Pealelend – Normunds Šnē, Läti dirigent

3 minutit

Sirp2016_11_0016__art_r1

Dirigent Normunds Šnē juhatab eeloleval pühapäeval kell 18 Estonia kontserdisaalis oma orkestri Sinfonietta Rīga ja Tallinna Kammerorkestri esimest ühiskontserti.

Olete Lätis suur uue muusika eest­vedaja. Mõlemad teie loodud orkestrid, nii Rīga Festival Orchest­ra kui ka Sinfonietta Rīga mängivad põhiliselt uut muusikat. Mis teid selle juures võlub?

Etteaimamatus. Muusikastiile on nii palju ja kui tellid teose, ei või iial teada, mis sealt tuleb. Töötame uudisteoste kallal palju koos autoritega ja see on heliloojale, aga ka orkestrile tõeline laboratoorium.

Kui palju Lätis uut muusikat luuakse ja kas jätkub publikut?

Noori andekaid heliloojaid pole kunagi olnud nii palju. Siin on meeletu töö ära teinud meie muusikaakadeemia heliloominguosakonna juhataja. Sinfonietta Rīga kontserdid, kus on kavas meie tellitud uudisteos, on alati täis. Meil on oma huviliste ring: teiste valdkondade kunstnikud, üliõpilased, noored …

Orkestri repertuaaris peab valitsema tasakaal. Sinfonietta Rīgal on kaks eesmärki: noortel heliloojatel peab olema orkester, kellele kirjutada, ja publikule tuleb pakkuda rikkalikku repertuaari barokist jazzi ja rokini. See köidab publikut. Meie orkestrandid on laia silmaringiga inimesed, kes ei kohku tagasi ükskõik mis stiilis teose ees.

Milline on tänapäeval dirigendi roll? Teatris räägitakse aina roh­kem režiiteatrist. Kas dirigendi positsioon on tõusu- või langus­lainel?

Dirigendi roll on vastutada selle eest, mis muusika kõlab tema linnas ja mida ta orkester mängib. Tahetakse, et dirigent oleks showman, kes viib läbi rahvaüritusi. Mina seda ei arva. Raadios räägin küll tihti enne kontserte ja teeme ka videoid, kus näitame, mida just sel kontserdil kuulda-näha saab.

Mis teile Tallinna Kammerorkestri juures meeldib?

Ma pole seda ise varem juhatanud, aga salvestuste järgi meeldib mulle nende kõla. Seda oli kuulda ka Grammy võitnud plaadil, kus need kaks orkestrit Pärdi teoseid mängivad.

Olete just Erkki-Sven Tüüri teoseid palju juhatanud nii Lätis kui ka mujal Euroopas. Mis teid tema muusikas köidab?

Oleme eakaaslased ja meie muusikaline mõtlemine on sarnane. Ilmselt seetõttu, et tegime mõlemad noorena palju rokki. Ka mu orkester valdab rokki. Me ise noorteprogramme ei koosta, aga Läti Kontsert korraldab paar korda aastas üritusi, kus astume üles koos rokkansamblitega.

Täna Riias ja pühapäeval Tallinnas on esimest korda ühise kavaga laval Sinfonietta Rīga ja Tallinna Kammerorkester. Kui tihti maailmas selliseid ühiskavu tehakse?

Väga harva. Suur aitäh Tallinna Kammerorkestrile ja dirigent Risto Joostile, kes selle mõttega haakusid. Tänu sellele saab kuulata Martinů kahe orkestri kontserti, mis on tõepoolest šedööver. Ja esiettekandele tuleb teie helilooja Tauno Aintsi unikaalne teos, kus vastavalt eesti regilaulutraditsioonile on üks orkester ees- ja teine järellauljaks. Seda peab igaüks kuulma.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp