Õiglases tasus tuleb kokku leppida

2 minutit

Kultuuriministeeriumis on käimas vabakutseliste loovisikute süsteemi uuendamine (vt lähemalt www.kul.ee/LLSVTK), mille raames oleme sadade loovisikute ja korraldajate abil kirjeldanud peamisi probleeme, teinud kaks uuringut ning tulemuste toel vabakutseliste, kultuurikorraldajate, loomeliitude ja ametkondade esindajatega koosloomes otsinud toimivaid lahendusi kultuuri- ja sotsiaalpoliitikas, aga ka töökorralduses. Peagi saadame tagasiside saamiseks laiali senise töö tulemusel koostatud poliitikavalikute ülevaate.

Loometöö õiglane tasustamine on senistes aruteludes esile kerkinud nii suure murekohana kui ka ühe toimivama lahendusena sotsiaalsete garantiide ja toimetuleku tagamiseks. Seega pakume ühe järgmise sammuna välja algatada arutelu, et leppida kokku valdkonnaülesed õiglase tasu põhimõtted, mille alusel kujundatakse edaspidi kultuuri avaliku rahastamise põhimõtted ja tingimused. Praegu me seda arutelu algatanud ei ole. Küll tehakse mitmel loomealal kas liitude või omaalgatuste toel õiglase tasu küsimuses juba esimesi samme. See kinnitab, et teema on aktuaalne ja soov lahendusi otsida laiapõhjaline.

Näiteks kunstivaldkonnas koostasid Airi Triisberg ja Maarin Ektermann 2022. aastal 70 valdkonna praktikut kaasanud töötubade tulemusena õiglaste tasumäärade ettepaneku (https://proloogkool.eu/tasumaarade-ettepanek). Kuigi ette pandud määrad käivad valdkonna korraldajatele praegustes oludes üle jõu, on valdkond algatuse mõjul alustanud süsteemset koostööd. Et tasumäärades ei saa kokku leppida ainult üks osapool ja ka vabakutselise loometöö puhul on kusagil tööandja või tellija, on tähtis kõik vaatenurgad ühe laua taha koondada. Kunstivaldkonnas tegutseb 2022. aasta kevadest ka kunstiasutuste liit KAEL, kes veab õiglaste tasude teemat korraldajate perspektiivist ning on koos Eesti Kunstnike Liiduga kujunenud kultuuri­ministeeriumile valdkonna poliitika kujundamisel oluliseks dialoogipartneriks.

Nagu olen aru saanud, tegi ka Eesti Interpreetide Liit oma koosolekul tasumäärade ettepaneku väga konkreetsete arvudena, kuid arvutuskäik ja detailsemad põhimõtted jäid esialgu laiemalt lahti seletamata. Kindlasti ei saa selliseid ettepanekuid jõustada ühepoolselt ning korraldajate seas tekkinud murelikud küsimused on seega igati põhjendatud. Muudatuste tegemiseks on vaja ühtset lähenemist, laiapõhjalist arutelu, kaasatust ja läbipaistvust. Kokkuleppe eeldus on, et kõik osalised seavad ühised eesmärgid. Siinse näite puhul peaksid interpreedid ja solistid tegema koostööd kontserdikorraldajatega, et pakutud lahendused ka rakenduksid. Valmis tuleb olla ka laiemaks poliitikakujundamises kaasa rääkimiseks, et tasumäärade kõrval oleks läbivalt õiglane ka loometöö korraldus ja rahastamine, tagatud oleksid sotsiaalsed garantiid, aga ka loomevabadus ja kultuuri mitmekesisus.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp