Paul Sontagi (1987-2012) mälestusnäitus

2 minutit

7. juuni – 5. juuli 2013 Pärnu Muuseumis 

Paul Sontagi (1987-2012) mälestusnäitus 

Näituse avamine reedel, 7. juunil kell 17.00.

Olete palutud osalema.   

Kunstnik Paul Sontag sündis 26. oktoobril 1987 Pärnus. Pärast õpinguid kodulinna kunstiringides  suundus ta  Tartusse, kus 2007. aastal lõpetas edukalt Tartu Kunstigümnaasiumi. Samal aastal  asus Sontag õppima Ühendkuningriikidesse, Cambridge School of Art´i, mille ta lõpetas 2010. aastal.  Paul Sontag suri 8. oktoobril 2012.   

Veetes lapsena aega maal suvekodus, kujunes Sontagil huvi looduse ja maastike vastu, mida hakkas  maalima akvarellidega. Varsti leidsid sama tähtsa koha tema töödes vaikelud. Lummatuna David Leffeli ja  Rembrandti dramaatilisest valguse kasutusest ning 19. ja 20. sajandi Venemaa maastikumaalijate, näiteks  Ivan Šiškini ja Fjodor Vassiljevi tõetruust realismist, tõrkus Sontag maalimast inimest, kuni avastas Gerhard  Richteri ja Gottfried Helnweini tööd. Alates sealt hakkas Sontag üha enam huvituma maalimise kontseptuaalsest  küljest ja tegi oma esimesed katsed fotorealismis, mille esimesi näiteid on maal kolmest koera nülgivast  inimesest („Best friend“). Uued ideed, pöörlemas ümber inimese olemuse ja alateadvuse, lõid aluse reale  figuratiivsetele maalidele, mis uurivad meie suhteid usu, meedia, ühiskonna ja seksuaalsusega, millest viimasest  on saanud kõige domineerivam teema Sontagi töödes.   

Enamik hilisemast loomingust on mõjutatud isikliku elu probleemidega toimetulekust, nagu suhted, mõnuainete  tarbimine ning isolatsioon ja eraldatus armastatud inimestest, milledega Sontag ülikooli ajal silmitsi seisis. Need  kuvandid on peamiselt ratsionaalsest keskkonnast eraldatud figuurid pimedas ruumis suurtel maalidel,  autoportreed, kus kunstnik sageli kujutab ennast tüdrukuna, sümboliseerimaks nõrgemale soole omakspeetavat  haavatavust („Gravingbirds“ 1 ja 2).   

Sontag oli alati huvitatud rohkem teema olemusest kui tehnikast ning rõhutas, et ei soovi maalides järgida kindlaks määratud seaduspära. Nii nagu teema olemus muutub, muutuvad ka selle edasiandmise  meetodid. Seega maalides on iga kord nagu esimene kord, niisamuti nagu ühe inimese tundmine  ei pruugi sind aidata tundma õppida järgmist inimest.   

Näitus jääb avatuks 5. juulini 2013

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp