Muusika-aasta Okupatsioonide Muuseumis algab keelatud rokkmuusika näituse ja kontserdiga

2 minutit

Okupatsioonide Muuseum avab 5. mail kell 16.00 näituse “Keelatud mängud”, mis on pühendatud Nõukogude Eestis keelatud rokkmuusikale. Avamisel astub üles rokkmuusika sõpradele tuttav MRK Pakt (Malkov-Rull-Kappel) kontserdiga “Lood on halvad” ning kuulda saab 80ndatel ENSV-s kõige keelatumat artisti. Põnevat rokkmuusika aega meenutavad näituse autor Heino Maripuu, Olavi Pihlamägi ja Ari Dubin.
Näitus “Keelatud mängud” põhineb Heino Maripuu samanimelisel filmil. Maripuu salvestas 8 mm filmikaameraga suure osa 1970. aastate rokielust, jäädvustades Eesti ansamblite esinemisi ja näidates neid salvestisi enda korraldatud diskokinodel. “Tänaseks on paljud minu filmid toonaste ansamblite ainsateks “elavateks piltideks”,” kirjeldab Maripuu ise oma tolleaegse kire tulemusi.
Volkonski, Ruja, Polyphon – 1970. aastail mängitud rokkmuusika oli täis legende. Näitus viib külastaja Nõukogude Eestisse, kus elu normiks oli kommunistlik moraal ühes keeldude ja käskudega. Rokkmuusikutele kujunes see sügav stagnatsiooniaeg aga eriti keeruliseks. Kõikjal valitseva defitsiidi tõttu valmistasid nad sageli endale ise kitarre ja trummikomplekte ning poolsalaja peetud kontsertidest said protestivaimu väljendusvormid.
Julgeolekuorganite teravdatud tähelepanu, tühistel põhjustel saadud esinemiskeelud või pealesunnitud ansambli nime vahetused – see oli aeg, kui rokkmuusika oli valdavalt üks “keelatud mäng”.
Filmi treileriga saab tutvuda siin: https://www.youtube.com/watch?v=-4xCdSkAwUk
Nii näitust kui ka filmi saab Okupatsioonide Muuseumis vaadata augusti lõpuni.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp