistlema 41 noort muusikut 18 maalt. Kahe avavooru järel võisteldi kammermuusika- ja siis orkestrifinaalis. Eesti kahest pianistist (ka Age Juurikas) pääses finaali Irina Zahharenkova, kes vääris VI preemia (finaalis Chopini I klaverikontserdiga). Võitjaks tuli (20 000 eurot) Kaasanist pärit Sofia Guljak (27), kes õppinud Pariisis ja õpib praegu Imola Accademias Itaalias, II preemia Roope Gröndahl (Soome), III Violetta Hatšikjan (Venemaa), IV ja V Marko Mustonen (Soome) ning Yoonjung Han (Lõuna-Korea).

 

 

Neeme Järvi juubelikuu

Kuigi Järvi eelistab töötada oma orkestritega, on tal nüüdki olnud kuulsaid külalisorkestreid: Orchestre National de France, Philadelphia Orchestra, Leipzigi Gewandhaus-orkester, WDR Kölni SO, suurepärane taasvastuvõtt Göteborgis ja Detroitis. Hetke nimekamad solistid on viiuldajate poolel, ka haruldasema repertuaariga: Korngoldi Viiulikontserdiga Vadim Gluzman, Vasksi “Kauget valgust” mängis Pekka Kuusisto, Bartóki ja Šostakovitši II kontserdid Viktoria Mullova ja Baiba Skride. Päris sageli on solistiks Nikolaj Znaider, samuti tšellist Lynn Harrell, aga ka pianistid Yefim Bronfman, Yundi Li, Antti Siirala, ja Alexander Markovich.

Enne Tallinna tulekut oli Järvi oma New Jersey SO ees juhatanud tänavu juba 27 õhtut, juubelikontsert toimus Newarki Prudential Hallis 20. V populaarsema kavaga, kus NJSO mängis oma juhile alustuseks üllatusena värskelt komponeeritud “Maestro’s Waltzi”. Järvi püüdleb nüüd Bruckneri poole: Haagi Residentie-orkestriga sai ta veebruaris taas välja tuua VII sümfoonia ning veel Hans Rotti Sümfoonia Philadelphias ja Martinů IV sümfoonia Detroitis.

Residentie-orkester on juuni kuulutanud Järvi kuuks, kokku kümne kontserdiga, kavas peamiselt Mahleri I sümfoonia ja Sibeliuse Viiulikontsert, koduse Dr Anton Philipszaali järel tehti turnee Prantsusmaal ja Saksamaal: Metzis (7. VI), Saarimaa festivalil “Nordische Musik” (8. VI) ja Ludwigsburgi lossifestivalil (10. VI).

Täna algab Haagis Dr Anton Philipszaalis väike klassikafestival Neeme Järvi austamisõhtuga, maestro ise avab kava Heino Elleri “Videviku” ja “Koiduga” ning jätkab Bruckneri sarja VIII sümfooniaga. Järgneb suveakadeemia Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, selle lõppkontserdi solistiks 23. VI on Antti Siirala. 11. VIII juhatab Järvi Kuninglikku Šoti Rahvusorkestrit Edinburghi festivali avasümfooniakontserdil (sealgi Elleri “Koit” ja “Videvik” alustuseks) ning jõuab vahepeal oma juubelialbumi “Kunstniku elu” / “The Maestro’s Touch” (kirjastus SE&JS) esitlusele Tallinna rahvusraamatukogus.

 

 

Eesti heliloojate edu rostrumil

Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Pariisis (5. – 9. VI) tunnistati alla 30aastaste heliloojate kategoorias parimaks Ülo Krigul teosega “Jenzeits” (ERSO Paul Mägi dirigeerimisel). Põhikategooria esikümnesse tõusis ka teine Eestit esindanud helitöö, Märt-Matis Lille “Mu nuttev hääl on sügistuul” (esitajaks Ansambel U).

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp