Maailma päästmiseks on vaja hulljulgeid ideid

2 minutit

Fab City on kestliku nutika linnadisaini arendamiseks mõeldud linnade võrgustik. Liikumine sai alguse Barcelonast, nüüdseks on võrgustikuga liitunud Boston, Somerville, Cambridge, Ekurhuleni, Kerala, Thbilisi, Shenzhen ja Amsterdam.

Külastasin hiljuti Amsterdamis Fab City linnakut, mis asub Java-nimelisel saarekesel. Ajutises eksperimentaalpiirkonnas, kus on ligi viiskümmend installatsiooni/paviljoni, töötab umbes nelisada üliõpilast, kunstnikku ja eri valdkondade professionaali. Keskendutakse sellistele nähtustele nagu energia, toit, tervis, liikumine, transport, andmete kogumine ja kaitse, jäätmed, vesi jne.

Fab City eksperimentaalalal ringi jalutades saab kiiresti selgeks, et maailma päästmiseks on tarvis hulljulgeid ideid. Kui tavaliselt tuleb visiooninäitustel lahenduste kohta lugeda plakatitelt, siis Fab Citys avaneb unikaalne võimalus näha, mismoodi toimivad need valmis ehitatud kujul. Tulevikulinna rajamise aluspõhimõtted on isemajandamine, materjalide taaskasutus, kodumaiste toodete tarbimine ja leidlikkus.

Katsealal näib kõik küll laitmatult töötavat, kuid kuidas see kõik laialdaselt kasutusele võtta? Kas viiekümne aasta pärast elab inimkond tõepoolest majades, mis puhastavad olmevett? Amsterdami Fab City linnakus seisab majake Tiny Tim, mille spetsiaalse taimestikuga roheline sein puhastab majas kasutatud vee, nii et seda saab duširuumis ja vannitoas uuesti tarvitada. Maja nimega Wikkelhouse annab lootust, et peagi on võimalik soojustada maju kartongiga.

Nende ideede Eestis teostamisele mõeldes tekib kohe ka ehitamise, planeerimise ja hügieeniga seotud eeskirjade või seaduste küsimus – senised võivad kestlikkusest unistavat maailmavaadet piirangutega ohustada. Oluline on ka hoonete püsivus ja eluiga: katsemajade eluiga on kaks-kolmkümmend aastat ja seetõttu sobivad need pigem suvilateks või sõjapõgenike majutamiseks. Loomulikult tuleb mõelda ka kliimatingimustele: Amsterdami ja Barcelona tarvis välja töötatud lahendused ei pruugi Tallinna sobida. Ehk peaksime samuti Fab City võrgustikuga liituma, et Eesti tingimustega arvestavad lahendused välja töötada?

Igas linnas on tegelikult juba praegugi professionaale, kel piisavalt teadmisi nutika disaini loomiseks. Fab City on algatus, mis toob kokku innovatsiooni, keskkonna ja linnaruumi valdkonna professionaalid, et katsetada koostöös oma ideid ning neid vastavalt olukorrale kohandada – fantaasia ja tegelikkus käivad siin käsikäes.

*Fab City idee on sündinud Kataloonia Arhitektuuri Edendamise Instituudi, Massachusettsi Tehnikainstituudi, sihtasutuse Fab ja Barcelona linnavolikogu koostöös. Esimene Fab City katselinnak rajati 2014. aastal Barcelonas. Fab City nimi tuleb ingliskeelsest sõnast „fabricate“ ehk „valmistama, välja mõtlema“. Tegemist on seega rahvusvahelise mõttekojaga, kus osaleb palju urbaniste ja leiutajaid.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp