Muusikamaailm XI

28 minutit

Katrin Targo edu Dvořáki konkursil Karlovy Varys

Viinis elav ja tegutsev Eesti sopran Katrin Targo osales 14–21. XI Tšehhimaal Karlovy Varys 49. Antonín Dvořáki nime kandval rahvusvahelisel lauljate konkursil nii ooperi kui Lied’i kategoorias ning võitis mõlemas laureaaditiitli koos preemiaga. Ooperisuunal oli osavõtjaid 38 kokku 15 riigist ning kolm vooru, finaalvoorus ja lõppkontserdil esineti koos Karlovy Vary SOga František Drsi juhatusel. Ooperi II voorus laulis Katrin Targo aariaid Korngoldi „ Surnud linnast”, Dvořáki „ Armidast” (Armida aariat esitas ta laureaadina ka lõppkontserdil teatris) ja Bellini „ Normast”, finaalvoorus koos orkestriga aga Desdemona „ Pajulaulu ja palve” Verdi „ Othellost” ning sai II peapreemia. Lied’i konkursil oli osavõtjaid 24 kümnelt maalt ning kaks vooru, meie sopran laulis II voorus osi Dvořáki „ Mustlaslaulude” ja S. Barberi „ Erakulaulude” tsüklist ja R. Straussi „ Cäcilie”, pälvides III peapreemia. Katrin Targo sai ka Dvořáki aaria parima ettekande eripreemia (Armida aaria „ Za štíhlou gazelou” ehk „ Õrna gaselli järel”) ning ooperirollid järgmistel hooaegadel Plzeňi ja Ostrava ooperiteatris. Võitjaks kuulutati Darja Rjabinko Venemaalt, Lied’i konkursil Nicholas Davis USAst. 12-liikmelises žüriis olid lauljatena kuulsamad slovaki tenor Peter Dvorský esimehena, slovaki sopran Gabriela Beňačková ning armeenia-austria sopran Sona Ghazarian. Preemiatseremoonia ja lõppkontserdi järel oli olnud kuulda žürii arvamusi, et Targol jäi ka ooperikonkursi võitmisest väga vähe puudu.

„ Music Around” 2014
Öresundi piirkonnas Rootsis ja Taanis aastast 2002 korraldatav sümfoonilise ja kammermuusika sügisfestival „ Music Around” hõlmab peamiselt kolme muusikakeskust – Malmöt, Kopenhaagenit ja Helsingborgi, ent kontserte tehakse ka väiksemates paikades, ligi poolsada kontserti igal hooajal. Seekordne „ Music Around” (9.–26. X) pühendati üllatava panusega Igor Stravinskile, peaesinejaiks Taani Raadio SO, Malmö SO, Kopenhaageni FO, Helsingborgi SO, Jönköpingi Sinfonietta ja Malmö Ooper. Esines ka mitmeid kammerkoosseise, olulisi kavasid korrati mitmes paigas. Üllatav panus tähendab seda, et ettekandele toodi peaaegu et kõik Stravinski olulisemad kontsertteosed, kammergruppidest oli kuulsaimana Malmös kohal Brodsky Quartet. Stravinski kõrvale pakuti puhuti ka suurt klassikat ning vene muusikast või selle lähedalt Šostakovitšit, Sofia Gubaidulinat või Lera Auerbachi. Dirigentide hulgas olid Leif Segerstam, Marc Soustrot, ka Mihhail Tatarnikov või Juana Carneiro, ühte programmi dirigeeris viiuldaja, Helsingborgi SO kontsertmeister, ka HSO keelpillikvarteti liider Fredrik Burstedt. Omapärasena mõjus Helsingborgi Kammermuusikaühingu produtsendi Pär Nyréni idee ja käsikirja põhjal koostatud muusikalislavaline kompositsioon „ Vürst Igor – XX sajandi suur muusikaline kameeleon”, millist tahaks kas või mõne teise kuulsa klassiku elu ja loomingu põhjal näha-kuulda meiegi kontserdilavadel. Väärt sisu pakkus ka festivalibuklet oma huvitava teabe ja fotomaterjaliga. Aastaid tagasi oli festivali kavas ka Erkki-Sven Tüüri ja Arvo Pärdi loomingut.

Stockholmi Heliloojafestival Anders Hillborgile
Stockholmi Kuningliku Filharmooniaorkestri (KFO) ja Kontserdimaja alates 1986. aastast korraldatav igasügisene Heliloojafestival („ Tonsättarfestival, seekord 13.–20. XI) võtab orbiiti kordamööda ühe elava välis- ja ühe kodumaise nimeka helilooja. Tänavu pühenduti rootsi keskmise põlve heliloojale Anders Hillborgile (sünd 1954), peaesinejaiks dirigendid Sakari Oramo (KFO peadirigent kuni 2018) ja Esa-Pekka Salonen ning saksa viiuldaja Carolin Widmann. Hillborgi looming kõlas täitis viie kontserdi kavad vaid ühe erandiga, mil pandi kõrvuti tema ja Debussy samaainelised teosed (Debussy „ Sireenid” „ Nokturnidest”, mille järel kõlas Hillborgi „ Sirens”). Kuninglike filharmoonikute ees avas festivali Esa-Pekka Salonen, solistiks sopran Hannah Holgersson, koos Eric Ericsoni kammerkoori ja raadiokooriga, kavas Hillborgi „ Eleven Gates”, vokaalteos „ muo:aa:yiy::oum“ (mida on siinpool laulnud ka Läti Raadio koor), siis „ Liquid Marble” (selle ees mõlemad „ Sireenid”). Ühe sümfoonilise kava mängis ka Norrköpingi SO (dir Baldur Brönnimann), kammerlikumas programmis olid samuti filharmoonikute muusikud kaasas, dirigendiks Benjamin Shwartz. Efektne lõppkontsert (dir S. Oramo) – avateoseks Kuningliku FO tellimusena „ Beast Sampler” maailmaesiettekandes kava algust ja lõppu raamimas, viiulikontsert Carolin Widmanniga, siin kavas oli ka „ The Strand Settings”, mille esiettekande tegi Renée Fleming mullu New Yorgis, nüüd solistiks Hannah Holgersson. Peeti kolm kohtumist heliloojaga. Bachtrack on avaldanud ka intervjuu Anders Hillborgiga.
>Viimaste aastate rahvusvahelised pühendused on sel festivalil saanud John Adams, Hans Werner Henze, Tan Dun, Thomas Adès, Steve Reich, Brett Dean ja Unsuk Chin, pisut varem ka Arvo Pärt, dirigeerimas käinud Eri Klas.

Rahvusvaheline Uuno Klami nimeline kompositsioonikonkurss

2004. aastal algatatud Uuno Klami (1900–1961) konkurssi korraldatakse üle viie aasta. Selle toetusgrupis on soome orkester Kymi Sinfonietta koos Kouvola ja Kotka linnaga, keda orkester püsivalt teenindab. Vanuse- ja rahvusliku piiranguta konkurss on kogunud järjest populaarsust, mida näitab märgatavalt kasvanud osavõtjate ring: esimesele konkursile saadeti 117 teost 23 maa heliloojailt, teisel osales 186 autorit 27 maalt. Tänavune III konkurss (finaali kontserdid Kouvola linnahallis ja Kotka kontserdimajs 13. ja 14. XI) sai osavõtjaid 265 teosega, mille autorid olid pärit 32 riigist, enim Itaaliast, Saksamaalt ja Suurbritanniast. Pressiski märgiti, et konkursiteoseid saabus Soome „ uksest kui aknast”. Klami konkurssi arvatakse nüüd viie olulisema hulka maailmas.

Seekord olid žüriis Kalevi Aho (esimees), heliloojad Magnus Lindberg (Soome) ja Erkki-Sven Tüür (Eesti) ning Kymi Sinfonietta jaapanlasest dirigent Yasuo Shinosaki. Finaali valitud viie teose autorid on Alexander Muno (Saksamaa), Teodor Nicolau (Soome/Rumeenia), Axel Ruoff (Saksamaa), Luca Vago (Itaalia) ja Sauli Zinovjev (Soome), nende helitööd tulid finaalis avalikule ettekandele ning võitjad ja preemiasaajad kuulutati välja Kotkas. Lõppkontserdist Yasuo Shinosaki juhatusel 14. XI tehti raadioülekanne, selle helimaterjal saadetakse kõigile Euroopa ringhäälingutele. III Uuno Klami konkursi võitja koos 11 000 eurose preemiaga on Luca Vago teosega „ Suite de los espejos, eight poems by Federico García Lorca”, II koha sai Axel Ruoffi Sinfonietta, III oli 26aastane Lahtist pärit Sauli Zinovjev teosega „ Gryf” ning publikupreemia võitis Teodor Nicolau teos „ Mioritic Roots”.

Rudolf Firkušný klaverifestival Prahas

Vaid neli, aga sisukat kontserti pakkus alles teistkordne festival tšehhi eelmise sajandi väljapaistvaima pianisti Rudolf Firkušný (1912–1994) mälestuseks Prahas. Berliini Filharmoonikud Simon Rattle’i käe all olid 15. XI avamas, kontsert Smetana saalis, solist noor tšehhi täht Ivo Kahánek. Omapärases kavas kõlasid vaid Martinů IV klaverikontsert „ Incantation” ning selle järel Beethoveni IX sümfoonia. Avaõhtu toimus tähendusrikka märgi all, olles pühendatud 25 aasta möödumisele nii Velvetrevolutsioonist kui Berliini müüri langemisest. Ka teises valitud kavas 16. XI oli esiplaanil tšehhi pianist ja tšehhi muusika: Jitka Čechová sooloõhtul kõlas Beethoveni sonaat nr 23 f-moll Janáčeki sonaadi „ 1. X 1905” ja Smetana g-moll sonaadi vahel. Kaks viimast festivaliõhtut 20. ja 22. XI sisustasid maailmanimed – prantslane Pierre-Laurent Aimard, kes tõi siia J. S. Bachi „ Hästitempereeritud klaveri” I köite muusika, ning itaallane Giovanni Bellucci (Mozart, Beethoven, Liszt, Chopin). Siinne kogemus näitab, et üsna piiratud vahenditega (sh ka kontsertide väike arv) saab hoolikalt kaaludes väikese festivali suureks korraldada …

„ Les Boréales“ Caenis 23. korda

Loode-Prantsusmaal Alam-Normandia keskuses Caenis ja sealses regioonis korraldatakse igal aastal kultuurifestivali „ Les Boréales”„ („ Põhjalased” – Põhja- ja Baltimaad). Tänavu 23. korda toimuvate pidustuste (13.–30. XI) mahukas programmis on 87 üritust 33 Alam-Normandia linnas(!). Muusika kõrval hõlmab „ Les Boréales” ka kirjandust, teatrit, balletti, tsirkust, filmi ja näitusi. Seekord on keskendutud Norrale ja Lätile, Norrale märkimaks nende konstitutsiooni (ühe vanema Euroopas) 200. aastapäeva, Lätile aga seetõttu, et Riia on tänavusi Euroopa kultuuripealinnu; kaasteemadeks Island, Rootsi, Taani, Soome ja Eesti. Piduprogrammi iseloomustab tegijatega tehtud e-intervjuude silmatorkav küllus.

Nädalavahetus 22.-23. XI pühendati Caenis Baltimaadele, kahes kavas valdas Eesti muusika, kontserdid Caeni Notre-Dame-de-la-Gloriette’i kirikus. Kuna need õhtud olid sel aastal meie ainsad erikavad, avame need siinkohal: Arvo Pärdi „ Fratres” viiulile, keel- ja löökpillidele, Cyrillus Kreegi „ Neli Taaveti psalmi”, Tõnu Kõrvitsa „ Kreegi vihik”; esitajaiks Francine Trachier (viiul), koor Schola de l’Orne (dir Anne-Marie Hue-Concé), Alexandra Cravero juhatamas Alam-Normandia regionaalorkestrit (Orchestre Régional de Basse-Normandie). Teine kava: Pärdi „ Tabula rasa” (solistid Francine Trachier, Paul Rouger), P. Vasksi „ Viatore”, Pärdi „ In Spe” ning J. Sibeliuse „ Pelléas ja Mélisande”, dirigendiks Julien Leroy. Nädal varem esitati Kõrvitsa „ Kreegi vihikut” ju ka USAs New Yorgi osariigis Saratoga Springsis helilooja enda kohalolekul. Caeni festivali kaudu on meilegi nüüd tuttav Alam-Normandia orkestri põnev tellimus Tõnu Kõrvitsale tummfilmile „ Jeanne d’Arci kannatused” muusika loomiseks 2002. aastal.

Womex 2014 toimus tänavu Hispaanias Galicias

Viie päeva sisse (22.–26. X) mahutas kuulus festival WOMEX (World Music EXPO) umbes 60 üritust esinejatelt igast maailmanurgast. Maailma- ja etnomuusika rändava asupaigaga festival toimus seekord Hispaanias Santiago de Compostelas. Põhiprogrammi (Official Showcase Selection), kuhu tänavu valiti 33 esinejat või gruppi, pääses esmakordselt ja ainsa eestlasena folkviiuldaja Maarja Nuut, seal olid veel Soomest Ilkka Heinoneni trio, Venemaalt ansambel Otava Yo, Rootsist, Lätist ja Leedust valituid polnud. Valik tehti pretendentide hulgast, keda oli enam kui 850. Festival tähistas oma 20. aastapäeva: kuigi esimene Womexi taoline üritus korraldati Berliinis 1991. a Berliini sõltumatuse päevadel, siis Womexi nime all toimuvad festivalid asutajadirektori Ben Mandelsoni juhtimisel nüüd 1994. aastast. Womex annab välja ka oma artistipreemiat, tänavu pälvis selle portugali fado’de esitajana kuulus Mariza Eventim. Ta on kutsutud esinema ka järgmise aasta Womexi lõppkontserdile. Kui Mariza 29. XI atub üles veel Lissabonis, siis 13. XII on tal kontsert juba Hamburgi esindussaalis Laeiszhalles.

Graindelavoix ja Antwerpen: vaid üks kava

Tutvustame Belgias resideeriva vanamuusika ansambli Graindelavoix viimast uut kava, millega astuti üles 14. ja 15. novembril kuulsas Antwerpeni katedraalis ansambli väikese, 4-liikmelise koosseisuga. Ansambli kauaaegne liige Marius Peterson kirjutab: „ Uus umbes kahetunnine kava on inspireeritud Antwerpeni hiiglaslikust ja kultuurilooliselt rikkast katedraalist, selle kabelitest, altaritest, nendega seotud pühakutest, reliikviatest … Ja polüfooniat laulsime nii, et Olalla Alemán oli 1. hääl, Albert Riera 2. hääl, Marius 3. hääl (tenor), Arnout Malfliet 4. hääl (bass), dirigeeris Björn Schmelzer. Heliloojad, keda laulsime, olid kas kindlasti või suure tõenäosusega katedraaliga seotud: Johannes Ockeghem, Jacob Obrecht, Pierre de La Rue, Josquin des Prez, Jean Mouton, Loyset Compère. Nende teoste vahele laulsime aga monoodilist liturgilist laulu ettekandel olnud heliloojate kaasajast ehk siis XV ja XVI sajandist pärit käsikirjadest. Ja monoodiat laulis ka Björn, nii üksi kui üheskoos meiega. Seda tegime ka nii, et mina laulsin katedraali ühes servas, Püha Sakramendi kabelis, ja tema laulis teisel pool pealöövi ühes teises kabelis – et kuulata ja kogeda, kuidas see omal ajal võis olla. Mõni aeg Antwerpenis elanud Albrecht Dürer olevat kirjutanud, et Antwerpeni katedraalis toimub teenistusi üheaegselt erinevate altarite juures, kuid kirik on nii suur, et need teineteist sugugi ei seganud.”

Kalevi Aho uusooper Sibeliuse akadeemias

Sügisestest ooperiuudistest väärib kindlasti tähelepanu põhjanaabrite uus ooper Kalevi Aholt, mahukas lavatükk „ Frida y Diego” Mehhiko tuntud kunstnikepaarist, mis on Sibeliuse akadeemia n-ö pedagoogiline tellimus ning toodi välja laulutudengite esmalavastusena akadeemia ooperistuudios Helsingis. Ooper kestab koos ühe vaheajaga 3 tundi, Muusikamaja Sonore saalis anti kuus etendust (17.–24. X) kahe solistidekoosseisuga. Uusteos on juba kuues Kalevi Aho ooper. Ooperi hispaaniakeelse libreto tegi Peruust pärit näitekirjanik Maritza Núñez oma kõrgelt hinnatud näidendi põhjal, lavastas Vilppu Kiljunen, üks dirigente oli ka ooperistuudio professor Markus Lehtinen. Akadeemia tellimust peetakse oluliseks, sest noored lauljad saavad siin kogemusi tänapäevase ooperi esitamiseks. Väärib tähelepanu, et esietendustel tegi solistidena kaasa neli eesti noort lauljat. Esimeses koosseisus laulis teise Frida osas Aule Urb ning David Alfaro Siqueirose osas Toomas Kolk, mõlemad olid hõivatud ka teises koosseisus, mil neile lisandusid Frida Kahlo peaosas Tuuri Dede ning Tina Modotti osas Elizabeth Paavel.

Eesti muusikat ja muusikuid maailmalavadelt, november

1.XI Katrin Targo osaleb sopranisolistina kontserdil Viini frantsiskaanide kirikus (Fanziskanerkirche) sarjas „ Musica sacra Wien”, ettekandel J. D. Zelenka „ Miserere” c-moll, G. Allegri „ Miserere” ja M. Haydni „ Requiem” c-moll. Esinevad Cappella Albertina Wien, Barockorchester J. J. Fux ja veel kolm solisti, dirigent Johannes Eberbauer.

1. XI laulja Jane Tiik ja pianist Farištamo Susi annavad vokaalkavaga kontserdi Baseli Zinzendorfhausis Šveitsis. Esitamisel on kaks laulu Ester Mägi tsüklist „ Ööhõlmad”, Mart Saare „ Üks suu” ja „ Üksainus kord”, Marje Singi „ Vaiksel ööl” ja „ Maha jäävad”„ , Anatoli Garšneki „ Kadriko”, Cyrillus Kreegi „ Oh ma isegi ei tea”, Konstantin Türnpu „ Üksainus kord”, Gustav Ernsesaksa „ Hämardunud rannal” ning Eduard Tubina „ Kolm laulu” Kalju Lepiku sõnadele; lisaks vene muusikast Dargomõžski, Boriss Šeremetjevi ja Nikolai Medtneri laulud.

1., 2.ja 3. XI osaleb Eesti Filharmoonia Kammerkoor Balti muusika festivalil Hiinas, kolm viimast kontserti: Shanghai Linnateater, FoShan ja Guangzhou (Shanghais dirigeerib Kaspars Putniņš, kahes viimases juhatab sama kava Heli Jürgenson): Arvo Pärdi „ Solfeggio”, „Magnificat”, „ Dopo la vittoria”, „ Nunc dimittis” , Debussy, Cyrillus Kreegi „ Maga, maga, Matsikene” , „ Nõmmelill” , „ Sirisege, sirbikesed! ” , Veljo Tormise „ Jaanilaulud” (7 osa).

2. XI Hando Nahkur esineb USAs Dallases Caruth Auditoriumis koos Meadows SOga Saint-Saënsi II klaverikontserdi solistina, dirigent Paul Phillips. Esimene ettekanne samas toimus 31. X.

2.–7. XI Paavo Järvi kontserdid Orchestre de Paris’ga Hiinas (reis algas juba 31. X Pekingi Poly teatrist Pekingi Muusikafestivali lõppkontserdiga): 2. ja 3. XI Shanghai Symphony Hallis, 5. ja 7. XI Wuhan Qintai kontserdihallis ning Chongqingi Ooperimajas. 31. X, 2. XI , 5. ja 7. XI kõlas külaliskava, milles olid haruldusena vaid R. Straussi teosed, „ Nõnda kõneles Zarathustra” , „ Burlesk” klaverile orkestriga ning süit ooperist „ Roosikavaler”, „ Burleski” solistiks USA pianist Nicholas Angelich. Teine kava Shanghais: Dutilleux’ „ Métaboles”, Lalo tšellokontsert (sol Xavier Phillips), Rousseli III sümfoonia ning Raveli „ La valse” .

2.–11. XI ansambli Heinavanker kontserdid USAs ja Mehhikos (5. XI San Luis Potosi, Festival de Musica Antigua y Barroca „ Los Fundadores”): USAs 2. XI Amarillo, Texas, 3. XI Hillsboro, Texas, 7. XI Lake Jackson, Texas, 8. XI Austin, Texas, 9. XI Tucson, Arizona, 11. XI Santa Fe, New Mexico. Kavades on XIV sajandi anonüümsete autorite missad, eesti rahvakoraalid ja Margo Kõlari muusika.

2.–29. XI Kristiina Poska dirigeerib Berliini Koomilises Ooperis: 2. XI Marius Felix Lange ooperi „ Canterville’i lossi vaim” esietendust, õhtud veel 9., 13., 16., 28. XI, Offenbachi „Ilusat Helenat” (8., 15., 23. XI), Bernsteini muusikali „West Side Story” (12., 22. ja 29. XI).

3.–30. XI Hendrik Vestmann juhatab Bonni Ooperis Puccini „Toscat” (etendused vaheldumisi dirigent Johannes Pelliga 3., 8., 10., 16., 30. XI) ja Beethoveni ooperit „ Fidelio” (vaheldumisi dirigentidega Stefan Blunier ja Thomas Wise 13., 21., 29. XI). Mõlemas lavastuses laulab solistina kaasa ka Priit Volmer, „ Toscas” Mesneri ja „ Fidelios” Rocco osas.

5.–25. XI Kristjan Randalu kontserdid Dhafer Youssefi kvinteti koosseisus kavaga „Lindude reekviem” („ Birds Requiem” ); ansamblis veel norra kitarrist Eivind Aarset, Berliinis elav briti muusik Phil Donkin kontrabassil ning New Yorgist tulnud ungarlane Ferenc Nemeth trummidel. Kontserdipaigad: 5. XI Skoda Jazzfestival Brüsseli Flage’s, edasi kaks kontserti Prantsusmaal: 7. XI Chamberys Espace Malraux’s ja 8. XI Roanne’i teatris, 15. XI Genfis festivalil „ Les Nuits du Monde” Théâtre Cité-Bleue’s, taas kolm kontserti Prantsusmaal: 22. XI Ermont’is Pierre Fresnay’ teatris, 23. XI Schiltigheimis Cheval Blancis („Valges Hobuses” ), 25. XI Ales’is Le Cratere’is. Kahjuks jääb ära esinemine 28. XI Araabia Ühendemiraadis Dubais Asdaa maailmakultuuri festivalil.

6. XI Balti Muusika festivalil Londonis korraldatud Eesti muusika kontserdi kavas Notting Hilli St John’s Churchis mängib Londoni Guildhall School of Music and Drama’s õppivate noorte viieliikmeline EST Ensemble koosseisus Kaija Lukas (viiul), Marike Kruup (viiul), Siret Lust (kontrabass), Mirjam Mesak (sopran) ja Kristiina Rokaševitš (klaver). Ettekandel on Heino Eller ja Eduard Tubin, Jaan Rääts, Arvo Pärt ja Tõnu Kõrvits.

6.–13. XI Trio Estonia (Norman Illis Reintamm, Arvo Leibur, Aare Tammesalu) kontserdireis Kanadas, 7 kontserti-esinemist: 6. XI Saint Peters Erindale Mississaugas (Ontario), 8. XI P.C.Ho Theatre Torontos (koos Cathedral Bluffs Symphony Orchestraga), 9. XI St. John’s Church Hamiltonis ja Markdale, 11. XI St. John’s Ev. Lutheran Church Montrealis (kaastegev Avo Kittask), 13. XI Tartu College Torontos (kaastegev A. Kittask). Kavades, orkestriga ka Beethoveni „Kolmikkontsert”, Mozarti klaverikvartett g-moll, Halvorseni Passacaglia, Artur Kapi Prelüüd, Kaljo Raidi Largo, Mirjam Tally „Lindude seltsis” , Tõnu Kõrvitsa „Rändaja laul”, Arvo Pärdi „Peegel peeglis”, Riho Pätsi, Eduard Tubina, Mart Saare, Eino Tambergi, Roman Toi, Leo Virkhausi soololaulud.

7. XI Olari Elts Portugalis Orquestra Sinfónica do Porto ees Porto Casa da Música Sala Suggias, kaastegev Coro Casa da Música. Kavas Mendelssohni „Suveöö unenägu” (katkendid) ja Mozarti missa c-moll (solistid Karen Wierzba, Lisa Milne, Juhan Tralla ja Stephan Loges).
7. XI Helsingi kammerkoor Ahjo Ensemble annab Temppeliaukio kirikus kontserdi pealkirjaga „Raua needmine”. Kavas Veljo Tormis, Arvo Pärt, Urmas Sisask, Rudolf Tobias ja Artur Lemba. Koori juhatab Paavo Hyökki, orelil Tapio Tiitu.
7.–9. XI Anu Tali kolm kontserti USAs tema Sarasota Orkestriga, kontserdipaik Van Wezel Performing Arts Hall, kavas Šostakovitši, Prokofjevi ja Mussorgski looming, solist Aleksandro Toradze.

8. XI Kristjan Järvi dirigeerib Bukaresti Sümfooniaorkestrit pealinna Mihai Jora nime kandvas saalis, kavas Bloch, Dvořák ja R. Strauss (solist tšellist Rodin Moldovan).

8. XI ERSO kontsert Helsingi Musiikkitalos, kaastegevad Rolando Villazón ja Lõuna-Aafrika sopran Pumeza Matshikiza, dirigeerib Gerassim Voronkov. Kavas on Massenet, Bizet, Puccini, Cilea, Donizetti, Verdi, Ravel jt.

8. XI Mihkel Polli kontsert Lincoln Drill Hallis Inglismaal, kus ta soleerib Rahmaninovi „Rapsoodias Paganini teemale” koos Lincolni SOga, dirigent Neville Turner.

8. XI Alfia Kamalova laulab Gelsenkircheni Muusikateatris Händeli „Belsazzari” uuslavastuses Nitocrisi osas, dirigent Christoph Spering, etendused ka 15. ja 21. XI.

8. ja 10. XI Risto Joost dirigeerib Fauré „ Requiem’i” Hollandis Amsterdami Concertgebouw’ suures saalis, esitavad Madalmaade Kammerkoor, Hollandi Kammerorkester, solistideks Ilse Eerens ning Konstantin Wolff. Reekviemi eel kõlavad lühivormide osas Bachi „Aaria” orkestrisüidist nr 3 BWV 1068 ning kantaat „Ach Gott wie manches Herzeleid”, Fauré „Cantique de Jean Racine”, Bachi „Chaconne” viiulile ja koorile BWV 1004 (Helge Thoene seades).

9. XI Andres Mustonen dirigeerib Brüsseli Filharmooniaorkestrit rahvusvahelise projekti „1000 Voices For Peace” galakontserdil kirikus Nationale Basiliek van het Heilig Hart te Koekelberg. Kaasa teeb 1000-liikmeline koor lauljatega 15 maalt, sh ka Eesti kammerkoor Voces Musicales. Kontsert pühendatakse sajandi möödumisele I maailmasõja algusest, kavas Tan Duni, Ola Gjeilo, Sofia Gubaidulina, André Devaere’i teosed ning Krzysztof Penderecki „Dies illa” maailmaesiettekanne .

9. XI Kirsti Kuusk (viiul) ja Klarika Kuusk (klaver) esinevad Helsingborgi Dunkeri Kultuurimajas, kavas Arvo Pärdi „Fratres”, Beethoveni Sonaat viiulile ja klaverile A-duur op 47 („Kreutzeri”) ning Chaussoni Kontsert viiulile, klaverile ja keelpillikvartetile D-duur op 21. Viimases teeb kaasa Helsingborgi SO kvartett (I viiul HSO kontsertmeister Fredrik Burstedt).

9. ja 29. XI Arete Teemetsa kontserdid: 9. XI koos Mihkel Polliga klaveril Varssavis Otwok Wielki palees Mart Saare, Veljo Tormise, Artur Kapi, Eduard Oja, Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja Richard Straussi loominguga. 29. XI esineb Teemets koos pianist François Gassioniga (Prantsusmaa) Genovas Palazzo Tursis, kus kavas vaid R. Straussi muusika.

9.–30. XI Hando Nahkuri esinemised USAs Texases Dallase Christlutheran Churchis (mitmel puhul koos vokaaalsolistidega) 9., 16., 23. ja 30. XI; lisaks ülesastumised Dallase Moody Coliseumis 14. XI ja privaatkontserdiga 21. XI Texases Fort Worthis.

11. XI Katrin Targo osales etenduses „Viennissimo Show” Austrias Guntramsdorfis, partneriteks bariton Sergio Cattaneo (Argentina) ja metsosopran Melody Wilson (USA). Lauldi ooperit, operetti, esitusele tulid ka mõned hitid muusikalidest („Minu veetlev leedi” ja „Kabaree”). 24. ja 29. XI on Targol privaatkontserdid Viinis.

12. XI Olari Elts dirigeerib Norra Raadio orkestrit Oslos Raadio kontserdisaalis: Brahmsi „Traagiline avamäng”, B. Cruselli II klarnetikontsert f-moll (sol Björn Nyman), Brahmsi/Robin Holloway Sümfoonia f-moll (sonaadi 2 klaverile op. 34b orkestratsioon).

12.-13. XI Vanemuise teatri külalisetendused Soome Rahvusooperis: Purcelli „Haldjakuninganna” (lavastaja Saša Pepeljajev, dirigent Lauri Sirp) ja Tauno Aintsi ooper „Rehepapp” (lavastaja ja peaosas Marko Matvere, dirigent Paul Mägi).

12.-13. XI Paavo Järvi kontserdid Londoni Philharmonia Orchestraga De Montfort Hallis Leicesteris ja orkestri residentsis Londoni Kuninglikus Festival Hallis. Mõlema õhtu ava- ja lõputeos on samad – Haydni 82. sümfoonia („Karu”) ning Nielseni I sümfoonia, Leicesteris esitas nende vahel Elgari tšellokontserti Steven Isserlis, Londonis Beethoveni viiulikontserti Viktoria Mullova.

13. XI Mirjam Tally elektroonilise kompositsiooni „ Breathe” ettekanne Rootsis, akusmaatilise muusika festivalil Malmö InterArts Center’is, esitluse tegi Alessandro Perini.

13. ja 14. XI Jaan Räätsa II kontserdi kammerorkestrile op. 78 ettekanded Prantsusmaaal, Chambéry’s Espace Malraux’s ja Annécy’s Bonlieu Scène Nationale’i suures saalis, kokku kolm ettekannet. Esitajaks Orchestre des Pays de Savoie peadirigent Nicolas Chalvini juhatusel. Huvitavas kavas on veel nii Haydni kui Mozarti sümfooniad nr 30 ja Mozarti I flöödikontsert G-duur KV 313 (sol Jacques Zoon) ning orkestergi tähistab sellega oma asutamise 30. aastapäeva.

14. XI Urmas Sisaski „Tähistaeva” tsükkel nr 2 „ Lõunataevas” op. 52 tuleb ettekandele Tōkyō kontserdikeskuses Kiwa. Esitavad Yuko Yoshioka (klaver), Hiromichi Takagi (jutustaja) ja Tetsuo Aruga (video). Kontserdi korraldab ühendus Music Potpourri koostöös Jaapani pianisti Takahiro Akiba algatatud Estonian Music Projectiga.

14.–21. XI Katrin Targo osaleb 49. Dvořáki-nim rahvusvahelisel lauljate konkursil, võites ooperilaulu kategoorias II peapreemia ja Lied’i kategoorias III peapreemia, lisaks eripreemia Dvořáki aaria parima ettekande eest (Armida aaria samanimelisest ooperist), esitades seda ka konkursi lõppkontserdil koos Karlovy Vary SOga František Drsi juhatusel.

15. XI Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihik” tuleb esitusele USAs New Yorgi osariigis Saratoga Springsis kontserdil pealkirjaga „Songs From The Baltic Sea”. Laulavad Skidmore’i kogukonna koor ja vokaalkammeransambel Katie Gardineri juhatusel, kontsert Arthur Zankel Music Centeris Helen Filene Laddi saalis, kohal viibib ka helilooja.

15. XI New York Virtuoso Singers laulab esiettekandes Jonas Tarmi pala „Aeg” (A. Alliksaar).

15. XI ansambel Heinavanker esineb Margo Kõlari juhatusel festivalil „Lux Musicae 2014” Soomes, kontsert Siuntio kirikus.

15. XI Mihkel Kerem astub üles solistina UKs koos Exeteri SOga Exeteris Southernhay United Reformed Churchis, mängides Korngoldi viiulikontserti op. 35. 28. XI mängib ta Londonis Brandenburg Sinfonias orkestri kontsertmeistrina ning 29. XI Ensemble Reza koosseisus UKs Haywards Heathis.

15. ja 21. XI Riho Esko Maimetsa „Magnificati” toob esiettekandele Hollandi kammerkoor Kwintessens 15. XI Haagis Agneskerkis ja 22. XI Noordekerkis. Koori kava kannab pealkirja „Nordic Inspiration” ja sellel on ettekandel veel Veljo Tormise, Urmas Sisaski, Cyrillus Kreegi, Pärt Uusbergi ja Arvo Pärdi teoseid. Koori juhatab Raoul Boesten, 15. XI kontserdil dirigeerib oma teost Pärt Uusberg ise.

15. XI Ain Anger teeb kaasa Viini Riigiooperis Mussorgski „Hovanštsina” uuslavastuses, mille on teinud Lev Dodin, dirigeerib Semjon Bõtškov. Anger laulab Dosifei osas, Ivan Hovanskina Ferruccio Furlanetto, Andrei Hovanski osas Christopher Ventris, Marfa osas Jelena Maksimova. Etendused 15. XI (esietendus), 18., 21., 24., 27. ja 30. XI.

16. XI Philadelphias on esiettekandel Riho Esko Maimetsa pala „unusta V”.

17.-18. XI Paavo Järvi dirigeerib orkestrit Staatskapelle Berlin, kavas Messiaeni „Le Tombeau resplendissant”, Mozarti 17. klaverikontsert, solistiks legendaarne Maria João Pires, ning Schumanni I sümfoonia, kontserdid Berliini Filharmoonia suures saalis.

18. XI Eesti Muusika Arenduskeskuse kontaktüritus Helsingis Eesti suursaatkonnas. Esinevad kammernaiskoor Sireen, keelpilliansambel koosseisus Mikk Murdvee, Aet Ratassepp, Toomas Nestor, Aare Tammesalu, Indrek Pajus ja Eesti-Soome jazzkvartett TereMoi4 (Jaak Sooäär, Kadri Voorand, Sanni Orasmaa, Mikko Innanen). Kavas olevad autorid: Jaan Rääts, Villem Kapp, Arvo Pärt, Heino Eller, Erkki-Sven Tüür. 19. XI Helsingi restorani Juttutupa Rytmihäiriöklubis on Eesti ja Soome džässiliitude hõimukontsert „TereMoi 4”. Laulavad Kadri Voorand ja Sanni Orasmaa, mängivad Mikko Innanen (saksofonid) ja Jaak Sooäär (kitarr).

20. XI Uppsala Kammerorkester peadirigent Paul Mägi juhatusel toob õhtu avaloona ettekandele René Eespere keelpilliteose „Respectus”. Mägi kavas on veel Schumanni viiulikontsert a-moll (solist Ulf Wallin) ja Stenhammari II sümfoonia, kontsert Uppsala kontserdi- ja kongressihoones.

21. XI Hendrik Vestmann dirigeerib külalisena Berliini Koomilises Ooperis Mozarti „Võluflööti”.

21. XI Kristiina Poska debüüt Frankfurti Raadio Sümfooniaorkestri ees Hesseni Raadio saalis, kavas Prokofjevi „Romeo ja Julia” 2. süit ja II viiulikontsert (sol Michael Barenboim), Sibeliuse V sümfoonia.

21.XI Ansambli UMA ja Iris Oja kontsert mardilaada avamiseks Helsingi Temppeliaukio kirikus.

21. ja 23. XI Neeme Järvi kontserdid Haagis Dr Anton Philipszaalis Haagi Residentie Orkesti 110. aastapäeva puhul. 21. XI kontserdi aukülalisteks on Hollandi kuningas Willem-Alexander ja kuninganna Máxima. Kava: H. Andriesseni „Ricercare”, Dvořáki tšellokontsert h-moll, solistiks Truls Mørk, Šostakovitši V sümfoonia. 20. XI juhatab Järvi veel orkestri väikest lõunakontserti.

21.–23. XI Silver Ainomäe soleerib koos USA Colorado Sümfooniaorkestriga Boettcheri kontserdimajas orkestri tšellorühma kontsertmeistrina kolmel kontserdil, esitades Dvořáki Tšellokontserdi h-moll.

21., 23. ja 25. XI Kai Rüütel laulab Prantsusmaal Toulouse’i Théâtre du Capitole’is B. Britteni ooeris „ Owen Wingrave” Kate Juliani osas, Walter Suttcliffe’i lavastust dirigeerib David Syrus, nimiosas Dawid Kimberg.

22.XI Edela-Saksa Ringhääling (SWF) annab kanalil 3sat eetrisse Jason Starri poolt Genfis 2012. a salvestatud täispika kontsertfilmi, kus Neeme Järvi juhatab oma esimesel kontserdil Šveitsi Romaani Sümfooniaorkestri peadirigendina Gustav Mahleri „Laulu Maast”, solistideks Thomas Hampson ja Paul Groves.

22. XI Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihiku” Prantsusmaa esiettekanne Caenis festivalil „Les Boréales”, kontserdil „Week-End Baltique” Notre-Dame de la Gloriette’i kirikus. Esitavad koor Schola de l’Orne ja Orchestre Régional de Basse-Normandie Alexandra Cravero juhatusel. Veel on kavas Arvo Pärdi „Fratres” ning Cyrillus Kreegi psalmid.

22.-23. XI Kristjan Järvi dirigeerib MDR Leipzigi Raadio SOd, sama kava Dresdeni Frauenkirches ja Leipzigi Gewandhausis: Rahmaninov „Surnute saar”, Mussorgski „Surma laulud ja tantsud” (solist Sergei Leiferkus) ja Erkki-Sven Tüüri „Requiem”, kaastegev MDR Rundfunkchor.

23. XI Tõnu Kõrvitsa „Thule visandid”, mis ilmub novembris Hollandi saksofonikvarteti Amstel Quarteti CD-l (Orgelparkrecords), tuleb ettekandele CD esitluskontserdil Amsterdami Orgelparkis, orelil mängib Pieter van Dijk.

23.XI Dmitri Hvorostovski kontsert koos Ivari Iljaga Londonis Wigmore Hallis, kavas Glinka, Rimski-Korsakov, Mahler ja R. Strauss.

23. ja 27. XI Mati Turi laulab Stuttgarti Ooperis Mussorgski „Hovanštšina” uuslavastuses Andrei Hovanski osas (23. XI esietendus), Andrea Mosese lavastust dirigeerib Simon Hewett, peaosas Ivan Hovanskina Askar Abdrazakov. Turi laulab samas veel ka viies detsembrietenduses.

24. XI Peterburi Jaani kirikus kõlab Galina Grigorjeva autorikava kontserdisarjast „Heli ja Keel”: kaks teost, milles on kasutatud Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva luulet – uudisteos „Viimane märk” häälele ja klaverile ning „Ad infinitum”, samuti „Poly-phonie”, „Postlüüd” ja „ Molitva”. Ettekandjaiks on Harry Traksmann, Olga Voronova, Dmitri Jakubovski (vioola, Peterburi), Leho Karin, Virgo Veldi, Iris Oja ja Diana Liiv. Kuzmina-Karavajeva venekeelseid luuletusi loeb Galina Grigorjeva.

25. XI Paavo Järvi oma Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni ees Kölni Filharmoonia suures saalis: Beethoveni I sümfoonia, R. Straussi Duo Concertinov(solistid Matthew Hunt, Higinio Arrué Fortea), Brahmsi IV sümfoonia.

26. XI Kalev Kuljus alustab Jaapanis (Tōkyō, Osaka, Kyoto) oma turneed kontsertide ja meistrikursustega (kuni 9. XII).

27. XI Tõnu Kaljuste dirigeerib Rootsis Malmö Ooperi orkestrit ja koori, kavas J. Adamsi koorid ooperist „Klinghofferi surm” , Schönbergi „Friede auf Erden” ja Mozarti „Requiem” KV 626, viimases solistideks Charlotta Larsson (sopran), Emma Lyrén (alt), Leonardo Ferrando (tenor) ja Lars Arvidsson (bass).

27. XI Risto Joosti kontsert Vaasa Linnaorkestriga Vaasa linnahallis Viljo ja Maire Vuorio Fondi korraldusel: avamäng Händeli ooperile „Armida”, Mendelssohni viiulikontsert e-moll (sol Sergei Malov) ning Mozarti 40. sümfoonia g-moll.

27. ja 28. XI Riho Esko Maimetsa orkestriteos „… aux étoiles” on Kitchener-Waterloo Sümfooniaorkestri kavas Kitcheneri Conrad Centre for the Performing Artsis Kanadas Ontarios. Kontserte juhatab Edwin Outwater.

28. XI Olari Elts juhatab Helsingi Linnaorkestrit Musiikkitalos, ettekandel Brahmsi „Akadeemiline piduavamäng”, Detlev Glanerti „Neli prelüüdi ja tõsist laulu” (Brahmsi „Vier ernste Gesänge” põhjal, sol Michael Nagy) ja Brahmsi-R. Holloway sümfoonia f-moll.

28. XI Lauri Vasar laulab Puccini „Boheemi” etenduses Marcello osa Hamburgi Riigiooperis, Guy Joosteni lavastust dirigeerib Ivan Repušic.

28. XI Juhan Tralla esineb Mannheimi Rahvusteatri Haydni „Aastaaegade” kontsertetenduses avaõhtul Lukase osas. Tema repertuaarist on novembris kavas olnud veel Verdi „Falstaff” (Fenton) ja Mozarti „Võluflööt” (Tamino).

29. XI Norra Rahvusoooperis Oslos tehakse teoks Jüri Reinvere uusooperi „Peer Gynt” (helilooja libreto) maailmaesiettekanne. Ooperi dirigent on John Helmer Fiore, lavastaja Sigrid Strøm Reibo, peaosas Nils Harald Sødal, solistideks veel Marita Sølberg, Ingebjørg Kosmo, Kari Ulfsnes Kleiven, David Hansen, Thor Inge Falch, Johannes Weisser ja Ketil Hugaas.

29. XI Monika-Evelin Liiv esineb Helsingis Astoria saalis, koos sopran Annamari Hylkilä ja tenor Mikko Heimovaaraga. Ettekandele tulevad vene romansid, ooperiaariad ja soome laulud. Kontserdi korraldab Soome Maria Teatri Sõprade Ühing.

BBC Music Magazine on valinud novembrikuu parimaks plaadiks Neeme Järvi Göteborgi SOga plaadistatud Tšaikovski I sümfoonia (firma BIS-SACD-1398).

 Arvo Pärdi muusika ettekandeid (välisesinejad, valikuliselt)

2. XI kontserdipaigaks Amsterdami Oude Kerk, esitab Vocaal Kerkmuziek Ensemble teosed „Nunc dimittis”, „Magnificat” ja „The Beatitudes”, dirigent Christiaan Winter.
2.–5. XI Hollandis Lochemis, Amsterdami Concertgebouw’s, Rotterdami De Doelenis ja Antwerpeni De Singelis laulab Cappella Amsterdam Raniel Reussi juhatusel osi „Kanon pokajanenist” (6. ja 9. Ode), selle kõrval Mozarti „Requiem”.
4. XI Remscheidis (SLV) Evangeelses Luterlikus kirikus esitavad „Da pacem Domine” Bergische Symphoniker ja nende koor, dirigent Ulrich Eick-Kerssenbrock. Kontsert kordub 8. XI Solingenis.
4. ja 6. XI Sergei Krõlovi (dir ja sol) ja Leedu Kammerorkestri kavas Itaalias Sondalo Palazzetto Comunales ja Roomas Teatro Olimpicos on „Fratres” viiulile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele.

6. XI New Yorgis Kosciuszko Foundationi saalis mängivad Pärdi 7 teost Josh Henderson (viiul), Carolyn Enger (klaver) ja Susan Mandel (tšello): „Passacaglia”, „Fratres”, „Mozart-Adagio”, „Für Anna Maria”, „Aliinale”, „Variatsioonid Ariinuška … ”, „Peegel peeglis”.
6. XI Hradec Králové Filharmonie (Tšehhi) mängib „Festina lente” (dir Marek Štryncl).
6. XI Londonis St. John’s Smith Square’i kirikus laulab „Tribute to Caesar” Erebus Ensemble (dir Tom Williams).
6. XI USAs Clevelandi Severance Hallis mängib Cleveland Orchestra „Cantus’t Benjamin Britteni mälestuseks” (dir Giancarlo Guerrero). Kontsert kordub 8. XI ja 9. XI.
6. XI Dublinis Rahvuslikus kontserdimajas laulab Tallis Scholars Peter Phillipsi käe all „Nunc dimittis’t” ja „Magnificat’i”. 7. XI on neil UKs Sheffieldis kavas „The Woman with the Alabaster Box”. Sama teost lauldakse 20. XI Hollandis Musis sacrumis ja 21. XI Hollandis Middelburgis.
6. XI USAs Ohio Sylvanias mängib Toledo Symphony „Cantus’t … ” (dir Alexandra Arrieche).
7. XI Berni Nydeggkirches esitab Incanto Chor „Sieben Magnificat-Antiphonen” (dir Marianne Prato). Ettekannet korratakse 8. XI Bieli linnakirikus ja 9. XI Baselis.
7. XI Kammerphilharmonie Schönebeck mängib Dr.-Tolberg-Saalis „Tabula rasa” (sol-d Farhad Billimoria, Juliane Behrens, dir Gerard Oskamp).
7. XI Colombias Bogotás Julio Mario Santo Domingo teatris mängib Bogotá Filharmoonia Orkester „Trisagion’i” (dir Janghoon Cho).
8. XI Uus-Meremaal Whangarei Kunstimuuseumis kõlab „Mozart-Adagio”, mängib NZTrio.
8. XI Amsterdami Westerkerkis kõlab „Te Deum” esitavad Groot Concertkoor Amsterdam ja Sweelinck Orkest (dir Enrique López-Cortón).
8. XI Šveitsis Eggis Evangelisch Reformierte Kirches on kavas „Da pacem Domine”, esitavad Singkreis Egg ja Orchester Ars Classica (dir Ernst Buscagne).
8. XI Dresdeni Frauenkirches on kavas „Kollaaž teemal B-A-C-H”, esitavad Céline Moinet (oboe) ja Württembergisches Kammerorchester Heilbronn (dir Paul Goodwin).
9. XI Vancouveris (Dunbar Heights United Church) on „Stabat materi” ettekanne, esitab Postmodern Camerata (dir Greg Caisley).
9. XI Norras Vossi kultuurikeskuses esitab BIT20 Ensemble „Fratres’t”.
9. XI Brüsselis Flanders Festivalil kõlab „Da pacem Domine”, esitavad Flanders Festivali lauljad ja Brussels Philharmonic.
9. XI Hamburgi Laeiszhalles mängivad Hamburgi Filharmoonikud Simone Youngi juhatusel „In spe”.
11. XI Oslo Ülikoolis esitab Norra Kammerorkester „Kollaaži B-A-C-H” (dir François Leleux).
11. XI Poolas Puławis (Kościół św. Brata Alberta) on kavas „Tabula rasa” (sol-d Krzysztof Lasoń (ka dirigent), Katarzyna Sylla). Siin esitatakse ka „Peeglit peeglis”.
13. XI New Yorgis Carnegie Halli Weill Recital Hallis mängivad debütantidena Xiao Wang (viiul) ja Jie Yuan (klaver) Juilliard Schoolist „Peeglit peeglis”.
15. XI UKs Hastingsis (St. Clemens Church) esitab Hastings Philharmonic Choir „Berliini missa”, dirigent Márcio da Silva.
15. XI Düsseldorfis St. Maximilianis laulab Ein Barockensemble „Da pacem Domine” (dir Michael Park).
15. XI Londonis (Church of Saint John the Evangelist) laulab Finchley Chamber Choir „Magnificat’i” (dir David Lardi).
16. XI USAs Bostonis (Mission Church) esitatakse „ Berliini missa” (dir Jennifer Lester).
16. XI USAs Berkeleys laulab Voci „Peace Upon You, Jerusalem” (dir Anne Hege). Ettekanne ka 22. XI.
18. XI Hispaanias Alicantes mängib „Fratres’t” Moonwinds (dir Joan Enric Lluna).
19. XI Berliinis Johann Sebastian Bachi kirikus esitab kiriku koor „Da pacem Domine” (dir Bruno Sommhammer).
19. XI Utrechti Tivoli Vredenburgis mängivad „Fratres’t” Isabelle van Keulen ja Ronald Brautigam.
19. XI Rootsis Hööris esitavad Frosta Kammarkör ja Höörs Kammarorkester „Berliini missa” (dir Viggo Edén).
20. XI Viinis Off-Theateris mängib Ensemble xx. Jahrhundert Peter Burwiki juhatusel „Fratres’t”.
21. XI Utrechtis Püha Nikolause kirikus esitab Hollands Vocaal Ensemble Amsterdam „Berliner Messe”, samas kavas veel „Pari intervallo”, „Beatus Petronius”, „Statuit ei Dominus”, „Annum per annum” ja „Nunc dimittis”. Kava kordub 23. XI Haarlemi St. Joseph kerk’is ja 26. XI Amsterdami Orgelparkis.
21., 22. ja 23. XI USAs Tucsonis on kavas „Adama itk”, esitab Tucson Chamber Artists (dir Eric Holtan).
21. XI Stuttgarti Stiftskirches esitab Singer Pur „Memento”.
22. XI Poolas Katowicws Gorczycki festivalil esitavad Andreas Scholl ja Huberman Trio palad „Es sang vor langen Jahren” ja „Vater unser”.
22. XI Pforzheimis (SLV) kannavad Oratorienchors Pforzheim ja Bachorchester Pforzheim ette „Te Deum’i” (dir Christian Stähr), kordus 23. XI.
22. XI Hannoveri Marktkirches kõlab „Passio”, esitab Johannes-Brahms-Chor Hannover (dir Gudrun Schröfel).
23. XI USAs Sarasota ooperimajas lauldakse pala „The Beatitudes”, esitab Gloria Musicae Singers (dir Joseph Holt).
24. XI Colombias, Bogotá Jorge Tadeo Lozano Ülikoolis kõlab „Magnificat”, esitab Coro de Cámara Javeriano (dir Alejandro Zuleta).
27. XI Riia Festivalil on Pärt kavas ka Riia toomkirikus toimuval kontserdil, kus esinevad Läti Raadio koor, Sinfonietta Rīga, organist Ilze Reine, dirigendiks Kaspars Putniņš.
28. XI The Hilliard Ensemble’i kavas Itaalias Teatro Comunale di Ferrara’s on „Summa”, „And One of the Pharisees … ”, „Kaks slaavi psalmi” ja „ Most Holy Mother … ” . Sama kordub Roomas 29. XI Università La Sapienzas.
29. XI Dresdeni Albertinumis on kavas „Lamentate”, esitavad Maki Namekawa (klaver) ja Dresdeni Filharmoonia orkester, dirigent Dennis Russell Davies. Kava kordub 30. XI.
29. XI Kopenhaageni Kuninglikus Teatris on ettekandel „Peegel peeglis”, esitab Eva Sørensen Trio.
30. XI The Tallis Scholars esineb Lyonis (Chapelle De La Trinité), dirigent Peter Phillips: „The Woman with the … ” , „Tribute to Caesar”, „Triodion”, „Which Was the Son of … ” .
30. XI Poolas Bydgoszczi filharmoonias on ettekandel „Fratres”, dirigent ja solist Dmitri Sitkovetski.
Varasemast
25. X Eesti Muusika Arenduskeskuse kontaktüritus Poolas Poznańis Malta Fondi Arkadia keskuses. Esitluskontserdil esinesid duo Resonabilis – Kristi Mühling ja Tarmo Johannes ning ansambel Una Corda. Kanti ette järgmiste eesti heliloojate muusikat: Mirjam Tally, Liis Viira, Cyrillus Kreek, Tatjana Kozlova-Johannes, Jüri Reinvere ja Mart Soo.
12. ja 31. X Ines Maidre orelikontserdid Hollandis Rotterdami Laurenskerkis sarjas „Organs United” ja Norras Fusa kirikus (Steendami oreli 10. aastapäeva puhul. 14. ja 28. IX olid tal koos ansambliga Musica Celines kontserdid Norras Bergeni katedraalis.
Koostanud Priit Kuusk

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp