Lühhike öppetus, kuda ühhiskonda ühhendada

3 minutit

Raadio 2-s plaanitakse uuest aastast ulatuslikke programmimuudatusi, mis muu hulgas tähendab, et 44st õhtuse vööndi saatest 37 lõpetatakse ja vähesed alles jäänud pillutakse laiali muule eetriajale. Kas asi on rahas, vähestes (noortes) kuulajates, vales muusikas või saatejuhtides?

Võtaksin olukorra kiirelt ja selgelt kokku, aga kahjuks ei olegi täpselt aru saanud, millist probleemi seal ees ootavate muudatustega üritatakse lahendada. Ka muusikaettevõtjaid ühendav esindusorganisatsioon Music Estonia kirjutas: „Muusikavaldkond pole saanud põhjendatud vastust küsimusele, miks on vaja jõuliselt kärpida valdkonnale olulist väljundit ehk eri muusika­kultuure kajastavat Raadio 2 õhtust vööndit.“1

Kahjuks tuleb tõdeda, et otsus Raadio 2 õhtune vöönd lammutada (jutt ei käi tasapisi täiustamisest ega saatevaliku uuendamisest nagu harilikult) ja vahetada välja senine peatoimetaja on läbipaistvast ja läbimõeldud muudatuste juhtimisest kaugel. Music Estonia sõnavõtt võiks olla ERRi juhtkonnale tõsine ja argumenteeritud märk, et Raadio 2 õhtune vöönd on muusikavaldkonna ökosüsteemis ülitähtis lüli, kuid see ei kalluta juba veerevat vankrit sentimeetritki teelt kõrvale. Ühest küljest öeldakse, et uus programm on muudatustele avatud, aga ometi ei taheta muusikavaldkonna ettepanekuid kuulata, kui tuuakse välja, et mõni muusikažanr (praeguse info järgi maailmamuusika, raskemuusika) jääb uues programmis täiesti katmata.

Üks vahest liiga tihti korratud mantra on, et raadio tähtsus on tänapäeva voog­edastusmaailmas vähenenud. Ometi selgus 2021. aastal Eesti muusika kuulamise harjumuste kohta tehtud uuringust, et 68% inimesi saab infot uue muusika kohta just raadiost.2 Infokülluses orienteerumiseks vajatakse endiselt kureeritud programmi ja muusikavalikut. Paraku mõõdetakse Raadio 2 kuulatavust FM-raadio lineaarprogrammi kuulajate põhjal, saadete veebist järelkuulamine ei lähe arvesse, kuigi selline toimimisviis on järjest harilikum. Kuidas saab selliste andmete põhjal teha informeeritud otsuseid?

Raadio 2 ja ERR tervikuna ei pea ennast müüma, vaid kindlustama mitme­kesise infovoo, sh muusikavaliku, mida erameedia ei saa omale turutingimustes lubada. Noorte kultuurieelistused on paraku eriti killustunud ja midagi tuleb pakkuda ka neile, kes ei kuula peavoolupoppi. Märkimis­väärsema töö omapäraste muusikute tuntuks ja tuntumaks tegemisel ongi teinud Raadio 2 ja muusika äärealadel just õhtuse vööndi saated.

ERRi arengukavas 2024–2027 lubatakse: „Sisus tehtavate uuenduste eesmärk on ühiskonda ühendada. Viime ERRi võimalikult paljude killustunud auditooriumi osadeni.“3 Osa killustunud auditooriumist tunneb ennast praegu kõrvalejäetuna ja solvatuna, sest ERRi juhatus ja uue programmiga tegelev tiim suhtuvad subkultuuridesse üleolevalt: ei mõisteta Raadio 2 õhtuse vööndi senist panust kultuuri mitmekesisusse ega muusikatalendi edendamisse.

Vahest häirib ERRi juhatust, et Raadio 2 on seni olnud liiga muusikavaldkonna poolel ja sai oma tegevuse eest 2022. aasta muusikaettevõtluse auhindadel koguni aasta raadiojaama tiitli? Kultuuriministeeriumi meedia­ekspert Andres Jõesaar paneb (ERR 19. XI) raadioeetris kultuuri edendamise ühele pulgale juuksuriäriga ning annab mõista, et kellelegi valmistab muret, et Raadio 2 saatejuhid reklaamivad saadetes oma üritusi. Huvitav, et kui Anne Erm promos aastakümneid Vikerraadios „Jazzkaare“ esinejaid, ei olnud kellelgi ütlemist. Mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale …

Kas tegu on väärtuskonfliktiga? Otsustage ise. Igatahes korraldatakse täna, 24. novembril kell 16.30 Politseipargis Raadio 2 õhtuse vööndi kaitseks meeleavaldus. Ühtlasi kogutakse Raadio 2 õhtuse vööndi likvideerimise vastu allkirju veebisaidil Petitsioon.ee.

1 Muusikameedia murettekitav olukord Eestis. Seoses R2 õhtuse vööndi muutmisega. – Music Estonia 16. XI 2023.

2 https://www.musicestonia.eu/uudised/eesti-elanike-muusikakuulamise-harjumused-uuringu-kokkuvote-ja-raport

3 https://files.err.ee/info/ERR_Arengukava_24-27_web.pdf

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp