Selgusid aasta keeleteod

2 minutit
  1. aasta keeleteo konkursi peaauhinna pälvisid masintõlketehnoloogia arendamine ning Vikipeedia keeletoimetamistalgud ja vabatahtlik keeletoimetaja Kuriuss. Rahvas hääletas parimaks keeleteoks ALPA eestikeelsed digiõppemängud ja animeeritud rahvaluulevideod.

Laureaadid kuulutati välja 16.03 Kadrioru Saksa Gümnaasiumis toimunud aktusel, auhinnad andis üle Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal.

Ministritest koosnev žürii valis 32 kandidaadi seast välja kaks peaauhinna-väärilist keeletegu, millega tõstetakse esile keeletoimetamise tähtsust ning Eesti keeletehnoloogia kõrget taset.

Eesti Keele Instituudi keeletehnoloogia kompetentsikeskuse eestvedamisel loodud avaliku sektori valdkondlik masintõlketehnoloogia on suunatud nelja valdkonna tõlkimisele: üldvaldkond, kriisiinfo, õigus ja riigikaitse. Tõlkeid saab teha kolme keelepaari vahel: eesti-inglise-eesti, eesti-vene-eesti, eesti-saksa-eesti. Erinevalt teistest tõlkesüsteemidest on uus süsteem kohandatud tõlkima valdkonnapõhiselt, sest mida kitsama valdkonna materjalide peal masintõlkemudelit treenitakse, seda parem on tõlke kvaliteet. Tõlkida saab eesti keele teksti ja kõnet ning grammatikakontrollija tuvastab tõlgitavas eestikeelses tekstis grammatilisi apsakaid. Tõlkesüsteem jõuab laiema avalikkuse ette aprillis.

Peaauhinna pälvisid ka Vikipeedia keeletoimetamistalgud, mille eestvedaja on Ann Siiman, ning vabatahtlik keeletoimetaja Kuriuss, kodanikunimega Valli Voor. Viiendat korda toimuvate talgute eesmärk on kutsuda kasutajaid ja toimetajaid üles parandama Vikipeedia artiklite keelelist kvaliteeti. Eelneva nelja aasta vältel on toimetatud kokku 2416 artiklit. Vabatahtlikult ja igapäevaselt toimetab Vikipeedia artikleid 42-aastase toimetajastaažiga Valli Voor kasutajanime all Kuriuss. Aastate jooksul on ta eestikeelses Vikipeedias teinud kokku üle 130 000 muudatuse.

Rahvahääletuse võitsid ALPA eestikeelsed digiõppemängud ja animeeritud rahvaluulevideod. ALPA Kids OÜ loob koos Eesti õpetajatega 2-8-aastastele lastele digiõppemänge, kus saab õppida tähestikku, kujundeid, loodust jpm eesti keeles ning kohaliku kultuuri näidete abil. Mänge on juba üle 60, neist suur osa tasuta. Mängudel on üle 45 000 kasutaja, sh üle 300 Eesti haridusasutuse.

Sündmus on järelvaadatav https://bit.ly/KEELETEGU

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp