Soome-ugri ja samojeedi rahvaste näitus Jõhvi Kontserdimajas

2 minutit

Eesti Rahva Muuseumi uus rändnäitus Soome-ugri ja samojeedi rahvad oli hõimukuul avatud muuseumi näitusemajas, alates novembrist alustab näitus teekonda mööda Eestimaad. 1. novembril kl 16  tutvustab näitust Jõhvi Kontserdimajas  teadur Indrek Jääts. Jõhvi jääb näitus kuni novembri lõpuni ja liigub siis edasi Ida- Virumaa koolidesse. 2012. aasta jooksul saavad vennasrahvaste elu-oluga tutvuda Toila Gümnaasiumi ja  Kohtla- Järve Järve Gümnaasiumi lapsed. Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi ja Eesti Kultuurkapitali toel jõuab näitus kuni 2013. aasta kevadeni veel mitmesse kooli.

Uurali (soome-ugri ja samojeedi) keeli kõneldakse laial alal Doonau tasandikest kuni Taimõri poolsaareni Põhja-Siberis. See hiiglaslik territoorium on geograafiliselt küllaltki eripalgeline ning erinevad on ka seda asustavad rahvad. Eesti Rahva Muuseumi uus rändnäitus tutvustab neid kõiki. Ühelt poolt 15 miljonit ungarlast – tuhandeaastase riikluse traditsiooniga moderne rahvus, ning teisalt 850 nganassaani, kelle peamisteks elatusaladeks on olnud küttimine, kalapüük ja põhjapõdrakasvatus. Mis neid seob? Eelkõige on see keelesugulus, mis tehti kindlaks juba paarisaja aasta eest. Tänapäeval lisandub sellele ka ühiste juurte teadvustamisel põhinev kultuuriline koostöö.

Näitus koosneb arvukaist, erinevatel aegadel tehtud mustvalgetest ja värvilistest fotodest ning lühikestest ülevaatlikest tekstidest iga uurali rahva kohta eraldi. Eesmärgiks on tutvustada selle rahvastepere individuaalseid liikmeid ning anda aimu nende omanäolisusest. Tegemist on osaga maailma kultuurilisest mitmekesisusest, mille vastu Eesti Rahva Muuseum on tundnud huvi alates oma loomisest ning mis on meile emotsionaalselt kõige lähemal. Näituse juurde kuulub ERMi ja Regio koostööna valminud soome-ugri ja samojeedi rahvaste asualadel kaart ühes uusima infoga nende rahvaste arvukusest.

Näituse koostajad: Svetlana Karm, Indrek Jääts, Laur Vallikivi

Kujundus: Jane Liiv

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp