„Ma ei ole number, olen vaba inimene!”

4 minutit

Viimastel aastatel on eestikeelsetele telekanalitele  eksinud kaks mujal maailmas laineid löönud USA vanglaseriaali. Esimene oli Eesti Televisioonis nähtud „Oz”, mis valgustab argielu eriti vägivaldsetele Ameerika seaduserikkujatele ette nähtud türmis (Oswald State Maximum Security Prison, sealt on tuletatud ka sarja pealkiri). Veelgi tempokam on TV3s jooksnud „Põgenemine” („Prison Break”). „Vang nr 6” ei ole otseselt vanglasaaga, pigem on tegemist juba selle valmimisajal novaatorlikuna  mõjunud absurdilaadse fantaasiaga, mis võiks pakkuda huvi tänapäevalgi.     

Näitleja nimega Patrick McGoohan   

Ühendriikides sündinud iirlastest väljarändajate järeltulija Patrick McGoohani (1928–2009) lapsepõlv möödus vanemate sünnimaal. Preestriametist unistanud nooruk leidis rakendust hoopis harrastusteatrites. Järgnesid tööpakkumised kutselises teatris ja televisioonis ning mehe tuntus kasvas. 1959. aastal hääletati ta koguni Briti televisiooni parimaks meesnäitlejaks. Karjäär sai õige hoo sisse, kui McGoohanile  pakuti peaosa mustvalges põnevussarjas „Ohtlik mees” („Danger Man”, 1960-1968). Seal seikleb karismaatiline NA TO salaagent John Drake, kes alistas vastased tänu oma nutikusele. Palju ei puudunud, et Patrick McGoohan oleks valitud kehastama suurel ekraanil Drake’i ametivenda James Bondi. Ta oli koguni esimene kandidaat. Ent näitleja pidas targemaks rollist keelduda, kuna esimese Bondi-põneviku käsikiri tundus olevat liiga toores ning naistemehest  supersangari oreool ei pakkunud pinget. Kui Sean Connery Bondi mängimisest tüdines, pakkumist korrati.       

Filmibondiaana asemel sai Patrick McGoohani uueks hittrolliks vang nr 6 17-jaolises menusarjas „Vang” („The Prisoner”, 1967– 1968). Näitleja oli koos George Marksteiniga ka originaal-nahaalse teleprogrammi idee autor ja üks produtsente. Sarja tekkeloo kohta on olemas mitmeid legende. Sõja-aastail ajakirjanikuna tegutsenud Markstein, kes oli ka üks „Ohtliku mehe” stsenariste, teadis, et pärast ilmasõda hoiti liiga informeeritud inimesi  luksushotelli meenutavates „vangilaagrites”. Näitena tõi ta Saksa tuumateadlased, kes olid sunnitud viibima mõnda aega ühes Inglismaa maamõisas suhteliselt mugavas isolatsioonis. Siit tekkis mõte, mis juhtuks, kui John Drake’i tüüpi tegelane otsustab ootamatult erru minna, mees röövitakse ja ta ärkab ühes sellises „kuurordis”. Ainulaadses telesarjas valitsevaid meeleolusid iseloomustab paranoia, sürrealism ja psühhedeelia.     

McGoohani hilisematest näitlejatöödest on olulisemad julm ja ennasttäis vanglaülem Don Siegeli draamas „Põgenemine Alcatrazist” (1979, peaosas Clint Eastwoood) ja Inglise kuningas Edward I Mel Gibsoni ajaloodraamas „Kartmatu” (1995).       

„Vang nr 6” seikles Walesis 

Valitsuse teenistusest lahkunud endine tippagent röövitakse ja toimetatakse kolkasse, mida kutsutakse Külaks (The Village). Lisaks peasangarile on Külas ka teisi vange, kes kõik kannavad tinglikke numbreid. Uut kinnipeetavat hakatakse kutsuma Number Kuueks. Käibel on kohalik raha ja ilmub kohalik sõnumileht. Küla elu juhib pidevalt vahetuv Number Kaks, kes üritab saada Number Kuuelt kätte ülitähtsat  informatsiooni ning hoolitseb selle eest, et nurjuksid kõik põgenemis- või vastuhakukatsed. Ärakargamise takistajaks on suurt valget palli meenutav igiliikur Rover, kes nabib kinni valel ajal ja vales kohas nähtud vaba käigu vangid. Number Kuue ponnistuste eesmärgiks on tuvastada Külas toimuvat eemalt koordineeriv salapärane Number Üks. 

Üldlevinud versiooni kohaselt otsustati liigkalliks osutunud telesari lõpetada pärast esimest hooaega (s.o pärast 13 jao valmimist), peapõhjuseks tegijate suutmatus ajagraafikust kinni pidada ja lõpuosade stsenaariumi sagedane ümberkirjutamine. Ometi saavutati  härrasmehelik kompromiss. Kauaoodatud finaal põhjustas Suurbritannias suure skandaali, kuna see ei vastanud kaugeltki paljude televaatajate ootustele. Pealegi osutus saladuslik Number Üks sootuks kahvatumaks filmibondiaanas nähtud suvalisest superkelmist. Patrick McGoohanil ei jäänudki muud teha kui põgeneda nördinud fännide eest koos perega riigist, esmalt Šveitsi Alpidesse ja seejärel 20 aastaks Ameerika Ühendriikidesse. 

„Vang nr 6” on üks poleemilisemaid ja läbivaieldumaid kultussarju, mis ei pruugi sugugi kõigile meeldida. On olemas ka temaatilised koomiksid, dokumentaalid, romaanid ja lauamängud. Lähiminevikus on püütud kommertsedu saavutada kunagiste kultusfilmide ja -sarjade uusversioonide tootmisega. Erandiks pole ka „Vang nr 6”. Mullu valminud kuueosalises lühisarjas on Number Kuue rollis näitleja Jim Caviezel, tegevustik on viidud Walesi rannikult  Namiibiasse ja Lõuna-Aafrikasse.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp