“Harf – elegantsi puudutus” Mustpeade majas

2 minutit

LILIAN LANGSEPP barokkharf, ALINA SAKALOUSKAYA mandoliin, ENE NAEL klavessiin, VILLU VIHERMÄE barokktšello, kommentaarid. Kavas: Bach, Händel, Corrette

Lilian Langsepp on Eesti ainus barokkharfimängija. Tema esitatav kava on eriliselt õrn ja elegantne. Viimastel aastatel on Lilian Langsepa eelistused olnud ajaloolised harfid, guzheng (hiina traditsiooniline keelpill) ning gregooriuse laulude orelil saatmine. Tema järjepidev loometöö on suunatud harfimängu improvisatsioonile ning erinevate stiilide ja tehnikate edasiarendamisele. Ta on tutvustanud keskaja muusikat nii Euroopas kui ka USA-s, Hiinas, Indias ja Sri Lankal ning teinud seda põhiliselt harfimängijana Festivitas Artium Schola koosseisus.
Lilian Langsepp on Tartu Ülikooli filosoofiadoktorant ja õppejõud ning õpetab harfi ja muusikateooriat ka Heino Elleri nimelisesTartu Muusikakoolis.

Kavas on kaks raskuspunkti – esimene pool keskendub harfile ja teine ansamblile. Kontserdi alguses kuuleb Eestis suhteliselt harva kõlavat hispaania varajast barokki – Ortizi teoseid lautole, klavessiinile ja tšellole 16. sajandist ning Diego Fernandez de Huete palu sooloharfile 18. sajandi algusest. Giovanni Felice Sanceselt kõlab „Cantada“ sellisele haruldasele koosseisule nagu tšello, harf ja lauto. De Huete passacalles lisandub koosseisule ka klavessiin.

Nagu Püha Mauritiuse barokiõhtute sarjas tavaks, räägitakse publikule ka teostest ja pillidest. Seekord teeb seda põhiliselt külalisesineja Lilian Langsepp, kes tutvustab nii oma haruldast pilli kui ka seda, kuidas need lood on leitud, kuidas neist seaded tehtud jne. Kõik sel õhtul koos harfiga esitatavad teosed on Liliani enda seaded. Kavas on palju improvisatsioonilist. Selles mõttes on see ainukordne kava, mida kuuleb vaid üks kord.

Kui hispaania muusikat on näidatud läbi kolme sajandi, suundutakse edasi Inglismaale – kõlab 17. sajandi helilooja Purcelli süit harfi soolo-ettekandes. Händeli sonaat mandoliinile, harfile ja klavessiinile aga on juba sajand hilisemast ajast. Kava lõpuks jõutakse Prantsuse 18. sajandi helilooja Corrette´i trio-sonaadini ning suurejoonelise kontserdini mandoliinile, harfile, klavessiinile ja barokk-tšellole

Vennaste toas on õdus õhkkond – küünlavalgel esinevad ajastu kostüümides muusikud. Täiesti ainulaadne barokk-kontsert! Esinejatelt ka asjakohased kommentaarid. Iga kontserdi avab Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakooli laps-barokkartist.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp