Näitus “Ilse Leetaru 100” Haus Galeriis

2 minutit

Teisipäeval, 27. oktoobril kell 17 avatakse Haus Galeriis näitus „Ilse Leetaru 100“. Näitusega tähistatakse New Yorgis elanud Eesti kunstniku ja kunstikoguja 100. sünniaastapäeva.
Ilse Leetarust sai enne tänuväärne kunstikoguja ning alles seejärel tunnustatud graafik, keda iseloomustab poeetiline maailmanägemine ja tehniline mitmekülgsus. Käesolevale näitusele valitud töödes on rõhk loodusmeeleolude kujutamisel veepeegeldustest maastike ja vaikeludeni. „Ma armastan metsa, põlispuid, aasu täis lilli, liivaluiteid, vägevaid kaljusid, väikesi kivisid rannal, sinist taevast, valgeid pilvi ja musta, kõue ootel taevas“, on kunstnik ise oma kiindumust kirjeldanud. „Olen tugevalt kiindunud loodusesse, olen looduse õpilane“
Rõhuasetus värvi mõjule, looduse motiivide mõtestamine ja neile tähenduse otsimine, müstika ja salapära, spontaansena mõjuvad maalilised efektid on märksõnad, millega näituse kuraator Anne Untera iseloomustab graafiku käekirja. „Leetaru valdab klassikalist pehmelaki- ja akvatintatehnikat, aga ka Eestis vähelevinud värvilisi graafikamenetlusi nagu viscosity ja collograph, kasutades plaadile graveerides ära tehnilised nüansid“, avab Untera kunstniku ameerikalikku perfektsionismi tagamaid, kus teos vastab realistliku loodusevaate nõuetele, ent on samal ajal ka tähendusrikas sümbol ning võrdkuju meeleseisundile või tundeimpulsile.
Ilse Leetaru (1915 – 2006) alustas kooliteed Kaarli koguduse eraühisgümnaasiumis, kus vaimustus sealse joonistusõpetaja Kristjan Raua töödest. Sõjapagulasena Saksamaale jõudes astus ta Müncheni moekooli, mis aga USAsse ümberasumise tõttu pooleli jäi. 1959. aastal jätkas ta kunstiõpinguid juba New Yorgis School of Visual Arts’is, misjärel täiendas oma joonistamistehnikat Pariisis Academie de la Grande Chaumiere’s, et peagi tagasi New Yorki pöörduda ja spetsialiseeruda graafikale The New School’is. Kunstnik on esinenud isiknäitustega Eesti Majas New Yorgis, kuid ka korduvalt mitmel pool Eestis. Ta võttis oma graafikaga osa rahvusvahelistest grupinäitustest USAs, Pariisis, Stockholmis, Iisraelis, Egiptuses, Jaapanis, Kanadas, Brasiilias, Austraalias ja Hispaanias, pälvides mitmeid auhindu. Inimesena võluv, tarmukas ja sihikindel, sai ta kunstnikuna sünnimaal tuntuks alles küpses eas, kogudes enda ümber sõprade ja austajate ringi. Eesti muuseumid meenutavad Ilse Leetaru ka kui helde käega annetajat.
Näitusel „Ilse Leetaru 100“ on väljas tööd Eesti Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest, samuti erakogudest.
Näitus jääb Haus Galeriis avatuks kuni 1. detsembrini 2015.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp