Tallinnas 5. II 2007
Lugupeetud valitsuse ja riigikogu liikmed!
Viimasel ajal on sagenenud kõrgetasemelised isikuvastased ründamised erialaspetsialistide vastu avalikkuses välja öeldud seisukohtade pärast.
Professionaalide otsustusprotsessidest väljatõrjumisest on saamas Eesti ühiskonnas käitumisnorm!
Tõsised probleemid suunatakse üksikisikute tasandile, luuakse vaenlase kuju, kellega siis edukalt võideldakse, probleeme sisuliselt arutamata.
Välja kujunev uus meetod – arutamise asemel on rünnakud – ei vasta demokraatliku avalikkuse põhimõtetele ja on pärit totalitaarsüsteemist.
Kõnealuse protsessi ilmekamateks näideteks on muinsuskaitse nõukogu ettepaneku ignoreerimine Turisti poe kaitse alla võtmiseks, soov allutada muinsuskaitse ameti juhtimine poliitilistele käsuliinidele, Kalevipoja konkursi korraldamine loomeliitude seisukohtadele jäigalt vastandudes ja Tallinna linnavalitsuse uue hoone asukoha valik kõiki arhitektide liidu soovitusi eirates.
Korduvalt on mõnede poliitikute poolt avalikus ajakirjanduses alavääristatud ning laimatud EALi esimeest Ülar Marki ja aseesimeest Margit Mutsot isiklikult seoses nende välja öeldud EALi ametlike seisukohtadega uue linnavalitsuse hoone konkursi korraldamisel ning Sakala keskuse ehitusloa vaidlustamisel.
Eesti arhitektid ei ole ainukesed, kelle suhtes leiavad aset isikute vastu suunatud aktsioonid. Kahtlusi tekitab ka Eesti arhitektuurimuuseumis toimunud ebatavaliselt põhjaliku teenistusliku järelevalve ajastus vahetult pärast Karin Hallas-Murula sõnavõtte Sakala keskuse kaitseks. Hirmutamine ja tähelepanu kõrvalejuhtimine konkreetsetelt probleemidelt, mille lahendamisest tahetakse spetsialiste eemale hoida, on muutunud igapäevaseks vahendiks poliitilise võimu teostamisel ühiskonnas, meenutades hirmutavalt totalitaarse ühiskonna taastekkimist.
Kahetsusväärne on, et nende rünnakute areeniks on muutunud ka riigikogu.
23. I toimunud riigikogu istungil esitas Evelyn Sepp Keskerakonna fraktsiooni nimel laimavaid oletusi ja otsest valet EALi aseesimehe Margit Mutso kohta ning Eesti Arhitektide Liidu aadressil.
Eesti Arhitektide Liit on seisukohal, et Eestis kui demokraatlikus õigusriigis peaksid kehtima eetilised käitumisnormid ka riigikogus.
Ühiskonna areng läheb vales suunas, kui riigikogu tasemel hakatakse kanaliseerima avalikku arutelu üksikisiku probleemideks.
Meenutame, et riigikogu kohus on kaitsta oma kodanike ühishuvisid.
Eesti Arhitektide Liidu eestseisuse nimel esimees
Ülar Mark