Raamatututvustus

3 minutit

Uue kunstiajaloo esimene ilmunud köide. Väärt, tark ja paks raamat kunstist Eesti aladel, linnas, aadlimõisades, kirikus ja veidi ka talupoegade hulgast. Kuigi rahvakunstile, mis oli tollal ilmselgelt ainus eesti kunst, oleks võinud enamgi tähelepanu pöörata. Igatahes väga põnev retk me tollasesse kultuurilukku. Peatoimetaja, koostaja Krista Kodres. Autorid Pia Ehasalu, Ants Hein, Jevgeni Kaljundi, Rasmus Kangropool, Kaalu Kirme, Krista Kodres, Orest Korma?ov, Tiina-Mall Kreem, Jüri Kuuskemaa, Juhan Maiste, Aleksandr Pantelejev, Reet Rast, Erki Russow, Juta Saron, Rein Zobel. Toimetajad Elo Lutsepp, Ivar-Anton Karros, Mari Aas, Maris Jõks. Tõlkija Krista Mits, tõlke toimetaja Richard Adang. Kujundanud Andres Tali. Sihtasutus Kultuurileht, Eesti Kunstiakadeemia, 2005. 496 lk.

Heino Kiik

OLE USIN 1948 ? 1954

Kiik on oma stiiliühtsete, lausa stiilsete meenutustega jõudnud noormeheikka: ülikool jääb pooleli, nõukogude aastad on oma kuldses küpsemisperioodis, tuleb teha tööd ja… Mis Kiigega ses ilmas toimub, saate juba ise lugeda. Kunstnik Jüri Arrak, korrektuuri lugenud Kristina Schmidt. Ilmamaa, 2005. 320 lk.

Juhan Saar

VALUS NAERTeine meenutusteraamat. Vana-Juhani mõnusalt kirja pandud meenutused, terve elu, vahva on sõjaväeaeg ja? aga lugu tuleb tänapäevani välja ja puudutab teel paljusid kultuuriinimesi. Ja teisigi. Südamlik värk. Hugo Hiibuse kujundus ja ?ar?id. Faatum, 2004. 326 lk.

August Palm

VILLEM REIMAN

Käes on aeg, kui vanad riigimehed pälvivad palju tähelepanu, järjest ilmub monograafiaid, biograafiaid, uurimusi. Ju siis on praegused nii nadid, et mingi poliitilise idealismi säilitamiseks tuleb pöörduda ajalukku. Näiteks Palmi vabariigi-aegse Reimani-raamatu taastrükk, millele on lisatud ta lõpetamata jäänud suurema monograafia materjale. Koostanud Kristin Liba ja Helle Maaslieb, toimetanud Katre Ligi, kujundanud Mari Ainso. Saatesõna kirjutanud Hando Runnel. Ilmamaa, 2005. 360 lk.

Arvo Mägi

TAALRIMÄNG

Ühe eesti suguvõsa elukäik läbi viie põlvkonna loo. Autor keskendub rohkem perekondlikele, isiklikele seikadele, mis on olulised just sellele perekonnale. Ajaloohuvilise väliseesti tippkirjaniku romaan moraali, kommete, aegade muutumisest ja samaksjäämisest. Teine, parandatud trükk, toimetanud Georg Grünberg, kaane kujundanud OÜ PiktoGraaf. Eesti Raamatu sarjas ?Eesti romaanivara?, 2005. 248 lk.

Arnold Bittlinger

KRISTLIKE PÜHADE PÄRITOLU

Süvapsühholoogiline ja astroloogiline käsitlusviis. Johannes Esto Ühing on silma paistnud märkimisväärselt sisuka religioosse/teoloogilise kirjavara kirjastajana.  Aga see Sõnni-Lõvi-kuuseisu jutt ajab hulluks, see oleks arusaadav ehk kõrvalt vaadelduna, et kuidas ajaloo jooksul on inimesed katsunud tähti tõlgendada ja oma elutsükleid nende järgi seada, aga segada kokku Jung ja astroloogia ja pakkuda seda analüüsi pähe? J.E.Ü. peaks paremini suutma. Tõlkinud Tiiu Mikenberg, toimetanud Kersti Rist, korrektuuri lugenud Kelly Sadala, kaane kujundanud Maarja Roosi, küljendanud Urmas Tamm. Johannes Esto Ühing. 266 lk.

Merike Hanni

RELVARAHU

Siin on täitsa korralikku muljendamist ja huumorikatseid ja kamaluga hämaramat metafüüsikat ja õnnestunud riime ja teist sama palju kahtlasemaid, nii et üks tavaline korralik eesti luuleraamat on välja kukkunud. Toimetanud Anne-Mari Alver, kujundanud Lea Sõmer. Kentaur, 2005. 64 lk.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp