Mida teeb tarbekunsti- ja disainimuuseum?

2 minutit

Disainikogu eesmärgiks on seatud süstemaatiline tegelemine eesti tootekujundust ja tööstuskunsti puudutavate materjalidega ajaloolisest aspektist: koguda valikuliselt esemelist pärandit, tegeleda ettevõtete tootekogudega, arhiivimaterjalide, teemat, tausta ja kunstnikke puudutava perioodika jm väljaannete, kataloogide jne kogumise ja läbitöötamisega. Suureks abiks selgema pildi loomisel tootekujunduse arengust Eestis on endised tööstuskunstnikud, kellest nii mõnedki olid edukate kunstnikena tegevad ka meie tarbekunsti arengu üldpildis. Teiselt poolt peab muuseum loomulikult oma ülesandeks koguda ja jäädvustada kaasaegset disaini puudutavat materjali, sellega tegeldakse paralleelselt. Kokkuvõttes on niisiis eesmärk eesti tootekujunduse ja disaini süstemaatiline uurimine kõige laiemas tähenduses.

Eesti disaini puzzle  tükk tüki haaval kokkupanemisel anname endale aru, et oleme muidugi alles suhteliselt alguses, aga tunne, et millegi olulisega on alustatud ja midagi on juba tehtud, on ka olemas.

Disainikogu esmaste väljunditena võib näha kõigepealt senise eesti unikaaltarbekunsti tutvustava väljapaneku juurde püsiekspositsiooni moodustamist, millega 2006. aastal algust tehti. Ent eesti tootekujundust ja disaini puudutavate materjalide infokogu, säilitatava andmebaasi loomisega tekib kindlasti võimalus liikuda siit edasi põhjalikumate Eesti ruumi ja keskkonda ning selles sisalduvat analüüsivate käsitlusteni. Loodan, et  sellest saab kindlasti oluline allikas eesti disaini puudutavate uurimuste ja teaduslike tööde valmimisel. Kolmandaks oluliseks väljundiks on kindlasti teemakohaste näituste korraldamine, millega muuseum tegi algust 1982. aastal.

Kogu eespool välja toodud tegevusega haakub mõistagi koostöö nii disainerite, ettevõtete kui disainerite liidu, kunstiakadeemia ning muude institutsioonide ja organisatsioonidega. Seni tehtu on tõestanud selle valdkonnaga tegelemise olulisust ja vajalikkust, vaadates kas või pidevat huvi nii Eesti kui endise Nõukogude Liidu osa disainipärandi kui ka kohaliku kaasaegse disaini vastu ja seda laial skaalal nii kohapeal kui väljaspool. Olgu siin näideteks kohalikud tudengid, uurijad, esemekeskne koduajakirjandus, disainiaasta või Victoria&Alberti muuseumi kuraatorid.

 

 

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp