Seminar Segipaisatud märksõnad KTIs 25. mail

3 minutit

Kunstiteaduse Instituut korraldab 25. mail 2012 seminaripäeva

Segipaisatud märksõnad. Diskussioonid ja trajektoorid postsotsialistlikus kunstiajaloos 

Suur-Kloostri 11, r 103 

Algus kell 10.00 

2010. aasta mais tõi Clark Art Institute’i seminar Tallinnas  Kunstiteaduse Instituuti kokku Kesk- ja Ida Euroopa kunstiajaloo juhtivad uurijad. Nüüd, kaks aastat hiljem, korraldame jätkuseminari, eesmärgiga rakendada toonaste diskussioonide käigus esilekerkinud märksõnu kohalikule uurimisainesele. Sageli mainitud märksõnadeks olid: hilinenud, asünkroonne, traumaatiline, universaalsus vs lokaalsus, ebaühtlus. Kuidas need mõisted rakenduvad siinsete uurijate töödes? Kuidas neid on lahtimõtestatud või kritiseeritud? 

Seminar tegeleb kahe teemaga: esimene paneel uurib kohalikke kunstiajaloo mudeleid ja nende suhteid n-ö Lääne kunstiajalooga. Kui  modernistlik kaanon tõlgendas Kesk- ja Ida Euroopa kunsti kui modernsuse hilinenud manifestatsiooni, siis postmodernsed tõlgendused rõhutasid siinse loomingu erinevust ja teisesust. Kuigi tegu oli vastandlike kontseptsioonidega, säilitasid mõlemad paljudel juhtudel Lääne kunstiajaloo primaarsuse. Kuidas mõelda kohalikust ja regionaalsest uue esilekerkiva globaalse kunstiajaloo perspektiivist? Millised oleksid vastavad ruumilised ja ajalised mudelid, mis seda hõlbustaksid? Millised kohalikud näited kritiseerivad kehtivaid mudeleid? 

Teine paneel keskendub Nõukogude kunsti ajaloo kirjutamise teemadele. Paljudel juhtudel kehtivad Nõukogude kunstist kirjutamisel siiani 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses esilekerkinud mõisted, mis olid kantud tugevast vastandumissoovist ja ideoloogilisest huvitatusest. Nii tõmmati tugev eraldusjoon ametliku ja mitteametliku kunsti sfääri vahele, aga ka isikliku ja avaliku ja töö- ja eraelu vahele. Kuidas on uued arhiivimaterjalid ja uurimisteemad neid polarisatsioone muutnud? Millised teoreetilised mõisted sh postkolonialismi ja visuaalkultuuri teooriatest on tulnud nende asemele? Kuidas aitab endise Nõukogude Liidu äärealadel tehtav  uurimistöö ümber mõtestada käibivaid representatsioone sellest riigist? 

Seminar toimub inglise keeles. 

PROGRAMM: 

Reshuffling the Keywords. Discussions and Trajectories in Post-Socialist Art History 

Friday, May 25 at Institute of Art History (Suur-Kloostri 11, rooms 103, 104) 
9.30     Registration and coffee 
10.00   Krista Kodres, Andres Kurg Introductory notes 
Session 1: Belated, different, asynchronous? 
10.30   Katrin Kivimaa „Beyond belatedness and absences: On some examples of critical feminist art from a post-Soviet culture” 
11.00   Mari Laanemets „Politics of interdisciplinarity. Rethinking the concepts of the history of art of Soviet Estonia” 
11.30   Discussion: Magda Carneci, Krista Kodres, Virve Sarapik 
12.30   Lunch 
Session 2: Writing about the Soviet Union: techniques and geographies 
13.30   Almira Ousmanova „Trouble with modernization, or rebranding of Soviet aesthetics of  the everyday as a strategy of reconciliation with the past” 
14.00   Mart Kalm „Art history of the collective farm” 
14.30   Maria-Kristiina Soomre „Exhibition modes in Soviet art: representing the dissent“ 
15.00   Coffee brake 
15.30   Discussion: Edit Andras, Sven Spieker, Epp Lankots, Andres Kurg 

Kõik huvilised on oodatud osalema!

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp