Rahvusraamatukogu hakkab eriolukorrajärgse katseprojektina avaldama Eesti raamatute, ajalehtede ning ajakirjade igakuist ilmumisstatistikat, mille aluseks on raamatukogusse jõudvad teosed. Avaldamist alustab Rahvusraamatukogu märtsi- ja aprillikuu näitajatega.
Raamatukogu kogude arenduse osakonna juhataja Kairi Felti sõnul on tegemist esialgse statistikaga, mis põhineb jooksvalt raamatukogusse jõudvatel trükistel. “Üldiselt valmib jooksva aasta numbriline ülevaade alles järgmise aasta kevadeks, mil edastame selle ka Statistikaametile. Statistika operatiivsema avaldamine aga võimaldab detailsemalt illustreerida praegustel üsna keerulistel aegadel Eesti kirjandus- ja ajakirjandusturul toimuvat. Kuna näitajad tuginevad raamatukokku saabuvatel teostel, siis võivad igakuisel avaldamisel olla sees väikesed anomaaliad, kuid aastatepikkune praktika on näidanud, et konjunktuuri illustreerib see üsna hästi,” sõnas Felt.
Ajalehtede ja ajakirjade ülevaate aluseks on saabunud säilituseksemplarid. Üldiselt jõuavad nad raamatukogusse õigeaegselt, avaldamisajast märkimisväärselt ehk vähemalt kuu hiljem jõuavad arvestusse vaid osad väikelehed. Raamatute arvestamise alus on nende kajastamine Eesti Rahvusbibliograafia Andmebaasis. Raamatute avaldamisel ning nende raamatukokku jõudmisel on sees lõtk, kuid üldiselt on ülevaade representatiivne turul toimuva kohta, eriti aegreas mitmete kuude lõikes.
Ajalehed ja ajakirjad märtsis ja aprillis
Märtsis saabus Rahvusraamatukogusse 71 nimetust ajalehti, sealhulgas 10 päevalehte, mida ilmus kokku 494 numbrit. Ajakirju ilmus märtsis 113 nimetust ja kokku 147 numbrit.
Aprillis saabus Rahvusraamatukogusse 67 erinevat Eesti ajalehte, millest 8 olid päevalehed. Ajalehtede numbreid jõudis raamatukogusse mai alguseks kokku 456, mida on 38 võrra vähem kui märtsis. Aprillis ilmus 86 nimetust ajakirju ning kokku 114 numbrit.
Osa muudatusi on selgitatavad ilmumissageduste muutustega. Märtsi lõpus muutus kahe päevalehe ilmumissagedus – Meie Maa ning Saarte Hääl hakkasid ilmuma 3 korda nädalas varasema 6 ja 5 korra asemel ning seetõttu neid enam päevalehtedena statistikas ei käsitleta. Venekeelsed ajalehed Нарвская Газета ja Виру Проспект ilmuvad 19. märtsist ühiste kaante vahel.
Aprilli teisel poolel hakkas seni päevalehena (5 korda nädalas) ilmunud Äripäev ilmuma vaid korra nädalas. Samuti muutus ajalehtede Vooremaa ja Wõrumaa Teataja ilmumissagedus – senise 3 korra asemel 2 korda nädalas. Ajalehel Вестник Тарту, mis oli seni 2 korda kuus ilmunud, ei ilmunud aprillis ühtegi numbrit.
Ajalehtede ja ajakirjade trükiväljaannete detailsed nimekirjad kuude lõikes koos ilmumissagedustega leiab siit >>
Raamatud märtsis ja aprillis
Uusi Eestis avaldatud raamatuid registreeris Rahvusraamatukogu märtsis 162 ning aprillis 249 tükki. Võrdluseks, et eelmisel aastal ilmus märtsis 261 ja aprillis 269 uut raamatut.
Taust
Taustaks on oluline tähele panna, et ajalehtede alla loetakse väljaanded, mida avaldatakse kindlaksmääratud lühikeste intervallidega (iga päev, kord nädalas jne) ja milles käsitletakse üldist hetkehuvi pakkuvaid uudiseid, sündmusi, teemasid. Ajalehtede alla loetakse ka päevalehed, mis peavad päevalehena määratlemiseks ilmuma vähemalt 5-6 korda nädalas.
Väljaannete detailsest nimekirjast leiab ka eraldi kategooria väikelehed, mis on kohaliku omavalitsuse, asutuse, organisatsiooni, ühenduse, ühingu jne ajalehelaadsed väljaanded, mille ilmumissagedus on alla 50 numbri aastas ning mis on suunatud kitsamale sihtgrupile, levitatakse kindlas piirkonnas või huvirühmas. Oluline on arvestada, et seda ei määratleta tiraaži järgi.
Rahvusraamatukogu vastutab säilituseksemplari seadusest tulenevalt muu hulgas kõikide eesti keeles või Eestis ilmunud teavikute kogumise ning samuti ka trükitoodangu statistiliste andmete eest. Rahvusraamatukogusse jõuavad kõik seaduse alusel edastatud trükised – ajalehed, ajakirjad, raamatud, noodid jne –, mis annab hea baasi pideva ülevaate andmiseks.