Pealelend – Hillar Sein, kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler

3 minutit

Kultuuriministeerium kinnitas eraõiguslike väiketeatrite 2020. aasta tegevustoetuse, mida on tänavu kõigi peale kokku 2 561 849 eurot. 2019. aastaga võrreldes on erateatrite tegevustoetus kasvanud ligi miljoni euro võrra.

Erateatritest saavad sel aastal kõige rohkem tegevustoetust Von Krahli teater (455 000 eurot), VAT-teater (449 390 eurot) ja Theatrum (328 630 eurot). Kõige rohkem kasvas Teise Tantsu (Kanuti gildi saal) ja Sõltumatu Tantsu Ühenduse (Sõltumatu Tantsu Lava) toetussumma, mis kerkis mõlemal 49 000 euro võrra (toetus vastavalt 216 720 ja 159 060 eurot), samuti lisandus Tartu Uue teatri toetusele 48 000 eurot (nüüd 176 000 eurot). Protsentuaalselt tõusis kõige rohkem teatri Piip ja Tuut tegevustoetus (ligi 170%).

Kultuuriminister Tõnis Lukas rahuldas 11 erateatri taotluse, peale juba nimetatute saavad tänavu tegevustoetust veel Vaba Lava (186 530 eurot), R.A.A.A.M (101 104 eurot), teater Piip ja Tuut (43 415 eurot) ja tantsuteater Fine 5 (30 000 eurot) ning esimest korda ka Must Kast (16 000 eurot). Tagasi lükati Vana Baskini teatri, Polygoni, Tartu Suveteatri Seltsi ja Lavastuskoja taotlus. Taotlused vaatas läbi kultuuriministeeriumi moodustatud komisjon, mida juhtis asekantsler Hillar Sein.

Missuguste kriteeriumide alusel langes liisk, millised erateatrid saavad tegevustoetust ja millised mitte?

Tegevustoetuse määramisel võeti arvesse teatri kunstilist taset, rahvuskultuurilist ja regionaalset tähtsust, valdkondlikku mõju, viimase kolme aasta tegevust koos lisa- ja koostööprogrammidega ning plaane alanud aastaks. Neist seitsmest kriteeriumist ei olnud ükski teistest kuidagi tähtsam, vaid komisjon hindas nende koosmõju. Kui mõni teater on ühe kriteeriumi alusel väga tugev – näiteks sõidab palju ringi ja annab üle Eesti külalisetendusi –, kuid on kunstiliselt tasemelt, rahvuskultuuriliselt tähtsuselt, valdkondliku mõju ja muude kriteeriumide poolest teistest teatritest palju nõrgem, siis ei anna selle ühe kriteeriumi täitmine komisjoni arvates põhjust teha kultuuriministrile ettepanekut määrata sellele teatrile tegevustoetus. Toetusesaajate hulka jõuavad ikkagi teatrid, kes saavad komisjonilt kõigi kriteeriumide alusel võimalikult kõrge hinnangu.

Varasemaga võrreldes kerkisid kõige rohkem etenduskunstide ja tantsuga seotud keskuste ja teatrite, samuti peamiselt lasteteatrit tegeva Piibu ja Tuudu tegevustoetus. Miks neil?

Nende tegevustoetus on seni olnud väike, nüüd tekkis võimalus neid rahaliselt järele aidata. Eesmärk on mitmekesistada teatripilti, pakkuda erisugustele sihtrühmadele teatrikogemusi ja erilaadsetele etendajatele loominguga tegelemiseks võimalusi.

Kas väiketeatrite tegevustoetuse märgatava tõusu põhjus on see, et teater NO99 lõpetas 2018. aasta detsembris tegevuse ja neile kulunud raha jäi nüüd üle?

Jah, jaotamisele läks teatrist NO99 üle jäänud raha. Ühe osaga sellest hoitakse käigus Sakala 3 teatrimaja, teise osaga tõsteti erateatrite tegevustoetust ning kolmas osa läheb loomingulise toetusena Sakala 3 ideekonkursi finalistidele Lauri Laglele ja ühendusele Elektron, kes saavad mõlemad kolme aasta jooksul aastas 200 000 eurot.

Kui suur on erateatrite tegevustoetus riigi osalusega sihtasutusena tegutsevate teatrite tegevustoetusega võrreldes?

Erateatrite tegevustoetus moodustab praegu 13,64% riigi osalusega sihtasutuste tegevustoetusest (arvestus on tehtud ilma toetuseta riigile kuuluvate hoonete säilimiseks ehk ilma nii Riigi Kinnisvara ASi kui ka hooldusremondifondi makseteta). Aastaid on soovitud, et see oleks vähemalt 10% – ja praegu on see saavutatud.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp