Soomes avatakse Aet Ollisaare, Heli Tuksami ja Tuuli Puhveli näitus “KUSAGIL MUJAL”

4 minutit
Foto 2016. a galeriis Noorus toimunud näituselt. Foto Madis Liplap

KUSAGIL MUJAL
/20 aastat hiljem/
Aet Ollisaar, Heli Tuksam ja Tuuli Puhvel
4. – 31.05 2017
Imatra kultuurikeskus KULTTUURITALO VIRTA

Soomes Imatra Kultuurikeskuses avatav näitus KUSAGIL MUJAL toob taaskord kokku kolm naiskunstnikku, Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõudu ja head sõpra: tekstiilikunstniku Aet Ollisaare ning maalikunstnikud Heli Tuksami ja Tuuli Puhveli. Autorid tegid valiku viimaste aastate loomingust, tuues ühisesse näituseruumi maale, autoritehnikas tekstiile ja suuremõõtmelisi assamblaaže
Aet Ollisaare, Heli Tuksami ja Tuuli Puhveli esimene ühine ülesastumine toimus enam kui 20 aastat tagasi Tartu Kunstimajas, kus eksponeeriti vitraažobjektide ja ruumiliste gobeläänide kooslust. Väikeste vaheaegadega näidati oma loomingut kolmekesi koos veel Porvoos (Soome), Kohtla-Järvel ja Narvas. Hiljem on autorid koos osalenud rahvusvahelistel näitusel MERI Tartus ja Odenses (Taani) ning näitusel SELECTED Tartus, Brnos (Tšehhi) ja Pärnus. Lisaks on kõigil autoritel tänaseks kogunenud rohkelt isikunäitusi ja näitustel osalemisi nii Eestis kui välismaal. Kauaaegsete Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõududena on nad juhendanud ja inspireerinud sadu tudengeid.
Soome kunstnikega seob autorid pikaajaline koostöö, näitust Imatra Kultuurikeskuses korraldab maalikunstnik Juhani Järvinen.
Aet Ollisaar peab hindamatuks väärtuseks aega, mil vastukaaluks igapäevasele kiirustamisele õnnestub end vabaks lasta ja tund-tunni järel vaibalõimede ees mediteerida. Alustanud näitustel esinemist suuremõõtmeliste gobeläänidega, on aja ja võimaluste muutumine sundinud otsima uusi teid oma ideed väljendamiseks, käekiri ja valikud on praeguseks teisenenud. Teosed sünnivad sageli läbi materjali. Kudumise kõrvale on üha enam lisandunud improvisatsioone leidesemete ja vastuoluliste materjalidega. Objektide leidmine, hoidmine ja imetlemine on oluline osa tööde sünniloost. Pea iga töö juurde võiks rääkida loo esemetest ja materjalidest, mida on kasutanud.
Heli Tuksam’ile meeldib vitraažikunstnikuna töötada piiratud vabaduse tingimustes ja luua teoseid kindlasse ruumi, mis sunnib arvestama arhitektuuri ja keskkonnaga. Igal kohal on oma lugu ja inimesed, kes on sellega seotud. Värvilisest klaasist võib saada valguse toel tervitus, elustav koondumispunkt või mahe saatja. Vitraažimaal on nõudlik kunstiharu, mis eeldab kaalutletud sooritust. Samas annavad õige valik ja väärikas materjal teosele võimaluse pikaks eluks. Olles viimasel ajal enam pühendunud maalimisele ja monumentaalkunsti alaliigina tuntud sgrafiitotehnikale, on näitusel esitatud töödes oluline koht romantilisel ruumil.
Tuuli Puhvel on näitustel esinenud maalide, vitraažide, tekstiilide ja installatsioonidega. Pikka aega on autori lemmiktehnikaks olnud akvarell ning imetledes Jaapani tuššimaali lihtsust, spontaansust, kujundi ja tühjuse pingsat tasakaalu kompositsioonis kannavad seda vaimsust ka tema ühe hingetõmbega maalitud looduspildid. Tuuli on öelnud: “Kui ma maalin või tikin või punun või kleebin või sobitan klaase, siis ma tegelikult ei tea, kuhu ma välja jõuan. On üks mõte või plaan, ma asun seda teoks tegema, aga õige varsti ilmuvad vasakule ja paremale kutsuvad teeotsad, mis meelitavad radadele, millest mul enne aimugi ei olnud. Töö valmimine võib olla kahtlaselt sarnane mõnusa metsiku uitamisega linnaserva tühermaadel või meelt muretult tühjaks ja rõõmsaks tegeva rattaretkega kruusa- ja metsateede labürindis. Olla see, mida teen – olla maalimine…”
Näituse kuraator ja kujundaja on Madis Liplap, graafiline kujundus Kadri Toom.
Väljapanek KUSAGIL MUJAL oli 2016. a detsembris avatud Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus ning sellega tähistati nii isiklikke juubeleid kui ka tagasivaadet ühisele näitusetegevusele. Väljapanek Imatral on esmaeksponeerimisega võrreldes teisenenud ja täienenud uute teostega.
Näitus on avatud Imatra Kultuurikeskuses KULTTUURITALO VIRTA (2. korrus) aadressil Virastokatu 1, IMATRA.

Lisainformatsioon:
Madis Liplap
madis.liplap@artcol.ee
+372 521 6891


Teate edastas:
Piret Kaevats
Tartu Kõrgem Kunstikool/Tartu Art College
Arendusjuht/Development Manager
+372 733 8999
piret.kaevats@artcol.ee
www.artcol.ee

Kunstiharidus on ühiskonna loovuse võti

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp