Rakvere Arvo Pärdi festival 11. – 28. september

2 minutit

Arvo Pärdi 70. sünnipäevale pühendatud rahvusvaheline festival algab tema sünnipäeval, 11. septembril Rakveres. Mõistagi pole kohavalik juhuslik, on ju helilooja üles kasvanud ja koolis käinud just selles linnas, ka on ta Rakvere aukodanik. Ent festivali areaal ei piirdu vaid kõnealuse linnaga: Pärdi loomingut saab järgmistel nädalatel kuulata ka Tallinnas, Tartus, Pärnus ja helilooja sünnilinnas Paides.

Eesti kõige tuntuma helilooja Arvo Pärdi 70. sünnipäeva tähistatakse tänavu paljudes riikides ja mitmel kontinendil ning võib olla päris kindel, et sel aastal ei möödu päevagi, kui kusagil maailmas ei kõlaks tema muusika.

Rakvere Arvo Pärdi festival keskendub helilooja neljale, Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigendi Paul Hillieri sõnutsi tähtsamale teosele: Rakvere ja Paide kirikus kõlab “Passio”; “Stabat Mater’it” saab kuulata Rakvere kirikus ja Tallinna metodisti kirikus; “Miserere” tuleb ettekandele koguni neljal korral Rakveres, Pärnus, Tartus ja Tallinnas ning Pärdi kõige ulatuslikum kooriteos “Kanon pokajanen” kõlab Rakvere õigeusu kirikus.

Ka esinejad on sellel festivalil maailmatasemel: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigentideks Paul Hillier ja Tõnu Kaljuste, Hillieri asutatud vokaalansambel Theatre of Voices, Christopher Bowers-Broadbent orelil jpt solistid.

Praegu on kohane ehk veel kord mõtiskleda: mis teeb Arvo Pärdi kui kunstniku maailmas ainulaadseks? Läbis ju helilooja pika otsingute- ja leiduderohke tee neoklassitsismist (kaks sonatiini klaverile) modernismi (“Perpetuum mobile”, tšellokontsert “Pro et contra”, esimesed kaks sümfooniat), enne kui aastaks 1976 küpses uus, heakõlaline tintinnabuli-stiil, mille juured vanamuusikas. Ühena kaunimatest jäävad maailma muusikaloos tintinnabuli-helindeid märgistama sellised meistriteosed nagu “Cantus in memoriam Benjamin Britten” ja “Tabula rasa” (mõlemad 1977).

Arvo Pärt on pidevas muutumises ning seda ka XXI sajandil, samaks on jäänud vaid helilooja sügav religioossus, mida Karen Durbin on tema muusikas iseloomustanud kui “ilusat, ehedat ja siirast, mis puudutab iga janunevat südant, kes igatseb terviklikkuse järele”.

Ning olgu öeldud, et täna on tähelepanuväärne päev veel seetõttu, et 9. septembril kell 19.30 esinevad Viinistu kunstimuuseumis Tõnu Kaljuste dirigeerimisel maailmakuulus Rootsi Raadio Koor ja Tallinna Kammerorkester, kavas Arvo Pärdi “Berliner Messe”, “Orient & Occident” ning “Te Deum”. Sama kava kõlab kaks päeva hiljem Stockholmis Gustav Vasa kirikus.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp