Muusikamaailm: Sydney festivali juubel

5 minutit

Austraalia mandri olulisemaid kunstiüritusi, mitmeid kunstialasid hõlmav Sydney festival (7. – 26. I) toimub 30. korda. Sydney Symphony Orchestra ees on huvi äratavad George Gershwini kavad helilooja muusika spetsi Wayne Marshalli dirigeerimisel. Orkestriga teeb Sydney ooperimajas kaks ühisprogrammi (homme ja ülehomme) ka Elvis Costello, lisaks ta ühine projekt Brodsky String Quartetiga, kes ka omaette üles astub. Pianist Christopher O’Riley toob välja rockmuusika kava kõrvuti Šostakovitši prelüüdide ja fuugadega, mitmed jazz- ja popüritused toetavad taas orkaani Katrina ohvreid. Londoni Kuninglikust Balletist on kohal solistid eesotsas Sylvia Guillemi ja Michael Nunniga, oodatud on Robert Lepage’i “The Andersen Project” muinasjutuvestja suuraasta järelkajana.

 

Dresdeni Frauenkirche

taas avatud

 

Aastalõpu sündmuseks kogu Saksamaal sai II maailmasõjas hävinud Dresdeni Frauenkirche suurejooneline taasavamine. Kiriku sisseõnnistamise järel on siin üks muusikasündmus teise järel: novembris andis kirikus kolm eri kavaga kontserti New Yorgi Filharmoonia orkester peadirigent Lorin Maazeli käe all, esitati ka inglaselt Colin Matthewsilt selleks puhuks tellitud uus teos, “Berceuse for Dresden”, kus solistiks saksa tšellist Jan Vogler. Samas tuli ettekandele ka Siegfried Matthuse “Te Deum”, dirigendiks Kurt Masur, uusaastakontserdi andis Virtuosi Saxoniae (Ludwig Güttler), seejärel on kõlanud Fabio Luisi juhatusel Mendelssohni “Elias”, tänagi on pidulik õhtu koos Praha Filharmoonia kooriga (Mozart, Bruckner), Mozarti päeval nädala pärast dirigeerib tema muusikat Chemnitzi Barokkorkestri ees omaaegne tipptenor Peter Schreier.

 

Elliott Carteri nädalalõpp Londonis

BBC Sümfooniaorkestri kuulus talvine nädalalõpufestival (13. – 15. I) Barbicanis pühendati küllap vanimale tunnustatud nüüdisheliloojale, detsembris 97aastaseks saanud ameeriklasele Elliott Carterile. Kolmes saalis toimus nimetuse all “Get Carter!” koos filmiseanssidega kokku 11 üritust, sh seitse kontserti, kõlas 20 Carteri teost.

Pool tosinat neist on pärit lausa viimastest aastatest: “Three Occasions for Orchestra”, Oboe- ja Klarnetikontsert, “Of Rewaking” metsosopranile orkestriga, koorioopus “Harvest Home” ning Keelpillikvartett nr 5. BBC SO kõrval (dirigendid Oliver Knussen ja David Robertson) astusid üles BBC Singers (Stephen Cleobury), London Sinfonietta, Guildhall School Symphony Orchestra, oboist Nicholas Daniel, klarnetist Michael Collins, pianistid Nicholas Hodges ja Rolf Hind, Arditti Quartet. Nii ava- kui lõpupäeval oli kontserdi eel vestlemas maestro Carter ise. Carteri muusika ümber kõlas teisigi autoreid: Ives, Sessions, Copland, Debussy, Bartók jt. Hollandi filmimees Frank Scheffer tõi publikule mitu oma tähendusrikast dokumentaalteost (“Time is Music”, “Labyrinth of Time”, 2004).

Chicagos ja Bostonis tulid veel novembris maailmaesiettekandele  maestro uued orkestriteosed “Soundings” (dir Daniel Barenboim) ja “Three Illusions” (James Levine), esimest juhatab Barenboim uuesti juba jaanuari lõpus Berliini Staatskapelle ees. Märtsis tuleb suurem Carteri kammerteoste näitamine St. Paulis Minnesotas.

 

Naislauljate esikümme

Igat sorti edetabelite virvarrist tooksin esile soomlaste plaadikirja Rondo eelistuse kümne (tähestikureas) silmapaistvama naislaulja kohta aastal 2005: Cecilia Bartoli, Susan Graham, Renée Fleming, Edita Gruberová, Soile Isokoski, Magdaléna Kožená, Karita Mattila, Waltraud Meier, Anna Netrebko, Nina Stemme, viimane parima Wagneri-sopranina.

Parimate Mozarti-lauljate rea etteotsa on paigutatud bulgaarlanna Veselina Kasarova, seal on ka lätlanna Elīna Garanča. Erilise läbilöögivõimega paistab silma Krasnodarist pärit ja Maria teatri ooperikoolist välja lennanud võluv Anna Netrebko, kes on Saksamaal ja Austrias kuulus ka filmitähena. Talle rajasid tee debüüdid 1995. aastal Peterburis ning San Franciscos. Väga oluliseks peab lauljatar siiani Valeri Gergievi osa, kellega esitab sel suvel Salzburgis taas Verdi Violettat ja ka Mozarti Susannat. Publiku on pööraseks teinud tema esinemised Juliana (Bellini “I Capuleti e i Montecchi” ning Gounod’ “Romeo et Juliette”) nii kontserdil kui teatris. Hiljuti Münchenis ja praegu NY Metis Gildana, on IMG Artists ta liiga agaralt välja pakkunud juba Carnegie Halli debüüdiks sooloõhtuga, millest lauljatar äsja aga enesekriitiliselt ära ütles.

 

Echo Klassik 2005

Münchenis kätte antud Saksa heliplaadiakadeemia preemia laureaatidest oli menukaim vene sopran Anna Netrebko, kes valiti aasta naislauljaks ja sai aasta “bestselleri” eripreemia sooloplaadi “Sempre Libera” eest. Aasta parim meeslaulja oli mehhiko tenor Rolando Villazón, aasta dirigent Claudio Abbado, instrumentalistidest pärjatud flötist Emmanuel Pahud, kitarrist Frank Bungarten, pianistid Hélène Grimaud ja Nikolai Luganski, viiuldajad Anne-Sophie Mutter, Nigel Kennedy ja Julia Fischer, organist Iveta Apkalna, noorkunstnikest viiuldaja Baiba Skride ja laulja Philippe Jaroussky, parimad kollektiividest Nova Stravaganza ja Berliini Filharmoonikute 12 tšellisti. Elutöö preemia sai Pierre Boulez, “muusikasaadiku” tiitli pälvis Daniel Barenboim oma iisraeli-araabia noorteorkestri West-Östliche Diwan aatelise tegevuse eest.

 

Praemium Imperiale laureaadid

 

Japan Art Association, kelle tegevus on seotud ka keiserliku perekonnaga, annab ülemaailmseid kunstide preemiaid välja 1989. aastast peale. Laureaatidele viiel erialal (maal, skulptuur, arhitektuur, muusika, teater ja film) lisanduvad ka grandid noorte kunstikollektiividele. Rahvusvaheliselt kaalukaima preemia (110 000 eurot) said muusika alal seekord pianist Martha Argerich ning balletilavastaja ja -trupijuht Merce Cunningham teatri poolelt.

Laureaatideks on veel maalikunstnik Robert Ryman, skulptor Miyake Issey ja arhitekt Taniguchi Yoshio. Kahel viimasel aastal on saanud muusikapreemia Krzysztof Penderecki ja Claudio Abbado, veel varem Dietrich Fischer-Dieskau, Ornette Coleman, Hans Werner Henze, Oscar Peterson, Sofia Gubaidulina jt.

London Violoncello Society austas 2004. aastal lahkunud tšellisti ja professori, 1978. aasta  Tšaikovski konkursi võitja Boris Pergamenschikovi mälestust, kutsudes Wigmore Halli kuus vene tšellokooli tänapäevast silmapaistvamat esindajat Natalia Gutmani, David Geringase (Vasksi palaga “Das Buch”), Leonid Gorohhovi (töötab praegu Londonis), Aleksandr Rudin, Ivan Monigetti (õpetab Madridis) ja noorimana 21aastase Sergei Suvorovi Moskvast, kes astusid üles nii solistidena kui ansamblis; Rudin esines samas ka pianistina.

Detroit Chamber Music Society Kalichstein-Laredo-Robinson International Trio Award omistati seekord Kopenhaageni ansamblile Trio con Brio.

Armeenia rahvusvahelise loodusteaduste ja kunstide akadeemia alaliseks liikmeks valiti alles teisena muusikute hulgast tšellist David Geringas. Eelmisel aastal osutus akadeemia valituks vioolakunstnik Juri Bašmet.

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp